Více
  26.3 C
  Czech
  Sobota 22. června 2024

  Stávky v červnu 2023. Kdy, kde a jak naruší cestování po Evropě

  Pracovníci z celé Evropy stávkují na protest proti nízkým platům a špatným pracovním podmínkám. Evropa je právě teď centrem stávkových akcí. Kdy a kde mohou ovlivnit naše cestování v červnu?

  Mnoho zaměstnanců je nespokojených s tím, že vysoká inflace nebyla vyvážena vyššími mzdami. Stávky jsou tak plánovány po celé Evropě, což ukazuje, že se vždy vyplatí zkontrolovat těsně před cestou, zda se neděje něco, co by vám mohlo zkomplikovat cestu. Pokud je váš let nebo vlak zrušen či zpožděn, měli byste mít nárok na novou letenku nebo náhradu.

  Itálie: V červnu probíhají stávky v dopravě

  Na italských letištích proběhne 4. června 24hodinová stávka pozemního odbavování. Akce se týká pracovních smluv pro obsluhující personál. Odbory tvrdí, že platy a podmínky se za posledních šest let nezlepšily.

  Vzhledem k tomu, že se stávky zúčastní nejméně čtyři největší italské odbory pracovníků v dopravě, očekává se, že protest způsobí určitou míru narušení na všech velkých italských letištích. Zejména u odbavovacích přepážek a v prostorách pro vyzvednutí zavazadel.

  Dobrou zprávou je, že podle italských zákonů jsou lety s odletem mezi 7 a 10 plus 18 a 21 hodinou chráněny před stávkou.

  Zaměstnanci Atitechu na římském letišti Fiumicino a handlingoví pracovníci na letišti Orio Al Serio v Bergamu budou podle místních novin stávkovat celých 24 hodin. Odbavovací personál na letištích v celé zemi bude odcházet mezi 12:00 a 16:00.

  Mezitím operátoři řízení letového provozu zaměstnaní středisky ENAV v Římě a Miláně oznámili stávku mezi 13:00 a 17:00.

  Očekává se, že zaměstnanci španělských leteckých společností Volotea a Vueling a Air Dolomiti – dceřiné společnosti Lufthansy provozující linky z Německa do 13 různých italských destinací – se zúčastní 24hodinové celostátní stávky.

  Také se dá předpokládat, že pozemní personál American Airlines a Emirates bude stávkovat čtyři hodiny, mezi 12:00 a 16:00. Lety provozované některou z těchto leteckých společností mohou v daný den zaznamenat zpoždění nebo zrušení, ačkoli zatím nebyly uvedeny žádné podrobnosti.

  Francie: Cestovatelé varovali před probíhajícími protesty ohledně důchodů

  Odbory po celé Francii neustále bojují proti zvýšení zákonného věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Protesty vypukly po celé zemi poté, co se prezident Emmanuel Macron rozhodl prosadit změnu bez parlamentního hlasování. V Paříži se nahromadily odpadky, které nespokojení lidé zapalují. Demonstranti se také ve francouzské metropoli střetli s policií.

  Odbory nyní oznámily nový celostátní den protestů na 6. června před Národním shromážděním francouzského parlamentu, které se koná 8. června. Úroveň narušení cestování ve dnech stávek se doposavad lišila. Došlo však ke zrušení letů a vlaků a turistické atrakce v Paříži byly několikrát zavřené. Vyplatí se tedy předem ověřit, zda nepojedete v den stávky.

  Velká Británie: Celostátní stávky železnic

  Tři hlavní dopravní odbory svolaly koncem tohoto týdne celostátní stávky. Proběhnou ve dnech 2. a 3. června a dotknou se většiny železničních společností, uvádí server Euronews. V předchozích dnech stávky vlaků jezdilo jen velmi málo spojů, takže se pokuste v tyto dny raději necestovat.

  National Rail uvedl: „Vlakové společnosti budou mít plné ruce práce s hodnocením, jak to ovlivní jejich schopnost poskytovat služby. A tak úplné podrobnosti o úrovni služeb, které bude každá společnost provozující vlaky schopna poskytovat, nejsou ještě všechny známy.

  Cestující však varujeme, aby očekávali výrazné narušení. Stávka pravděpodobně povede k omezenému nebo žádnému provozu ve velkých oblastech sítě.  Je také pravděpodobné, že služby budou přerušeny a začnou později v den bezprostředně po stávce.“

  Pokud máte jízdenku na spoj, který bude ovlivněn stávkovou akcí, budete ji moci použít v jiný den nebo vám bude vrácena platba.

  Letiště doporučilo lidem, aby si před cestou zkontrolovali stav svého letu. Cestujícím bylo řečeno, aby dorazili nejdříve dvě hodiny před lety na krátké vzdálenosti a tři hodiny před lety na dlouhé vzdálenosti.

  Cestující si také budou moci ve dnech stávky s sebou vzít pouze dva kusy příručního zavazadla. Kabelky a tašky na notebook se počítají, ale odbavených zavazadel se to netýká. British Airways nabízí cestujícím možnost odbavit si příruční zavazadla zdarma, aby se snížil tlak na bezpečnostní kontrolní stanoviště.

  Skotsko: Potenciální narušení na letišti v Glasgow

  Bezpečnostní pracovníci, kteří pracují na letišti v Glasgow, vyjednávali o zvýšení platů. Právě odmítli to, co odborový svaz Unite nazval „výsměšnou“ nabídkou zvýšení platu o 5 procent. Odbory volí 400 zaměstnanců zaměstnaných v pěti společnostech: Glasgow Airport Ltd, ICTS Central Search, OCS, ABM a Falck Fire Services UK.

  „Pokud se tyto společnosti nevrátí s férovými a slušnými nabídkami, pak je na obzoru léto plného cestovního chaosu,“ varoval Pat McIlvogue, ředitel Unite. Žádné konkrétní datum stávky však zatím není známo.

  Španělsko: Stávky leteckých společností a letišť pokračují i v létě

  Španělský svaz pilotů leteckých společností (SEPLA) vyzývá k nové vlně stávkových dnů pro piloty v Air Europa. Budou vycházet od 1. do 2. června a konat se na všech operačních základnách a pracovištích letecké společnosti ve Španělsku.

  Odbory varovaly, že stávky „budou v nadcházejících měsících prodlouženy, pokud společnost odmítne vyjednat spravedlivou dohodu“. Piloti zastoupení SEPLA u dalších leteckých společností ve Španělsku, včetně Ryanair a Easyjet, také uvažují o stávce během léta.

  Jde o součást probíhajícího protestu proti uplatňování „zákona o minimálních službách“ španělského ministerstva dopravy, mobility a městské agentury. SEPLA tvrdí, že způsob, jakým byl tento zákon aplikován, brání ústavním právům pilotů na plnou stávku a chrání zájmy šéfů Air Europe. Další skupiny včetně letových dispečerů a letušek by se také mohly připojit ke stávkám, aby vyvinuly tlak na letecké společnosti a vládu.

  Sledujte nás na sítích

  Tato nádherná pláž v portugalském Algarve je jednou z nejkrásnějších na světě

  V Algarve, slunném portugalském ráji, se nachází mnoho míst, která by se klidně mohla nazývat nejkrásnějšími. Favoritem mezi plážemi je však jednoznačně Praia da Marinha, pláž poblíž měst Lagoa a Carvoeiro.

  Olympijské hry v Paříži 2024: 5 ikonických pařížských památek, které budou hostit sportovní události

  Už zanedlouho bude v centru vší pozornosti Paříž, která bude hostit letní olympijské a paralympijské hry. Plavání v Seině a volejbal pod Eiffelovou věží! Hry se budou konat na nejprestižnějších místech hlavního města. Zde je jejich přehled.

  Tato nádherná pláž v portugalském Algarve je jednou z nejkrásnějších na světě

  V Algarve, slunném portugalském ráji, se nachází mnoho míst, která by se klidně mohla nazývat nejkrásnějšími. Favoritem mezi plážemi je však jednoznačně Praia da Marinha, pláž poblíž měst Lagoa a Carvoeiro.

  Olympijské hry v Paříži 2024: 5 ikonických pařížských památek, které budou hostit sportovní události

  Už zanedlouho bude v centru vší pozornosti Paříž, která bude hostit letní olympijské a paralympijské hry. Plavání v Seině a volejbal pod Eiffelovou věží! Hry se budou konat na nejprestižnějších místech hlavního města. Zde je jejich přehled.