Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Od pasů k hranicím: Co se změní, pokud Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko vstoupí do schengenského prostoru

  Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko jsou připraveny na vstup do schengenského prostoru, uvedla Evropská komise. Jaké změny to bude znamenat pro cestovatele?

  Většinové hlasování v Evropském parlamentu minulý týden připravilo cestu Chorvatsku, aby se stalo součástí největší světové zóny bez pasů. Rumunsko a Bulharsko po dokončení schengenského hodnotícího procesu v roce 2011 čekaly na přistoupení více než deset let.

  Pokud s tím Rada EU bude souhlasit, připojí se tyto tři národy k 26 zemím, které jsou v současnosti v schengenském prostoru.

  Chorvatsko také začne od ledna 2023 používat euro. Zde je to, co potřebujete vědět, pokud plánujete cestu do této země v příštím roce.

  Potřebujete ke vstupu do Chorvatska cestovní pas?

  Chorvatsko je součástí Evropské unie od roku 2013. Rumunsko a Bulharsko od roku 2007, ale v současné době nejsou tyto země v schengenském prostoru. To znamená, že i při příletu ze země v schengenském prostoru je pro vstup do těchto zemí stále vyžadován cestovní pas nebo občanský průkaz.

  Od 1. ledna 2023 se však zdá, že Chorvatsko zruší kontroly na hranicích s ostatními zeměmi Schengenu. Rumunsko a Bulharsko by se také mohly připojit k schengenskému prostoru, ačkoli oficiální datum nebylo oznámeno.

  Znamenalo by to, že turisti mohou přijet z jiné země schengenského prostoru do Chorvatska, Rumunska a Bulharska, aniž by museli předkládat cestovní pas nebo občanský průkaz. Minulý týden Evropský parlament odhlasoval zrušení zbývajících hraničních kontrol mezi Chorvatskem a schengenskou zónou.

  Rozhodne Rada EU

  Konečné rozhodnutí nyní leží na Radě EU, jejímž členy je 27 předsedů vlád EU.

  „Místo Chorvatska je v Schengenu. Kritéria byla splněna. Evropský parlament dal zelenou. Teď to musí schválit Rada EU,“ napsala na twitteru předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová.

  Rumunsko a Bulharsko čekají na potvrzení více než deset let. „Čekání bylo dlouhé, řekla bych až příliš. Očekávání jsou vysoká, právem, ze strany úřadů, ale hlavně občanů,“ řekla ve středu Ylva Johanssonová, komisařka EU pro vnitřní záležitosti.

  Očekává se, že konečné rozhodnutí o přistoupení všech tří zemí padne 9. prosince.

  Kladné hlasování bude znamenat, že chorvatské hraniční kontroly se zeměmi Schengenu na zemi i na moři budou od 1. ledna 2023 zrušeny. Kontroly na letištích budou zrušeny od 26. března.

  Jakou měnu používá Chorvatsko

  V tuto chvíli si návštěvníci Chorvatska potřebují vyměnit své peníze, protože země bude až do ledna příštího roku nadále používat svou vlastní měnu, kunu. V současné době má jedna chorvatská kuna hodnotu přibližně 0,13 € (3,2 Kč).

  Od příštího roku však Chorvatsko začne používat euro. Země se připojuje k 19 dalším zemím bloku, které tuto měnu již zavedly.

  Východoevropský národ doufá, že to přinese větší finanční zabezpečení jeho občanů a zvýší životní úroveň. Mělo by to pomoci udržet na uzdě prudce rostoucí inflaci, což také znamená, že cestovatelé mohou očekávat méně dramatických výkyvů cen.

  Sledujte nás na sítích