Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Vídeňské Velké ruské kolo, které si zahrálo ve filmu

  Vídeňské obří ruské kolo, které je dominantou zábavního parku Prater, hrálo hlavní roli v jednom z nejslavnějších noirových filmů všech dob.

  Wiener Riesenrad, Vídeňské Velké ruské kolo, bylo až do roku 1985 největší na světě. Obří ruské kolo, které najdete v parku Prater, severně od elegance vídeňského vnitřního města, bude pro milovníky kinematografie navždy spojeno s klasickým filmem Třetí muž.

  Mistrovské dílo filmu noir Carol Reeda z roku 1949, kde si v hlavní roli jako Holly Martins zahrál Joseph Cotton, se týká spisovatele, který uprostřed trosek poválečné Vídně hledá svého záhadného přítele Harryho Limea. Toho hraje Orson Welles.

  Chvíle pravdy vysoko nad městem

  Jedna z nejslavnějších scén byla natočena téměř výhradně na místě mezi skutečnými troskami Vídně na konci 40. let 20. století na ikonickém ruském kole.

  Martins zjistí, že jeho přítel Harry Lime nejen předstíral svou vlastní smrt, ale byl zapleten do kšeftu na černém trhu, kde prodával upravený penicilin, jež způsobil smrt mnoha dětí. Lime se v legendární scéně na ruském kole dívá dolů z výšky 212 stop na lidi pod sebou a ptá se Martinse: „Bylo by ti opravdu líto, kdyby se jedna z těch teček navždy přestala pohybovat… kdybych řekl, že můžeš mít dvacet tisíc liber za každou tečku, která se zastaví.“

  Historie samotného parku Prater sahá mnohem dále, do doby, kdy císař Josef II., na vrcholu moci Rakouska-Uherska v roce 1766, předal své loviště veřejnosti, aby se proměnit v zábavní park. Dnes je jedním z nejstarších v Evropě. Samotné Riesenrad (ruské kolo), bylo postaveno v roce 1897 inženýrem britského královského námořnictva, poručíkem Walterem Bassettem.

  Velké ruské kolo se oproti svému stavu během natáčení Třetího muže do značné míry nezměnilo. Výrazné červené číslované gondoly poskytují stejně výjimečný výhled na jedno z nejkrásnějších evropských měst. Některé ze starých gondol lze rezervovat pro romantické večeře a ve výšce, zatímco se ruské kolo pomalu otáčí k vrcholu, lidé dole skutečně připomínají tečky.

  Jak se nejlépe dostat do parku Prater

  Vydejte se na metro U2. Vystupte na Praterstern a následujte dav nahoru po eskalátorech a ven ze stanice. Přejděte ulici a uvidíte atrakce zábavního parku. Riesenrad je vpravo, pokud se díváte z nádraží.

  Sledujte nás na sítích