Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Plitvická jezera v Chorvatsku. Když voda a travertin čarují

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Řetězec 16 podivuhodných jezer vznikl postupným rozpouštěním vrstev horninového podloží. Svou krásou jsou dnes Plitvická jezera v Chorvatsku vyhlášena po celém světě.

  Kras není speciálním druhem horniny, ale spíše krajinou, která je výsledkem kombinace určitých typů hornin, často vápence nebo dolomitu a vody. Důležitým prvkem je, že všechny tyto typy hornin jsou rozpustné ve vodě.

  Dejte tento typ skály do kombinace s vodou a v průběhu let si voda prorazí cestu a vytvoří nejrůznější přírodní zázraky. Tento typ geografické krajiny je známý jako „krasová topografie“ a je základem některých vizuálně nejúžasnějších zeměpisných míst na světě.

  Většina kamenného základu Balkánského poloostrova je tvořena hustým vápencem nahromaděným po eony. Spolu s oblastmi hojnosti pramenů, řek a bujné vegetace dal vzniknout některým velkolepým prostředím, jež jsou podobná ráji.

  Hlavní atrakce vnitrozemí Chorvatska

  Plitvická jezera v Chorvatsku jsou sérií 16 horských jezer vytvořených díky jednomu takovému jevu. Travertin je zvláštní druh vápence, který se hromadí z povrchových vod bohatých na uhličitan vápenatý na povrchu živého mechu, tvoří překážky růstu a vytváří řetězec jezírek a vodopádů.

  V časovém měřítku mnoha tisíc let se voda opotřebovává podkladový vápenec ve stejnou dobu, kdy travertinové bariéry rostou tempem až 1 cm za rok, což vytváří stále se měnící, rostoucí a zmenšující se krajinu.

  Celý region Plitvice je národním parkem a Plitvická jezera jsou jednou z hlavních atrakcí vnitrozemské části Chorvatska. Nachází se v chorvatském regionu Lika, uprostřed Dinárských Alp. Jezera se dělí na 12 Horních jezer (Gornja jezera) a čtyři Dolní jezera (Donja jezera).

  I když je národní park celkem bezpečný, nechoďte příliš daleko od cest. Park je součástí UNESCO a byl místem první potyčky mezi Srbskem a Chorvatskem během balkánských válek. Tehdy byly všude nastraženy miny. Ačkoli byl v roce 1998 certifikován bez min (Chorvatsko extrémně tvrdě pracovalo na odminování země) má se za to, že v některých odlehlejších oblastech parku možná zůstalo stále několik nášlapných min neobjevených.

  Autobusy mezi Záhřebem a Zadarem nebo Splitem vám zastaví u vjezdu do národního parku, pokud předem požádáte řidiče.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS