Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Zaplavte si v hejnu žraloků a rejnoků. Tady vás nesežerou

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vždy jste snili o plavání se žraloky? Pak se vydejte do Shark Ray Alley, nejoblíbenější šnorchlovací destinace v Belize.

  V mořské rezervaci Hol Chan je krásné malé místo, kde je teplé počasí, křišťálově čisté vody a potápění či šnorchlování zde nemá obdoby. Tedy pokud vám nevadí vlézt do vody s hromadou žraloků a rejnoků.

  Měli byste to vyzkoušet!

  V hloubce maximálně pár metrů budete plavat mezi desítkami zcela neškodných žraloků a působivých rejnoků jižních. Šnorchlovací výlety do tohoto místa v mořské rezervaci Hol Chan jsou téměř vždy spojeny s návštěvou Hol Chan Cut.

  Toto oblíbené místo pro potápění, které je příhodně známé jako Shark Ray Alley, je hotspotem pro převážně neškodné žraloky a menší rejnoky. Místo nevzniklo kvůli nějaké vlastnosti prostředí, ale proto, že sem přicházeli místní rybáři, aby očistili své úlovky. Do vody tak házeli zbytky ryb, které byly ideálním krmením žraloků a rejnoků. Brzy zvířata poznala, že zde mají spolehlivý zdroj potravy a začala se vracet v hejnech.

  Poté, v dokonalém kruhu života, rybáři přiměli místní potápěčské školy, aby sem začaly jezdit. Nechali je přiblížit se ke zvířatům a z místa se stala oblíbená atrakce. Pak rybáři i potápěči začali zvířata sami aktivně krmit, aby se na místo vracela.

  Krmení žraloků bylo běžné mnoho let (a někteří organizátoři exkurzí tak činí stále) a žraloci si díky tomu zvykli na lidskou přítomnost. Zatímco krmení žraloků je kontroverzní, Shark Ray Alley zůstává jedinečným místem k pozorování těchto úžasných tvorů zblízka (někteří z nich jsou 2 až 3 metry dlouzí), přičemž často plavou v hejnech o počtu až deset kusů.

  Jídla mají dost, o turisty nestojí

  V současné době žraloci a rejnoci slyší připlouvající čluny a rojí se v oblasti v očekávání hojného jídla. Potápěči a šnorchlaři mohou skákat do hemžící se vody, aby si zaplavali vedle zvířat.

  Tito predátoři nemají moc zájem dělat si jídlo z turistů, ale jsou to žraloci, takže potápění v této oblasti je pravděpodobně vhodné jen pro ty, co se zvířat moc nebojí.

  Voda je hluboká jen asi 2,5 m a je zde řada krásných útesů, které si můžete prohlédnout jak při potápění, tak šnorchlování. Ale opět platí, že kolem plave sousta žraloků a rejnoků. Skvělé místo, pokud milujete podmořský svět a máte rádi trochu adrenalinu.

  Jak se sem dostat

  Shark Ray Alley lze navštívit pouze v rámci organizovaných výletů, ale jakmile tam budete, zaplavete si sami. Většina výletů (2 hodiny 30 minut) zahrnuje odjezd ze San Pedro (Ambergris Caye) a zastávku v Hol Chan Cut. Cesta tam trvá 5 až 10 minut lodí a stojí 45 USD na osobu (včetně 10 USD vstupného do rezervace). O trh se dělí tucet organizátorů výletů a potápěčských klubů, které každý den nabízejí ranní a odpolední odjezdy. Do San Pedra se snadno dostanete z Belize City. Několik společností vodních taxi provozuje dohromady 10 až 20 jízd denně v každém směru (asi 1 hodina 15 minut).

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS