Více
    14.7 C
    Czech
    Středa 9. července 2025

    Thajsko znovu kriminalizuje konopí. Miliardový byznys se otřásá v základech

    Thajsko výrazně mění kurz. Tři roky po dekriminalizaci konopí vláda přistupuje k ostrému zpřísnění pravidel a míří zpět k jeho zařazení mezi zakázané látky. Nad miliardovým byznysem, který měl ambici změnit podobu thajského zemědělství i turismu, se stahují mračna.

    Chystáte se do Turecka či Řecka? Jak se připravit na letní požáry

    Lesní požáry na jihu Evropy jsou bohužel realitou každého léta. Tentokrát jsou však mimořádně silné. Vedra lámou rekordy, vítr sílí a půda je vyprahlá na troud. Plameny se valí Tureckem, Řeckem i částmi Francie, evakuace zasáhla tisíce lidí. Co čeká turisty, mířící do těchto zemí na dovolenou?

    Afghánistán jako nová turistická destinace? Studenti cestovního ruchu se učí, jak jednat s cizinkami

    Institut vedený Talibanem školí odborníky na cestovní ruch a pohostinství, aby přilákali do Afghánistánu návštěvníky. Jeho debutovou skupinu studentů tvoří přibližně 30 mužů, kteří se vzdělávají v jedné z kábulských učeben. Informoval o tom server Euronews.

    Reklama

    Studenti se liší věkem, úrovní vzdělání i profesními zkušenostmi. Všichni jsou muži. Afghánské ženy mají zakázáno studovat po šesté třídě základní školy. O cestovním ruchu nebo pohostinství nevědí nic. Všichni však touží propagovat jinou stránku Afghánistánu. A Tálibán jim v tom rád pomáhá.

    Afghánští vládci jsou na světové scéně vyvrheli, a to především kvůli omezením, která uplatňují vůči ženám a dívkám. Ekonomika se potýká s problémy, infrastruktura je špatná a chudoba je velmi rozšířená.

    Přesto do země přijíždějí cizinci, které povzbudil prudký pokles násilí a zvýšený počet leteckých spojení s centry, jako je Dubaj. Počet návštěvníků není velký. Nikdy nebyl.

    V roce 2021 přijelo 691 zahraničních turistů. V roce 2022 se toto číslo zvýšilo na 2 300. V loňském roce jich podle serveru Euronews bylo 7 000.

    Afghánský cestovní ruch se snaží překonávat překážky

    Mohammad Saeed, vedoucí ředitelství cestovního ruchu v Kábulu, říká, že největším trhem pro zahraniční návštěvníky je Čína. To kvůli její blízkosti a velkému počtu obyvatel. Afghánistán má také výhody oproti některým svým sousedům.

    „Říkali mi, že nechtějí jezdit do Pákistánu, protože je to nebezpečné a napadají je tam. Japonci mi to říkali také,“ říká Saeed. „To je pro nás dobré.“

    Ale jsou tu i nevýhody.

    Víza jsou obtížně dostupná a drahá. Mnoho zemí přerušilo styky s Afghánistánem poté, co se Taliban vrátil k moci. Žádná země hnutí neuznává jako legitimní vládu země.

    Afghánská velvyslanectví se buď zavřela, nebo pozastavila svou činnost. Mezi afghánskými velvyslanectvími a konzuláty, na nichž pracují lidé z bývalé administrativy podporované Západem, a těmi, které plně ovládá Taliban, probíhá boj o moc.

    Saíd připouští, že existují překážky, které brání rozvoji afghánského cestovního ruchu.  Tvrdí však, že spolupracuje s ministerstvy na jejich překonání.

    Jeho konečným cílem je zavést pro turisty víza při příjezdu. To může trvat ještě několik let. Problémy jsou se silniční sítí, která je v některých částech země jen z poloviny zpevněná nebo vůbec neexistuje. Také letecké společnosti se afghánskému vzdušnému prostoru většinou vyhýbají. Nejvíce mezinárodních letů létá do hlavního města Kábulu, ale žádné afghánské letiště nemá přímé linky na hlavní turistické trhy, jako je Čína, Evropa nebo Indie.

    Navzdory těmto problémům chce Saíd dosáhnout toho, aby se Afghánistán stal turistickou velmocí. A tuto ambici zřejmě podporují nejvyšší představitelé Talibanu.

    Studenti cestovního ruchu chtějí ukázat Afghánistán z jiné stránky

    Studenti mají také své ambice. Ahmed Massoud Talash, model, chce poznat malebná místa Afghánistánu, aby je mohl zvěřejňovat na Instagramu a jeho historii pro vystoupení v médiích.

    Absolvent obchodní školy Samir Ahmadzai si chce otevřít hotel. Myslí si, že by měl nejdříve vědět více o cestovním ruchu a pohostinství. „Slyšíte, že Afghánistán je zaostalý, chudý a samá válka,“ říká Ahmadzai. „Máme pět tisíc let historie. Měla by se objevit nová stránka Afghánistánu.“

    Neoficiálním předmětem je, jak komunikovat s cizinkami a jak by se jejich chování či zvyky mohly dostat do rozporu s místními zvyky a nařízeními. Příkladem může být kouření nebo jídlo žen na veřejnosti či volné míchání s muži, kteří s nimi nejsou pokrevně nebo manželsky spřízněni.

    Taliban zavedl pro ženy pravidla oblékání a požadavky, aby měly při cestování mužského opatrovníka neboli mahráma. Samotné stolování, cestování a komunikace s jinými ženami na veřejnosti se staly obtížnějšími. Tělocvičny jsou pro ženy uzavřeny a kosmetické salony zakázány. Je tudíž méně míst, kde se mohou scházet mimo domov.

    Na znamení toho, že se země připravuje na větší počet zahraničních návštěvníků, jediný pětihvězdičkový hotel Serena po několikaměsíčním uzavření znovu otevřel dámské lázně a salon pro cizinky.

    Musí se prokázat cestovním pasem, aby měly přístup ke službám. Ženy, které mají v průkazu totožnosti uvedeno „narozeny v Afghánistánu“, mají vstup zakázán.

    Zahraniční cestovní kanceláře zvažují zacházení se ženami v Afghánistánu

    Omezení týkající se afghánských žen a dívek tíží zahraniční cestovní společnosti, které tvrdí, že se snaží zaměřit na pozitivní stránku kulturních kontaktů. Poskytují dary, podporují místní projekty nebo navštěvují pouze rodinné podniky.

    Shane Horan, zakladatel cestovní kanceláře Rocky Road Travel, říká, že návštěva Afghánistánu by neměla být vnímána jako podpora určité vlády nebo politického režimu.

    „V konečném důsledku by mělo být cílem podporovat odpovědné postupy v cestovním ruchu, které pozitivně přispívají k místní ekonomice a podporují vzájemný respekt a porozumění. A zároveň si uvědomovat širší politické souvislosti v Afghánistánu.“

    Podle jeho slov do toho, co turistické skupiny vidí nebo dělají, nezasahují žádné úřady a společnost úzce spolupracuje s organizací na ochranu práv žen v Afghánistánu. Horan dodává, že určité procento z ceny zájezdu jde na podporu programů této organizace.

    Na Institutu cestovního ruchu a hotelnictví nepracují žádné ženy. Studenti se o tom nezmiňují. Ale úředník z ředitelství cestovního ruchu ano.

    „Je to srdcervoucí situace,“ říká úředník, který si ze strachu přeje zůstat v anonymitě. „Dokonce i rodinní příslušníci žen se ptají, zda zde mohou studovat. Ale se změnou vlády došlo ke změně politiky. Ženy, které studovaly před převzetím moci, se už nevrátily. Nikdy nedokončily studium.“

    Reklama
    Reklama

    Sledujte nás na sítích

    V Kodani můžete platit dobrými skutky

    V dánské metropoli si letos přes léto opět můžete „zaplatit“ za zážitek tím, že uděláte něco dobrého pro životní prostředí. Kodaňský program CopenPay odměňuje návštěvníky, kteří se chovají udržitelně. Třeba jezdí na kole, sbírají odpadky nebo přijeli vlakem místo letadla.

    Thajsko znovu kriminalizuje konopí. Miliardový byznys se otřásá v základech

    Thajsko výrazně mění kurz. Tři roky po dekriminalizaci konopí vláda přistupuje k ostrému zpřísnění pravidel a míří zpět k jeho zařazení mezi zakázané látky. Nad miliardovým byznysem, který měl ambici změnit podobu thajského zemědělství i turismu, se stahují mračna.

    Chystáte se do Turecka či Řecka? Jak se připravit na letní požáry

    Lesní požáry na jihu Evropy jsou bohužel realitou každého léta. Tentokrát jsou však mimořádně silné. Vedra lámou rekordy, vítr sílí a půda je vyprahlá na troud. Plameny se valí Tureckem, Řeckem i částmi Francie, evakuace zasáhla tisíce lidí. Co čeká turisty, mířící do těchto zemí na dovolenou?

    Severní Korea otevřela luxusní letovisko pro 20 000 lidí. Kdo sem však bude jezdit?

    Severní Korea slavnostně otevřela nové plážové letovisko Wonsan-Kalma, které má pojmout až 20 000 lidí. Státní média hovoří o „národní chloubě“ a úspěchu Kim Čong-una. Zatím ale není jasné, kdo sem vlastně bude jezdit.

    Objevte 5 málo známých francouzských ostrovů ve Středozemním moři

    Francouzské středomořské pobřeží nabízí víc než jen známá letoviska. Kousek od pevniny čekají malé ostrovy s křišťálově čistou vodou, borovicemi a prázdnými plážemi. Bez davů, zato s atmosférou jako z pohlednice.

    Španělská bitva, kde místo zbraní teče víno

    Každý rok 29. června se španělské město Haro v regionu La Rioja promění ve fialovou lázeň. Místní i návštěvníci se tu ráno scházejí, aby se v rámci festivalu La Batalla del Vino navzájem polévali červeným vínem. Co kdysi začalo jako tichá náboženská pouť, je dnes divoká slavnost s vodními pistolemi, vědry a sudy vína.

    Čína otevřela první Legoland

    Do nového Legolandu v Šanghaji dorazily v den otevření tisíce návštěvníků. Jde o první park svého druhu v Číně a zároveň o největší Legoland na světě. Postavili ho z 85 milionů kostiček.

    Ryanair zvýší limit pro bezplatná příruční zavazadla

    Cestování s nízkonákladovkami by brzo mohlo být výrazně příjemnější. Ryanair se totiž rozhodl zvednout limit pro osobní zavazadlo, které si pasažéři mohou vzít na palubu bez příplatku.

    Cannes zakáže velké výletní lodě. Přidává se k dalším evropským městům

    Francouzské Cannes omezí od ledna 2026 kotvení velkým výletním lodím. Do přístavu už nebudou smět plavidla s kapacitou nad 1000 cestujících. Důvod? Snížení dopadů masového turismu na město a jeho obyvatele.

    Řecký ostrov Amorgos láká na skryté zátoky i klášter usazený ve skále

    Na Amorgos se nedostanete omylem. Bez letiště a velkých hotelových komplexů láká hlavně ty, kteří chtějí zažít pravou řeckou pohodu. Nečekejte davy, ale spíš klikaté silnice, osamělé pláže a výhledy, které se vám zaryjí do paměti.

    V Kodani můžete platit dobrými skutky

    V dánské metropoli si letos přes léto opět můžete „zaplatit“ za zážitek tím, že uděláte něco dobrého pro životní prostředí. Kodaňský program CopenPay odměňuje návštěvníky, kteří se chovají udržitelně. Třeba jezdí na kole, sbírají odpadky nebo přijeli vlakem místo letadla.

    Thajsko znovu kriminalizuje konopí. Miliardový byznys se otřásá v základech

    Thajsko výrazně mění kurz. Tři roky po dekriminalizaci konopí vláda přistupuje k ostrému zpřísnění pravidel a míří zpět k jeho zařazení mezi zakázané látky. Nad miliardovým byznysem, který měl ambici změnit podobu thajského zemědělství i turismu, se stahují mračna.

    Chystáte se do Turecka či Řecka? Jak se připravit na letní požáry

    Lesní požáry na jihu Evropy jsou bohužel realitou každého léta. Tentokrát jsou však mimořádně silné. Vedra lámou rekordy, vítr sílí a půda je vyprahlá na troud. Plameny se valí Tureckem, Řeckem i částmi Francie, evakuace zasáhla tisíce lidí. Co čeká turisty, mířící do těchto zemí na dovolenou?

    Severní Korea otevřela luxusní letovisko pro 20 000 lidí. Kdo sem však bude jezdit?

    Severní Korea slavnostně otevřela nové plážové letovisko Wonsan-Kalma, které má pojmout až 20 000 lidí. Státní média hovoří o „národní chloubě“ a úspěchu Kim Čong-una. Zatím ale není jasné, kdo sem vlastně bude jezdit.

    Objevte 5 málo známých francouzských ostrovů ve Středozemním moři

    Francouzské středomořské pobřeží nabízí víc než jen známá letoviska. Kousek od pevniny čekají malé ostrovy s křišťálově čistou vodou, borovicemi a prázdnými plážemi. Bez davů, zato s atmosférou jako z pohlednice.

    Španělská bitva, kde místo zbraní teče víno

    Každý rok 29. června se španělské město Haro v regionu La Rioja promění ve fialovou lázeň. Místní i návštěvníci se tu ráno scházejí, aby se v rámci festivalu La Batalla del Vino navzájem polévali červeným vínem. Co kdysi začalo jako tichá náboženská pouť, je dnes divoká slavnost s vodními pistolemi, vědry a sudy vína.

    Čína otevřela první Legoland

    Do nového Legolandu v Šanghaji dorazily v den otevření tisíce návštěvníků. Jde o první park svého druhu v Číně a zároveň o největší Legoland na světě. Postavili ho z 85 milionů kostiček.

    Ryanair zvýší limit pro bezplatná příruční zavazadla

    Cestování s nízkonákladovkami by brzo mohlo být výrazně příjemnější. Ryanair se totiž rozhodl zvednout limit pro osobní zavazadlo, které si pasažéři mohou vzít na palubu bez příplatku.

    Cannes zakáže velké výletní lodě. Přidává se k dalším evropským městům

    Francouzské Cannes omezí od ledna 2026 kotvení velkým výletním lodím. Do přístavu už nebudou smět plavidla s kapacitou nad 1000 cestujících. Důvod? Snížení dopadů masového turismu na město a jeho obyvatele.

    Řecký ostrov Amorgos láká na skryté zátoky i klášter usazený ve skále

    Na Amorgos se nedostanete omylem. Bez letiště a velkých hotelových komplexů láká hlavně ty, kteří chtějí zažít pravou řeckou pohodu. Nečekejte davy, ale spíš klikaté silnice, osamělé pláže a výhledy, které se vám zaryjí do paměti.
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama