Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Nejlepší místa mimo Afriku, kde můžete pozorovat slony

  Zajímá vás, kde můžete vidět slony jinak než v zoo? Na prvním místě každému vytane Afrika. Ale i mimo tento kontinent najdete skvělá místa, kam se vypravit za pozorováním těchto majestátních obrů.

  Přírodní park slonů, Thajsko

  Elephant Nature Park v provincii Chiang Mai v severním Thajsku poskytuje docela jedinečný zážitek ze slonů. Toto záchranné a rehabilitační centrum se nachází 60 kilometrů od města a funguje jako útočiště pro desítky slonů, kteří byli zachráněni z cirkusů nebo táborů z celé země. Zde mohou sloni volně komunikovat a toulat se ve svém přirozeném prostředí, jako by tomu bylo ve volné přírodě.

  Posláním parku je propagovat udržitelnou turistiku přátelskou ke slonům. Návštěva zde znamená nejen přispět k záchranným pracím, které provádí, ale také mít šanci „vyhrnout si rukávy“ a zúčastnit se dobrovolnického programu.

  Sayaboury Elephant Conservation Centre, Laos

  Laos byl kdysi znám jako ‚země milionu slonů.‘ Dnes tomu tak bohužel dávno není. Odlesňování, pytláctví a rozšiřování městských oblastí způsobilo, že nyní ve volné přírodě zbývá odhadem pouze 400 slonů. Dalších 400 je v zajetí. Má se za to, že pokud se problémy nevyřeší, laoská sloní populace by mohla v nadcházejících desetiletích zcela vymizet.

  Sayaboury’s Elephant Conservation Center (ECC) se snaží tuto situaci zvrátit. Centrum podporuje hrstku vysloužilých slonů, se kterými se mohou návštěvníci seznámit. Také poskytuje veterinární podporu a péči o zvířata a zaměstnání pro bývalé mahauty, kteří s nimi pracovali.

  Národní park Periyar, Indie

   Národní park Periyar, který byl v roce 1978 označen za tygří rezervaci, je jednou z nejoblíbenějších rezervací v jižní Indii. Kupodivu je nejlépe známý ne pro tygry, ale pro své slony. Návštěvníci mají také možnost vidět jeleny, divoké psy, bizony, sambary a v případě velkého štěstí i nepolapitelného tygra bengálského.

  Park se nachází v jižní oblasti Kerala a poblíž plantážového města Kumily. Je bohatý na biologickou rozmanitost a zahrnuje jezera, lesy i hory. Jedním z vrcholů návštěvy je užít si výlet lodí po jezeře Periyar, které také poskytuje fantastické příležitosti k pozorování divoké zvěře.

  Udawalawe Elephant Transit Home, Srí Lanka

  The Elephant Transit Home na Srí Lance je obdivuhodná iniciativa sponzorovaná nadací Born Free Foundation, která přivádí slůňata, která ve volné přírodě osiřela nebo byla zraněna, do tohoto centra. Zde je o ně pečováno v přirozeném prostředí. Jakmile jsou dostatečně staří a silní, jsou vybaveni rádiovým obojkem a po malých skupinách vypuštěni do národního parku Udawalawe.

  Můžete se také vydat na safari džípem v národním parku Minneriya – poblíž slavné skály Sigiriya ve střední Srí Lance. Park je známý svým stěhovavým stádem přibližně 300 slonů, kteří se „shromažďují“ uprostřed období sucha (mezi srpnem a zářím) kolem nádrže Minneriya.

  Sledujte nás na sítích