Více
  1.9 C
  Czech
  Neděle 21. dubna 2024

  Jak jíst levně po celém světě

  Jídlo je tak nedílnou součástí mnoha kultur, že vynechat ho, když cestujete, znamená vynechat část této kultury. Jak ochutnat každou zemi, kterou navštívíte a nezruinovat svou peněženku?

  Proč jezdit do Itálie a nedat si těstoviny? Žádné sushi v Japonsku? Vyhýbat se steaku v Argentině? Vynechat paellu ve Španělsku?

  I když nemusíte jíst každé jídlo, když navštívíte novou zemi, je důležité být co nejotevřenější jejich kultuře jídla. Jenže jíst každý den v restauraci se prodraží. Zde je pár tipů, jak jíst na cestách levněji, a přitom nestrádat.

  Jezte formou bufetu

  I když ne vždy podávají ta nejlepší jídla, bufety nabízejí skvělou hodnotu za vaše peníze, zejména proto, že můžete sníst, kolik chcete. Častěji se můžete zasytit jedním jídlem na celý den. Jsou dobrou ekonomickou volbou a dají vám za vaše peníze nejvíce jídla (a zároveň vám umožňují ochutnat spoustu různých potravin).

  Jezte jako místní

  Když už nějakou dobu cestujete, je normální, že tu a tam zatoužíte po „naší“ evropské kuchyni. A to je v pořádku. Žijeme v globalizovaném světě – jezte, co chcete. Nelokální jídlo je však téměř vždy dražší než místní kuchyně. Například ve Vietnamu stojí mísa pho zhruba 25 korun, burger asi třikrát tolik. Minimálně. Jezte co nejvíce jako místní a v dlouhodobém horizontu ušetříte spoustu peněz!

  Navštivte venkovní pouliční prodejce

  Malé stánky, které prodávají párky v rohlíku, klobásy, sendviče a podobná jídla, jsou skvělými místy, kde můžete získat levné a rychlé jídlo. Vyzkoušejte hotdogy v drahém Švédsku, krokety v Amsterdamu či empanadas v Kostarice.

  Najděte obědová menu

  Mnoho restaurací, zejména v Evropě, nabízí polední speciality, kde jsou položky z jídelního lístku nabízeny s obrovskou slevou. Můžete získat úžasné odpolední jídlo za zlomek ceny, kterou byste zaplatili za stejné jídlo večer.

  Vynechte ochucené nápoje

  Popadnout osvěžující plechovku coly nebo pepsi se může zdát jako levný způsob, jak uhasit žízeň, ale jsou to peníze navíc. Jasně, možná si občas dáte colu, ale kupovat si sodovku? To už nedává z ekonomického hlediska vůbec smysl. Zvykněte si pít nebublinkovou vodu a rozhodně ušetříte. Každý den pár korun, ale ty se nasčítají.

  Jezte pouliční jídlo

  Na většině míst po celém světě (a zejména v Asii) jsou ulice lemovány malými stánky s jídlem a místy, kde se jídlo vaří otevřeně na ulici. Popadnete talíř, posadíte se do malé plastové židličky a vychutnáte si vynikající jídlo. Pouliční jídlo je jedno z nejlepších jídel na světě. Většinou stojí méně než dolar a je skvělým způsobem, jak skutečně zažít místní kuchyni.

  Plnitelná láhev na vodu

  Voda nemusí být tak drahá jako soda, ale nákup láhve (nebo tří) každý den se prodraží. Když se procházíte a prohlížíte si památky, musíte zůstat hydratovaní. Noste s sebou místo toho znovu plnitelnou láhev vody (s filtrem) a použijte vodu z kohoutku. Tam, kde to není bezpečné, najděte místa, kde si můžete láhev doplnit.

  Žádné svačinky

  Zmrzlina, croisant, sladká tyčinka. To vše se sčítá. Vzhledem k tomu, že cena je tak nízká, máme pocit, že tato občerstvení nemají dopad na náš rozpočet. Opak je pravdou. Pokud si koupíte pár svačinek za den, na stavu vaší peněženky se to projeví. Zkuste se držet pouze velkých a sytých jídel. Pokud milujete svačiny po celý den, zvažte nákup v supermarketu.

  Vařte často

  Pokud jste chvíli na jednom místě, zkuste bydlet tam, kde je k dispozici kuchyň. Ať už se jedná o Airbnb nebo ubytování v hostelu. Vaření je jedním z nejlepších způsobů, jak udržet své cestovní náklady na nízké úrovni. Supermarkety jsou také skvělá místa, kam jít, abyste viděli, co jedí místní lidé.

  Jediným místem, kde vaření vlastních jídel není nejekonomičtější možností, je Asie. Tam je pouliční jídlo obvykle levnější.

  Najděte snídani zdarma

  Pokud najdete hostely nebo hotely, které zahrnují snídani, již jste eliminovali náklady na jedno jídlo. Pokud máte velkou snídani, která vás zasytí na většinu dne, nemusíte jíst tolik jídel denně. Mnoho hostelů po celém světě navíc nabízí vodu, kávu a čaj zdarma a další výhody související s jídlem.

  Jezte se studenty

  Kde jsou univerzity, tam jsou studenti. A protože studenti jsou obvykle na mizině, znamená to, že v okolí jsou pravděpodobně levná místa k jídlu. Najděte, kde ve městě se nachází univerzita a prozkoumejte okolní podniky.

  Sledujte nás na sítích

  Od Dolomit po Sicílii: Nejlepší gurmánská místa v neprobádané Itálii

  Ať už milujete slané pochoutky, jako jsou arancini či čerstvé těstoviny, nebo máte raději sladkosti, méně prozkoumané italské destinace nabízejí nečekané kulinářské zážitky. Kam se za nimi vydat?

  Největší evropské destinace pro „konopnou turistiku“

  Konopí je ve skutečnosti v řadě evropských zemí legální. Většinou je však k dispozici pouze pro lékařské použití nebo je dekriminalizováno pro osobní potřebu. Které země jsou známé pro tzv. „konopnou turistiku“?

  Od Dolomit po Sicílii: Nejlepší gurmánská místa v neprobádané Itálii

  Ať už milujete slané pochoutky, jako jsou arancini či čerstvé těstoviny, nebo máte raději sladkosti, méně prozkoumané italské destinace nabízejí nečekané kulinářské zážitky. Kam se za nimi vydat?

  Největší evropské destinace pro „konopnou turistiku“

  Konopí je ve skutečnosti v řadě evropských zemí legální. Většinou je však k dispozici pouze pro lékařské použití nebo je dekriminalizováno pro osobní potřebu. Které země jsou známé pro tzv. „konopnou turistiku“?