Více
    16.3 C
    Czech
    Středa 1. května 2024

    Pro Rusy bude těžší navštívit EU. K úplnému zákazu vstupu ale nedojde

    Evropská unie souhlasila se snížením počtu nových víz dostupných ruským občanům. Úplný zákaz cestování do regionu však neprošel. Informovalo tom zpravodajství CNN, BBC i další servery.

    Ministři zahraničí EU rozhodli o úplném pozastavení dohody o zjednodušení vízového režimu mezi Evropskou unií a Ruskem. Ta zaručovala Rusům přednostní zacházení při žádosti o vízum do EU.

    Opatření je součástí rozsáhlého balíčku blokových sankcí uvalených na Rusko kvůli jeho válce na Ukrajině.

    Proces se zkomplikuje a prodlouží

    Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell na tiskové konferenci po schůzce ministrů v Praze uvedl, že rozhodnutí výrazně sníží počet nových víz vydávaných členskými státy EU“. Proces se totiž zkomplikuje a bude trvat déle.

    Dohodu ještě budou muset schválit všechny členské státy v Evropské radě, orgánu EU, který se skládá z hlav států a vlád.

    Borrell podle CNN uvedl, že opatření je nezbytná, protože od poloviny července došlo k „podstatnému nárůstu počtu přechodů hranic Ruska v sousedních státech“, což se pro tyto státy stalo „bezpečnostním rizikem“.

    „Viděli jsme mnoho Rusů, kteří cestovali za zábavou a nakupováním, jako by na Ukrajině nezuřila žádná válka,“ řekl Borrell. „Nemůže to fungovat jako by se nic nedělo,“ dodal.

    Víza již byla omezena na některé kategorie ruských státních příslušníků. Mnoha ruským úředníkům a prominentům blízkým Kremlu byl zakázán vstup do EU již dříve.

    Úplný zákaz cestování do EU neprošel

    Dohoda o pozastavení programu usnadnění udělování víz byla kompromisem poté, co se 27člennému bloku nepodařilo zavést úplný zákaz víz. Ten navrhovaly některé východoevropské, pobaltské a severské státy. Česká republika, Lotyšsko a Finsko již přijaly opatření k omezení Rusů cestujících do EU. Estonsko dokonce vstup do země zakázalo i těm, kteří již víza měli.

    V memorandu rozeslaném před schůzkou však Francie a Německo naléhaly proti dalekosáhlým změnám vízové ​​politiky EU. Jak uvádí BBC, důvodem je „zabránění naplňování narativu o Rusku jako oběti Západu a také aby se předešlo odcizení budoucích generací.“

    „Ačkoli chápeme obavy některých členských států v této souvislosti, neměli bychom podceňovat transformační sílu prožívání života v demokratických systémech,“ stojí v memorandu.

    Borrell před neformálním setkáním ministrů zahraničí EU řekl, že otázka zákazu víz je „nejdůležitějším konkrétním tématem jednání.“

    „Během tohoto týdne se o tom v tichosti diskutovalo,“ řekl. Ale dodal, že mezi členskými státy existují k této otázce různé postoje.

    Nemůžeme si dovolit vypadat nejednotně v tak důležité věci, kterou jsou mezilidské vztahy mezi ruskou společností a evropským lidem,“ řekl Borrell. Dodal, že vízová politika EU „by to měla odrážet a nadále umožňovat mezilidské kontakty v EU s ruskými státními příslušníky, kteří nejsou spojeni s ruskou vládou.“

    Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba ve svém tweetu uvedl, že se v Praze setkal s nizozemským ministrem zahraničí Wopkem Hoekstrou a poděkoval mu „za principiální postoj k nutnosti omezit cesty Rusů do EU“.

    Po schůzce však v této otázce zůstaly rozpory.

    Některé státy zavedly vlastní omezení

    Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjárto ve středu řekl, že několik členských států včetně jeho země „pozvedlo svůj hlas“ proti plošnému zákazu víz. Estonsko však uvedlo, že zváží zavedení vlastních omezení. Stejně tak jeho sousedé.

    Estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu v prohlášení uvedl, že podporuje ukončení dohody EU o zjednodušení vízového režimu s Ruskem, ale že „to samo o sobě nestačí.“

    „Dokud nedosáhneme dohody o tom, jak omezit vstup ruských státních příslušníků do Evropské unie, Estonsko a další země, které sdílejí hranici s Ruskem a Běloruskem, budou zvažovat zákaz vnitrostátních víz nebo omezení hraničních přechodů pro ruské státní příslušníky s vízy do EU, “ uvedl Reinsalu v prohlášení zveřejněném na webových stránkách ministerstva zahraničí.

    Moskva již oznámila, že podnikne odvetná opatření, pokud se EU rozhodne zakázat vstup ruským státním příslušníkům. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý novinářům řekl, že takový krok by byl „velmi vážným rozhodnutím, které může být namířeno proti našim občanům“.

    „Taková rozhodnutí nemohou zůstat bez odezvy,“ dodal.

    Sledujte nás na sítích

    Afghánistán jako nová turistická destinace? Studenti cestovního ruchu se učí, jak jednat s cizinkami

    Institut vedený Talibanem školí odborníky na cestovní ruch a pohostinství, aby přilákali do Afghánistánu návštěvníky. Jeho debutovou skupinu studentů tvoří přibližně 30 mužů, kteří se vzdělávají v jedné z kábulských učeben.

    Afghánistán jako nová turistická destinace? Studenti cestovního ruchu se učí, jak jednat s cizinkami

    Institut vedený Talibanem školí odborníky na cestovní ruch a pohostinství, aby přilákali do Afghánistánu návštěvníky. Jeho debutovou skupinu studentů tvoří přibližně 30 mužů, kteří se vzdělávají v jedné z kábulských učeben.