Více
    0.8 C
    Czech
    Pátek 26. dubna 2024

    Nejlepší destinace pro lezení na ledu na světě

    Od přirozeně zamrzlých vodopádů po ledové stěny vytvořené člověkem. Podívejte se na náš výběr nejlepších míst na světě, kde můžete provozovat „ice climbing“, neboli lezení na ledu. Budete potřebovat cepín, mačky a hodně odvahy.

    Díky zimním klesajícím teplotám vodopády zamrzají a pokrývají strmé svahy hor ledovými vrstvami. Stupně obtížnosti pro lezení na ledu se značí od dvou do osmi. Většina nováčků začíná na obtížnosti dva nebo tři, ale již během víkendového kurzu se můžete dostat na čtyřku. To znamená, že již poměrně brzy máte na dosah některá velkolepá dobrodružství.

    Není snadné najít místa, kde je led spolehlivý a bezpečný, proto se podívejte na naše tipy.

    Ouray Ice Park

    Kde: Colorado, USA

    Kdy: prosinec až únor nebo březen.

    Jak se tam dostat: 1,5 hodiny jízdy od letišť Montrose nebo Telluride, 6 hodin jízdy od Denveru, Salt Lake City, Albuquerque nebo Colorado Springs.

    Tento ledový park vytvořený člověkem leží v přírodní rokli v pohoří San Juan a má více než 200 ledových a smíšených stoupání. Každý leden pořádá ledový festival. Ledopády tvoří voda kapající z potrubí, které napájí řeku Uncompahgre, a každý rok znovu zamrzá na stejných místech. Cesty jsou pečlivě naplánovány, aby umožnili lezcům všech úrovní užít si jedno z nejlepších lezení na ledu na světě.

    Více informací najdete ZDE.

    Rjukan

    Kde: jižní Norsko.

    Kdy: konec listopadu / prosince do konce března.

    Jak se tam dostat: 3–3,5 hodiny jízdy od letiště Oslo Torp nebo Oslo Gardermoen. V zimě jsou stěny této hluboké rokle pokryty zdánlivě nekonečnými ledopády. Vznikly, když se notoricky vlhké počasí Norska spojilo s jeho chladným zimním podnebím. Cesty jsou snadno dostupné a velmi různorodé z hlediska obtížnosti a délky.

    Více informací najdete ZDE.

    Canmore

    Kde: Alberta, Kanada.

    Kdy: listopad až duben.

    Jak se tam dostat: 1,5 hodiny jízdy od letiště v Calgary nebo autobusem Banff Airporter.

    Lezení v této oblasti je na přírodních vodopádech, které jsou spolehlivě zamrzlé po většinu zimy. Nabízejí dlouhé a náročné vícestupňové trasy pro odborníky a fantastické útesy a lezecké oblasti pro začátečníky. Většina cest je snadno dostupná. Nejlepší místa pro začátečníky jsou Junkyards and Grotto Falls, King Creek, Johnston’s Canyon a Haffner Creek.

    Více informací najdete ZDE.

    Kandersteg

    Kde: Švýcarsko.

    Kdy: od konce prosince do konce února.

    Jak se tam dostat: 2,5 hodiny z letiště v Curychu nebo Basel-Mulhouse, 3 hodiny od letiště v Ženevě nebo v Miláně-Bergamu, vlakem z Bernu nebo Brig.

    Toto je možná nejlepší a nejdostupnější evropská destinace pro začátečníky. Také ale nabízí prvotřídní lezení pro zkušenější lezce se slavnými cestami jako jsou Crack Baby, Blue Magic a Black Nova.

    Více informací najdete ZDE.

    Helmcken Falls

    Kde: Britská Kolumbie, Kanada.

    Další informace: Tady to nezkoušejte sami. Vhodné jen pro odborníky. Tento obrovský ledopád nejspíše není nic pro vás, ale museli jsme ho sem zařadit, protože je nejtěžším lezením na ledu na světě. První výstup provedli v roce 2010 Kanaďan Will Gadd a Brit Tim Emmett.

    Sandstone Ice Park

    Kde: Minnesota, USA.

    Kdy: prosinec až březen.

    Jak se tam dostat: 1,5–2 hodiny jízdy od letiště Minneapolis.

    Tento umělý ledový park má „udržovaný“ led na stěně obrovského kaňonu. Jsou tu dokonce instalována světla, která vám umožní lézt v noci, a každý rok se zde koná velký festival. Najdete tu jak oblast ideální pro nováčky, tak více než 20 metrů náročného vertikálního ledu.

    Více informací najdete ZDE.

    Frankenstein

    Kde: Crawford Notch, New Hampshire, USA.

    Kdy: prosinec až březen.

    Jak se tam dostat: 2,5–3 hodiny z letiště v Bostonu, 2,5 hodiny z letiště v Burlingtonu.

    Tato oblíbená oblast pokrývá všechny stupně obtížnosti. Díky svému spolehlivému ledu v kombinaci s krátkými, ale složitými cestami je ideální pro rozvoj dovedností v rámci přípravy na delší stoupání. Nejoblíbenějšími trasami jsou Chia a Pegasus v oblasti amfiteátru a Dropline a Dracula v oblasti Dropline.

    Více informací najdete ZDE.

    Cogne

    Kde: údolí Aosta, Itálie.

    Kdy: leden až březen.

    Jak se tam dostat: 1h45m jízdy od letiště v Turíně. Pouhou hodinu a půl od Chamonix leží paralelní údolí Valnontey a Lillaz v úžasně malebném národním parku Gran Paradiso. Na jejich stěnách zde najdete celkem 142 zmapovaných ledových tras. Jsou rozmanité, vyhovují všem úrovním zkušeností. Všechny jsou 20 minut až hodinu chůze od parkoviště. To z tohoto místa činí jedno z nejlepších pro lezení na ledu v Evropě.

    Více informací najdete ZDE.

    Ledovce Fox a Franz Josef

    Kde: západní pobřeží, jižní ostrov, Nový Zéland.

    Kdy: Celý rok.

    Jak se tam dostat: 6 hodin od letiště Christchurch, 4 hodiny od letiště Queenstown. Sem se dostanete pouze vrtulníkem v rámci tzv. „balíčku“. Obtížnost lezení je vždy šitá na míru zákazníkovi. Vrtulník vás doveze až na ledovec, přistanete mezi trhlinami a obřími ledovými stěnami. Vše samozřejmě s průvodcem.

    Více informací najdete ZDE.

    Drakensberg

    Kde: Jižní Afrika / Lesotho.

    Kdy: od konce května do konce září.

    Jak se tam dostat: 2,5 hodiny od letiště v Durbanu. Možná vás spojení Afriky a lezení na ledu překvapí. Tato oblast však leží v tak vysoké nadmořské výšce, že v zimě mrzne a cesty se tvoří z ledových potoků na jižních svazích a zhutněného sněhu v hlubokých vpustích. Trasy pro lezení jsou nejvíce konzistentní na Giant’s Castle, který má nejdelší sezónu. Sani Pass, Garden Castle a východní Lesotho začnou být přístupné až od konce června. Ledové trasy se objevují pozdě a závisí na dobrém sněhu v začátku sezóny, ale mohou pak vydržet až do září.

    Více informací najdete ZDE.

    Sledujte nás na sítích

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.