Více
  -0.3 C
  Czech
  Neděle, 23 ledna, 2022

  Skrytá uprostřed džungle a těžko dostupná. Hang Son Doong je největší jeskyní na světě

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Největší jeskyně na světě Hang Son Doong se nachází v centrální části Vietnamu a je stará 3 miliony let. Skrytá uprostřed džungle a těžko dostupná, byla objevena teprve nedávno. Vidělo ji méně lidí, než stanulo na vrcholku Everestu a výprava za jejím poznáním je neopakovatelným zážitkem.

  Představte si vodu kapající z otvoru ve stropě 100 metrů nad vaší hlavou. Shora začíná pronikat paprsek slunečního světla a pomalu se plazí po stěně vápencového útesu. Od stěn se odráží pronikavé volání ptáků a opic makaků. Kdybyste tu narazili na dinosaura, ani by vás to nejspíš nepřekvapilo.

  Objev největší jeskyně na světě

  Hang Son Doong se nachází v srdci národního parku Phong Nha-Ke Bang ve vietnamské provincii Quang Binh. Je jedním z nejlákavějších cílů jihovýchodní Asie. Údajně tuto jeskyni spatřilo méně lidí, než kolik jich stálo na vrcholku Mount Everestu. Jeskyně byla objevena teprve v roce 1990 místním farmářem, který hledal úkryt v džungli před přicházející bouří.

  Svůj nález oznámil Britské asociaci pro výzkum jeskyní (BCRA), která se nacházela v Phong Nha. Bohužel se ale při návratu domů ztratil a přesné umístění jeskyně zůstalo tajemstvím na dalších 18 let.

  V roce 2008 na vchod znovu narazil a následující rok se vrátil již v doprovodu výzkumníků z BCRA. Zahájili průzkum jeskyně a v roce 2010 určili, že je největší jeskyní, jaká kdy byla objevena. Tato zpráva nadchla celý jeskyňářský svět.

  Expedice do Hang Son Doong

  Hlavní jeskyně je dlouhá více než pět kilometrů a dosahuje výšky 200 metrů. V roce 2013 byla poprvé otevřena pro veřejnost, exkluzivní pětidenní expedici vedla společnost Oxalis. Omezení prohlídek pouze na jednoho operátora chrání jeskyni před masivním turismem. Povoleno je pouze 10 účastníků na expedici. Prohlídky probíhají jednou týdně od února do srpna.

  Ekosystém uvnitř Hang Son Doong je jedinečný a má dokonce svůj vlastní systém počasí. Největší nalezený stalagmit je 80 metrů vysoký. V jeskyni roste vegetace a v tmavých částech se daří mikroskopickým organismům.

  Cesta do jeskyně není pro slabé povahy. Čekají vás dva dny náročného putování džunglí a brodění řek, než se dostanete ke vchodu. Uvnitř budete muset slaňovat, šplhat, plazit se a plavat podzemními řekami, abyste se dostali na konec jeskyně. Je to opravdové dobrodružství, ovšem fyzicky velmi náročné. Ke každé expedici se připojují dva odborníci na speleologii, tři místní průvodci, dva kuchaři, dva strážci parku a 20 nosičů. Díky tomu je o bezpečnost a určitý komfort návštěvníků dobře postaráno.

  Jak se tam dostat

  Společnost Oxalis Adventure se sídlem v národním parku Phong Nha-Ke Bang ve Vietnamu je oficiálním a jediným operátorem na světě, který smí provádět prohlídky této jeskyně. Práva jí udělila vietnamská vláda od roku 2013 až do současnosti.

  Tato společnost byla vybrána díky své profesionalitě, bezpečnosti a důrazu na ochranu životního prostředí. Expedice vás díky své výjimečnosti vyjde na nemalou částku – 3000 USD.

  Cena zahrnuje ubytování před a po treku, poplatky za vstup do národního parku, průvodce, tým bezpečnostních asistentů, veškeré jídlo a vybavení pro kempování.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Saské Švýcarsko

  Méně známé, přesto stojí za návštěvu. Národní parky v Evropě

  Většina cestovatelů nejspíše navštívila italské Dolomity, zasněžené vrcholky Švýcarska nebo Plitvická jezera v Chorvatsku. V Evropě lze ale nalézt i méně známé národní parky, které rozhodně stojí za návštěvu.
  Velikonoční ostrov

  Velikonoční ostrov: nejodlehlejší obydlený ostrov je opředen záhadami

  Díky své nejednoznačné minulosti Velikonoční ostrov (Rapa Nui) vyzařuje tajemství a jeho historie je protkána mytologií. Odhalte některá z jeho tajemství.
  Lochnesská příšera

  Lochnesská příšera: vyhynulý mořský plaz nebo pouhá legenda

  Lochnesská příšera, Lochneska, Nessie. O obrovském vodním monstru žijícím v hlubinách skotského jezera slyšel asi každý. Existuje, nebo je to legenda?
  Sakury v Japonsku

  Když v Japonsku kvetou sakury – 7 tipů na procházku bez davů

  V sezóně od konce února do května v Japonsku kvetou sakury. Exploze růžové barvy je skvělou příležitostí pro vycházky nejen v parcích. Kde najdete nejlepší místa na jarní romantiku a zároveň se vyhnete davům?
  Indie

  Indie: Jak se nedopustit společenského „faux pas“

  Každá kultura má svá společenská pravidla a normy. A někdy se člověk v cizině dopustí přešlapu, aniž by si to uvědomil. Pokud nechcete být nezdvořilí, přečtěte si, které věty byste před Indem raději říkat neměli.
  největší kasina na světě

  8 kasin, která patří mezi největší na světě

  Kasina naleznete po celém světě ve všech tvarech a velikostech. Níže uvedená kasina se mohou pochlubit nejen dokonalým vybavením, ale také přehlídkou obrovských vnitřních prostor a největším pozemkem. Jedná se o honosné, ultramoderní komplexy, které se postarají o vše, co budete potřebovat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama