Více
  13.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Slow travel – nový trend pomalého cestování

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Mnoho cestovatelů v posledních letech vyměnilo hektické pobíhání mezi památkami a odškrtávání bodů v seznamu za pomalé cestování. Poznejte doopravdy nová místa a vychutnejte si jejich atmosféru. Poradíme, jak na to.

  1. Neplánujte

  Ať už máte dva týdny, nebo dva měsíce, nechte cestování plynout. Vykašlete se na hodiny strávené nad mapou přesným plánováním trasy, rozvrhu návštěv všech památek a míst, kde se najíte či přespíte. Stejně se vždy dřív nebo později něco pokazí a váš plán se rozpadne na kousky…

  Pomalé cestování znamená nechat plán na okamžik daleko za sebou a dovolit světu, aby vás zavedl tam, kam chce.

  Pro vaši příští cestu si tedy naplánujte holé obrysy a nechte mezery, ať se vyplní samy.

  2. Nelétejte

  Jistě, možná budete muset letět, abyste se dostali do země nebo regionu, který chcete navštívit. Ale odtud používejte pouze pozemní dopravu, nejlépe autobusy a vlaky. Pozemní dopravu obvykle nemusíte rezervovat předem. Takže je mnohem jednodušší změnit své plány na poslední chvíli.

  Pozemní doprava je také efektivnější, šetrnější k životnímu prostředí a umožňuje vám skutečně vidět místa, která jste dosud navštívili. Stačí koukat z okénka.

  3. Pronajměte si pokoj v bytě

  Pokud se opravdu chcete stát součástí místního života, pronajměte si pokoj v bytě přes Airbnb. Ne, nepronajímejte celý byt, získejte pokoj v domě někoho jiného. Pokud najdete dobré ubytování, dá vám příležitost si popovídat s hostitelem. Nebo se dokonce podělit o jídlo a dozvědět se, jaký je život z jeho pohledu.

  4. Zkuste house sitting

  Pokud si opravdu chcete „vyzkoušet“ život někoho jiného, tohle je ideální způsob. House sitting je také skvělý, protože je to ubytování zdarma (juchůůů!) A pokud budete mít štěstí, dostanete k němu i domácího mazlíčka, který vám bude dělat společnost.

  5. Udělejte si čas nedělat nic

  Pro některé z nás nic nedělání zní jako nebe. Pro ostatní je to vůbec nejhorší trest. Pokud jste ve druhé kategorii, navrhuji, abyste si do cestovního kalendáře úmyslně naplánovali čas nicnedělání. Nebojte, že se budete nudit. Nedělat nic na neznámém místě je recept na dobrodružství.

  6. Naučte se pár slov v místním jazyce

  Začněte slovy „ahoj“ a „děkuji“. Pak se posuňte k „jak se máte?“ a „Jak se jmenujete?“ A další fráze každodenních rozhovorů. I když to bude vše, co se naučíte, rozhodně stojí za to vidět výraz překvapení a radosti na tvářích místních obyvatel, když na ně promluvíte v jejich jazyce.

  7. Ztraťte se

  Skoro nejdůležitější pravidlo pro pomalé cestování. Odložte mapu a prostě jděte. Čas „nedělat nic“, který jste si vytvořili ve svém rozvrhu, je ideální na procházky. Mějte oči otevřené, pozorujte lidi, budovy a život kolem vás.

  Až budete mít procházky dost, jednoduše vytáhněte svůj chytrý telefon a použijte online mapy.

  8. Vyzkoušejte cyklovýlet

  Cykloturistika samozřejmě není pro každého, ale pokud jste někdy cítili radost z toho, že sedíte v sedle, velmi vám doporučujeme vyzkoušet cykloturistiku.

  Je-li to vaše poprvé, začněte krátkým výletem na pár dní. Klidně i s nějakou skupinou či zájezdem. Vše organizačně zajistí a průvodce se o vás postará. Vy si budete jen užívat nového způsobu cestování.

  9. Zarezervujte si wellness pobyt

  Pokud chcete opravdu zpomalit, je wellness pobyt skvělým způsobem. Mnoho z nich zahrnuje jógu, meditace, masáže… nebo se můžete učit o výživě či vaření. Jiné se zaměřují na vaši duševní pohodu. Ať už si vyberete jakýkoli styl, získáte důležitý čas na zpomalení a odpočinek od rušného života.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS