Více
  13.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Svezte se na plovoucí železnici, po které jel německý císař i cirkusový slon

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Schwebebahn Wuppertal se doslovně dá přeložit jako „Plovoucí železnice ve Wuppertalu“. Je jedním z nejstarších jednokolejných systémů na světě a má za sebou bohatou minulost. Včetně jedné neuvěřitelné události se slonem.

  Za prvé, je to nejstarší jednokolejka na světě a je to tak zvaná „zavěšená“ jednokolejka. To znamená, že se vlak pohybuje zavěšený pod jednou jedinou kolejnicí. I když je to jeden z nejbezpečnějších dopravních systémů na světě, s dlouhou historií celých devadesát šest let bez vážné nehody, nedávno na ní bohužel došlo k první smrtelné nehodě. A pak je tu ještě incident se slonem…

  Tento jedinečný vlak je nejdůležitějším systémem veřejné dopravy ve Wuppertalu. Jednokolejka, namontovaná na 13,3 kilometru dlouhém, 7 až 13 metrů vysokém železném mostě, poskytuje pěkný výhled všem, kdo se její pomocí přepravují.

  Původně měly vozy být taženy koňmi

  Přestože vypadá jako něco z budoucnosti, její věk vás nejspíše překvapí. Tento systém byl původně navržen v roce 1824 a vozy měly být taženy koňskými spřeženími na zemi. Zatímco prototyp byl postaven, celý systém nebyl nikdy zkonstruován z politických důvodů. Ale v roce 1898 byla myšlenka zavěšené jednokolejky oprášena, tentokrát poháněná elektřinou. Stavba začala v roce 1901 a do roku 1903 byla jednokolejka otevřena za cenu 16 milionů zlatých marek. Inaugurační jízdy se zúčastnil císař Wilhelm II.

  Císař se neměl čeho obávat: Schwebebahn Wuppertal byla a je pozoruhodně bezpečná. Vozy se v zatáčkách mírně naklánějí a jednokolejka nemá téměř žádnou šanci spadnout z trati. Stalo se to jen jednou, v roce 1917 a nehoda vedla pouze k lehkým zraněním. Poté byl nainstalován systém, který téměř znemožnil, aby se to stalo znovu. Na rozdíl od metra také neexistuje žádná šance, že by jednokolejka srazila lidi, kteří spadli nebo skočili do kolejiště.

  Od svého otevření v roce 1903 jezdila Schwebebahn Wuppertal bez nehod až do roku 1999, kdy se pracovníkům nepodařilo odstranit kovové dráty z kolejiště. Vlak do nich narazil rychlostí 50 km/h a vykolejil do řeky Wupper pod ní. Při nehodě přišlo o život 5 lidí a dalších 49 utrpělo zranění. Toto byla nejhorší a jediná smrtelná nehoda v historii jednokolejky.

  V roce 2008 došlo k menší havárii, kdy protijedoucímu vlaku vjel do cesty autojeřáb a způsobil 10metrovou trhlinu v podlaze vlaku. Ale kromě řidiče kamionu, který si zlomil nohu, byla všechna zranění lehká.

  Slon skončil v řece

  Snad nejbizarnější nehodou, která se stala na Schwebebahn Wuppertal, byla nehoda tříletého cirkusového slona jménem Tuffi.

  21. července 1950, ve snaze propagovat svou nadcházející show, Althoff Circus naložil Tuffiho, mladého mnohatunového slona, ​​na jednokolejku. To byla chyba. Během jízdy Tuffi zpanikařil, prorazil bok vlaku a spadl z výšky asi 9 metrů. Naštěstí pro slona byl vlak v tu chvíli nad řekou Wupper a slon se tak dočkal jen překvapivé koupele. Spolu se dvěma novináři a jedním cestujícím, které Tuffi srazil na cestě ven, utrpěl pouze lehká zranění a žil ještě krásných 39 let.

  Místo, kde Tuffi spadl, je nyní označeno malbou slona na nedaleké budově. Zájemci si také mohou zakoupit ilustrovanou dětskou knihu o tomto incidentu: „Tuffi und die Schwebebahn“. Místní značka mléka dodnes používá název „Tuffi“.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS