Více
  0.5 C
  Czech
  Pondělí, 29 listopadu, 2021

  Srí Lanka. Země pohádkových buddhistických chrámů

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vydejte se na Srí Lanku a objevujte její kulturu a historii prostřednictvím dech beroucích buddhistických chrámů. Které jsou ty nejkouzelnější, jejichž návštěvu byste si neměli nechat ujít?

  Nadčasové příběhy a fascinující bajky obklopují tento ostrovní národ, který je hrdý na svou barevnou historii, multikulturní dědictví a jednu z nejstarších filozofií na světě.

  Každý chrám, velký nebo malý, je domovem legend o minulosti, uměleckých detailů a krásných řezbářských prací, jež představují starodávné tradice a zvyky. Všechny nabízejí fascinující pohled na srílanskou kulturu. Přestože některé z chrámů jsou staré více než tisíc let, ruiny a pilíře stále vyvolávají úžas a nadšení u těch, kdo je navštíví.

  Jeskynní chrám Dambulla

  Jeskynní chrám Dambulla, známý také jako Zlatý chrám Dambully, je největším a nejlépe zachovaným jeskynním chrámovým komplexem na Srí Lance. Je to místo světového dědictví UNESCO s více než 80 jeskyněmi. Hlavní atrakce se nacházejí v pěti jeskyních, jež jsou složitě vyzdobeny řezbami, sochami a malbami zachycujícími život Gautama Buddhy. V komplexu se nachází 153 soch a nástěnných maleb Buddhy vyprávějících starodávné příběhy.

  Královský jeskynní chrám Pidurangala

  Tento starověký buddhistický chrám se tyčí na vrcholu mohutné skály zvané Pidurangala. Král Kashyapa ho zrekonsturoval pro bhikkhu, neboli řád žebravých mnichů, jako kompenzaci za to, že se odstěhují ze Sigiriye, kde dříve žili a meditovali.

  Chrám Mihintale

  Říká se, že buddhismus započal na tomto vrcholku hory poblíž Anuradhapury, o které se věří, že je místem setkání buddhistického mnicha Mahindy a krále Devanampiyatissa. Toto epicentrum buddhismu je nyní oblíbeným poutním místem s několika náboženskými památkami a opuštěnými strukturami, které navštěvují lidé z celého světa.

  Chrám Rumassala

  Tato nádherná skála, představená v Ramayaně jako domov krásné královny Sity a známá většině lidí jako Buona Vista, je předmětem mnoha legend. Stúpa, postavená Japonci a označovaná jako Pagoda míru, je jednou ze čtyř stúp tohoto typu na Srí Lance.

  Sri Dalada Maligawa (Chrám zubu)

  Nachází se v bývalém palácovém komplexu starověkého Kandyanského království. Sri Dalada Maligawa je domovem nejuctívanější památky samotného Buddhy – jeho zubu. Tento chrám, který je jedním z osmi míst světového dědictví UNESCO na ostrově, se nachází v srdci posledního hlavního města srílanských králů a obklopuje ho malebná krajina.

  Chrám Seema Malaka

  Chrám Seema Malaka se nachází na jezeře Beira a je především místem pro meditaci a odpočinek. Je součástí chrámu Gangaramaya a často je jasně osvětlen při příležitosti svátků napříč celým buddhistickým kalendářem.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  jeskynní město Uplistsikhe Gruzie

  Navštivte nejstarší gruzínské jeskynní město

  V Gruzii se nachází několik tajuplných jeskynních měst. Nejstarším z nich je Uplistsikhe. Některé jeho stavby pocházejí dokonce z doby železné. Navštivte ho s námi.
  Indie

  Navštivte krásy Indie – část 2

  Indie láká svou barevností, rozmanitostí chutí i vůní. Na poznání celé země byste potřebovali možná více než jeden život. Která místa si vybrat k návštěvě?
  Indie

  Navštivte krásy Indie – část 1

  Indie je obrovská. Nabízí nepřeberné množství míst k objevování i zážitků. Navštivte jeskyně, pouště i ostrovy a poznávejte geografickou i kulturní rozmanitost Indie.
  Mrtvé moře

  Vznášejte se na hladině Mrtvého moře

  Mrtvé moře je oblíbenou turistickou destinací při návštěvě Izraele či Jordánska. Je tak slané, že není možné se v něm potopit. Co byste měli vědět před jeho návštěvou?
  Poznejte tajuplnou Arménii

  Poznejte tajuplnou Arménii. Místo, kde podle Bible přistála Noemova Archa

  Arménskou republiku najdeme v jihozápadní Asii v pásmu Kavkaz a zároveň v pohoří Ararat, kde podle Bible přistála Noemova Archa. Ta je zároveň národním symbolem Arménie. V roce 301 byla první zemí na světě, která za své náboženství přijala křesťanství. Po mnoha letech válčení a genocidy ze strany Turků, se v roce 1991 pro rozpadu SSSR stala nezávislým státem.
  Jeskyně Ajanta

  Jeskyně Ajanta, výlet do starověké Indie

  Tento komplex skalních chrámů je jednou z vrcholných památek staroindické kultury. Podívejte se s námi do hor západní Indie a budete mít pocit, jako byste cestovali časem.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama