Více
  17.2 C
  Czech
  Čtvrtek, 11 srpna, 2022

  11 tipů pro vaše první africké safari

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Chystáte se vyrazit na své první africké safari? Určitě to bude dobrodružství, které si budete pamatovat celý život. Afrika je rozmanitá, divoká a nádherná… jistě přemýšlíte, jak si tuto vysněnou dovolenou užít na maximum. V tomto příspěvku sdílíme naše nejlepší tipy na africké safari.

  1. Nekřičte

  Pssstt… Nejste v ZOO a zvířata nejsou zvyklá na lidi. Když poprvé uvidíte divokého lva, zmocní se vás vzrušení. Potlačte nutkání vstát, mávat rukama a křičet ohromením. V jeho přirozeném prostředí jste jen na návštěvě, tak se podle toho chovejte. Jinak zvíře vyplašíte a v lepším případě uteče a máte po pozorování, v tom horším se bude cítit ohrožené a zaútočí. Slon, který se brání, je nebezpečný i když sedíte v džípu.

  2. Vhodně se oblékněte

  Všechno to zelené a khaki oblečení není jen módní výstřelek, má svůj praktický účel. Safari oblečení je vyrobeno tak, aby bylo pohodlné, splynulo s prostředím a chránilo vás před komáry a trny. Neznamená to, že na sobě musíte mít leopardí vzor. Každopádně pokud chcete vyrazit i na pěší safari, rozhodně se vyhněte křiklavým barvám. V buši musíte být nenápadní. Nezapomeňte také na dobré boty.

  3. Vezměte si teleobjektiv

  Ke zvířatům se na safari dostanete mnohem blíže, než jste si kdy mysleli. Přesto pokud chcete mít pěkné fotky, vezměte si s sebou ke své zrcadlovce delší sklo. Doporučuji 200 mm a více.

  4. Nařiďte si budík

  Zvířata jsou nejaktivnější brzy ráno a večer před setměním. Přes den je na ně většinou moc horko, a tak se ukrývají ve stínu a snaží se moc nehýbat. Z toho důvodu se většina dní na safari skládá z ranní a večerní vyjížďky. Přes oběd relaxujte.

  5. Užijte si západy slunce

  Nejlepší způsob, jak ukončit den na safari, je bezpochyby pozorování západu slunce s drinkem v ruce.

  6. Nezapomeňte dalekohled

  Abyste zjistili, jaké zvíře se pohybuje na horizontu, budete potřebovat velmi dobrý zrak nebo kvalitní dalekohled.

  7. Pozorujte ptáky

  Každý si dělá legraci z těch divných lidí, co s dalekohledem a tlustou bichlí o ptácích hodiny zírají do větví. V Africe tomu možná přijdete na chuť. Po stém slonovi a pětisté antilopě se třeba budete chtít poohlédnout po něčem jiném. V Africe žijí tisíce druhů ptáků nejrůznějších barev, určitě budete mile překvapeni.

  8. Ptejte se

  Já patřím mezi lidi, co chtějí vědět všechno. Možná tím občas lezu druhým na nervy… Ale pokud se budete průvodce ptát, dáte mu najevo svůj zájem. O zvěř, o život místních, o kulturu. Vaše zvědavost probudí v průvodci vášeň a vy se dozvíte o africké přírodě věci, které byste nečekali.

  9. Pečujte o své zdraví

  Pijte hodně vody. Kupujte vodu balenou, protože váš trávicí systém není zvyklý na místní bakterie. Chraňte se před sluncem. Budete potřebovat pokrývku hlavy a spousty opalovacího krému. Protahujte se, ať to dlouhé sezení v autě neodnesou vaše záda. Pokud jedete do rizikové oblasti, zvažte užívání antimalarik. Proti komárům se chraňte moskytiérou a repelenty.

  10. Dávejte dýška

  Je dobrým zvykem dát svému průvodci na safari dýško. Je to velice vyhledávaná práce, avšak často placená mnohem méně, než si myslíte. Průvodci většinou pocházejí z místních komunit a berou svou práci velmi vážně. Musí být zodpovědní, mít znalosti o buši a všech zvířatech. Vstávají ráno dříve než vy a chodí spát po vás. Celé dny odpovídají na vaše otázky a starají se, abyste si safari co nejvíce užili. Dejte jim najevo, že si jejich práce ceníte a jste s ní spokojeni.

  11. Nespoléhejte na wifi

  Nebuďte jedním z těch rozčarovaných turistů, co právě zjistili, že v buši není připojení. Většina ubytování je uprostřed ničeho v divoké přírodě a wifi tu nechytíte. Nebo bude velice mizerná a pomalá. Nepromrhejte spoustu času pokusy o poslání emailu. Připravte sebe i vaše okolí na to, že nějaký čas nebudete online. Však jste sem přijeli kvůli pobytu v divočině. Relaxujte a užijte si čas, kdy můžete zůstat odpojeni od zbytku světa.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ