Více
  16.6 C
  Czech
  Pátek, 12 srpna, 2022

  Tetování s příběhem? Vyrazte na Filipíny za nejstarší tatérkou

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tisíce turistů ročně míří do zapadlé horské vesnice na Filipínách. Důvodem je touha po tradičním ručním tetování od místní legendy. Je jí stoletá Whang Od Oggay, nejstarší filipínská tatérka.

  Zhruba 100 let stará Whang Od provádí starodávné umění ručně vpichovaných barev od svých 15 let. Její domov leží v provincii Kalinga na Filipínách a je asi 15 hodin jízdy severně od Manily.

  „Tradice bude pokračovat, dokud se lidé budou nechávat tetovat,“ říká Whang Od Oggay. „Já přestanu, jakmile se mi rozostří zrak,“ dodává.

  Dnes už se nemusí pro tetování zabíjet

  Ručně prováděná tetování si podle místní tradice dříve vysloužili domorodí válečníci kmene Butbut. „Jakmile někoho zabijí, mají nárok na tetování,“ vysvětluje Whang Od. „Každý věděl, když někdo z válečníků někoho zabil, protože to všem oznámil.“

  U žen bylo tetování považováno za estetický módní doplněk. „Tehdy se říkalo: Nech si udělat tetování, abys byla krásná,“ vzpomíná Whang Od na své teenagerské roky.

  Nyní, když válečnická tradice vymřela, jsou ruční tetování přístupná komukoliv. A Whang Od pozoruje stálý proud zahraničních klientů, kterým vytváří zhruba osm tetování denně.

  Význam tetování

  Každý symbol, od čar po kruhy, zvířata a kmenové znaky, má hlubší význam. Některé představují hory nebo slunce, jiné plodnost a sílu. „Mám ráda, když sem přicházejí turisté a návštěvníci, protože nám to finančně pomáhá,“ říká Whang Od. „Doufám, že návštěvníci budou přicházet stále.“

  Technika tradičního tetování

  Whang Od následuje techniku ​​starou tisíciletí a používá jen několik nástrojů: trn ze stromu pomela, bambusovou tyčku dlouhou jednu stopu, uhlí seškrábané z hrnce a vodu. To je vše.

  S intenzivní koncentrací maluje design na kůži pomocí domácího inkoustu z uhelné vody. Jedno ťuknutí za druhým pomocí trnu a bambusové tyčinky zatlačuje inkoust hluboko do kůže. S touto jednoduchou technikou vytváří Whang Od smysluplné geometrické vzory. Neobejde se to bez bolesti spojené i s běžným moderním tetováním.

  Udržet toto umění při životě je složitější, než se zdá. Může být předáno pouze pokrevním příbuzným podle víry, že tetování se jinak „nakazí“. Ačkoli nemá vlastní děti, Whang Od několik let cvičila své praneteře Elyang Wigan a Grace Palicas. „Moji přátelé, kteří tetovali, všichni zemřeli,“ říká Whang Od. „Jsem jediná, kdo zůstal naživu a stále tetuje. Ale nebojím se, že tradice skončí, protože trénuji další mistry.“

  Umění je tak v dobrých rukách, i přestože se Whang Od zatím nechystá odejít. A její tajemství, jak žít do 100 let? „Nejím konzervy, potraviny s olejem, potraviny s konzervanty,“ říká. „Jím pouze biopotraviny, jako je listová zelenina a fazole.“

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ