Více
  8 C
  Czech
  Pátek 23. února 2024

  Rumunsko a Bulharsko v Schengenu: Jednoduchý konec pozemních hraničních kontrol nenastane

  Od 31. března letošního roku vstoupí Rumunsko a Bulharsko do schengenského prostoru, který umožňuje volný pohyb mezi členskými státy pro 400 milionů občanů. Co to znamená pro návštěvníky?

  Obě země jsou členy Evropské unie (EU) od roku 2007. Protože však nebyly součástí prostoru bez hranic, museli cestující při vstupu do země stále předkládat cestovní pasy.

  V roce 2024 budou hraniční kontroly obou zemí zjednodušeny. Informace, které by cestující do Rumunska a Bulharska měli o změnách vědět, přinesl server Euronews.

  Potřebujete ke vstupu do Rumunska a Bulharska cestovní pas?

  Až se Rumunsko a Bulharsko letos připojí k schengenskému prostoru, bude pro cestovatele jednodušší tyto dvě země navštívit. Obě ministerstva vnitra v prosinci oznámila, že budou zrušeny některé hraniční kontroly.

  Cestující, kteří vstoupí do země letecky nebo po moři z jiných zemí schengenského prostoru, již nebudou muset při příjezdu předkládat cestovní pas. To znamená, že turisté v letadlech, na výletních lodích a trajektech nebudou podrobováni kontrolám.

  Pokud však jedete autem nebo přijíždíte vlakem či autobusem do Rumunska a Bulharska, budete muset mít stále u sebe průkaz totožnosti, protože pravidla pro pozemní hranice ještě nebyla stanovena. Důvodem je právo veta ze strany Rakouska.

  „Bude třeba přijmout nové rozhodnutí, aby bylo stanoveno datum zrušení kontrol na pozemních hranicích,“ uvádí Evropská rada na svých internetových stránkách.

  Do kterých evropských zemí můžete vstoupit bez cestovního pasu

  Poslední zemí, která se připojila k schengenskému prostoru, bylo v roce 2022 Chorvatsko. Každoročně se v tomto prostoru uskuteční 1,25 miliardy cest a hranice jeho členských zemí denně překročí 3,5 milionu lidí.

  Nepočítáme-li Rumunsko a Bulharsko, zahrnuje schengenský prostor 27 států. Třiadvacet z nich patří do EU a čtyři jsou přidruženými státy Evropského sdružení volného obchodu: Norsko, Island, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

  Schengenský prostor byl vytvořen v roce 1995 po podpisu Schengenské dohody mezi pěti členskými státy Evropského hospodářského společenství o deset let dříve: Německa, Belgie, Francie, Lucemburska a Nizozemska.

  Následovalo několik dalších dohod až do rozšíření v roce 2007, kdy bylo do prostoru volného pohybu začleněno dalších devět zemí.

  Sledujte nás na sítích