Více
  -0.3 C
  Czech
  Neděle, 23 ledna, 2022

  Jak se slaví Vánoce v Číně

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Zatímco u nás jsou Vánoce poměrně vážným svátkem, v Číně je pojímají trochu jinak. Nejsou o narození Ježíše Krista, ale spíše o nákupní horečce, obrovských slevách a legraci. Do kostela místní chodí pro zábavu, jako na koncerty.

  V Číně je odhadem pouze 5 % populace křesťanů, což vysvětluje, proč se čínské Vánoce podobají velkému festivalu. Zároveň ale tyto svátky slaví čím dál více lidí, proto zde vznikly některé rituály, které jinde nenajdete.

  Jablko jako dárek

  Zapomeňte na pečeného krocana, kapra nebo svařené víno, v Číně je oficiální vánoční potravinou jablko. Přesněji jablko zabalené v efektním obalu. Mnoho Číňanů věří, že je tradicí dávat jablka svým blízkým na Štědrý den, přestože nikdo neví, jak tento trend vznikl. Pravděpodobně to má něco společného s homofonií mezi dvěma slovy – čínskými výrazy pro Tichou noc (ano, přesně tu vánoční koledu máme na mysli) a jablko. Ale kdo ví…

  Vánoce jsou dalším dobrým důvodem pro nakupování

  Na rozdíl od západních zemí, kde jsou na Štědrý den ulice prázdné, v Číně jsou o Vánocích ulice přeplněnější než obvykle. Všechny obchody totiž dávají obrovské slevy. Některé restaurace nabízejí i speciální vánoční jídla, ale jde spíše o komerční trik než o tradici. Zvláštním fenoménem Číny se stalo, že se západní svátky slaví jako nákupní karnevaly, ať už jsou to Vánoce, Valentýn nebo Den díkůvzdání.

  Bez „Lásky nebeské“ to nejsou Vánoce

  Romantická komedie Richarda Curtise z roku 2003, která spojuje nejzářivější britské hvězdy, je celosvětově považována za vánoční klasiku. V Číně si ji oblíbili zejména mladí lidé, kteří alespoň trochu rozumí anglicky. Každý ho viděl několikrát a pouští si ho znovu a znovu každé Vánoce.

  Do kostela pro zábavu

  Během Vánoc křesťanské církve v Číně pořádají bohoslužby, které jsou přístupné pro veřejnost. Jistě by se do kostela mohl jít kdokoliv (a jakéhokoliv vyznání) přijít podívat kterýkoliv jiný všední den, ale zájem je hlavně na Vánoce. Před slavnými kostely ve městech uvidíte dlouhé fronty. Někteří však čekají marně, protože mnoho kostelů během Vánoc pouští na bohoslužby jen omezený počet lidí.

  Stále více mladých Číňanů se vrací domů po studiu v zahraničí. Přináší s sebou západní tradice. Zároveň se v Číně usazuje čím dál více expatů. A tak se oslavy tohoto svátku začínají v poslední době trochu více podobat tomu, co známe z domova. Přesto by vás ale způsob vánočního veselí v Číně nejspíše stále trochu šokoval.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Saské Švýcarsko

  Méně známé, přesto stojí za návštěvu. Národní parky v Evropě

  Většina cestovatelů nejspíše navštívila italské Dolomity, zasněžené vrcholky Švýcarska nebo Plitvická jezera v Chorvatsku. V Evropě lze ale nalézt i méně známé národní parky, které rozhodně stojí za návštěvu.
  Lochnesská příšera

  Lochnesská příšera: vyhynulý mořský plaz nebo pouhá legenda

  Lochnesská příšera, Lochneska, Nessie. O obrovském vodním monstru žijícím v hlubinách skotského jezera slyšel asi každý. Existuje, nebo je to legenda?
  Indie

  Indie: Jak se nedopustit společenského „faux pas“

  Každá kultura má svá společenská pravidla a normy. A někdy se člověk v cizině dopustí přešlapu, aniž by si to uvědomil. Pokud nechcete být nezdvořilí, přečtěte si, které věty byste před Indem raději říkat neměli.
  největší kasina na světě

  8 kasin, která patří mezi největší na světě

  Kasina naleznete po celém světě ve všech tvarech a velikostech. Níže uvedená kasina se mohou pochlubit nejen dokonalým vybavením, ale také přehlídkou obrovských vnitřních prostor a největším pozemkem. Jedná se o honosné, ultramoderní komplexy, které se postarají o vše, co budete potřebovat.
  Turkey

  Turecko – 10 zajímavostí, které vás překvapí

  Možná víte o řecko-římské historii Turecka, o jeho delikátní kuchyni a nádherném středomořském pobřeží. Turecko je ovšem plné překvapení. Přečtěte si 10 zajímavých faktů o Turecku, které vás určitě překvapí.
  Betlém Neapol

  Máte rádi betlémy? Pak musíte navštívit uličku San Gregorio Armeno v Kampánii

  Neapol není známá jen tím, že je kolébkou pravé Neapolské pizzy, jež se dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Toto město v Kampánii pod Vesuvem si turisty získalo také tím, že zde najdete slavnou uličku San Gregorio Armeno, kde seženete vše, co je potřeba pro výrobu betlému.
  Reklama
  Reklama
  Reklama