Více
  17.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Skrytá uprostřed džungle a těžko dostupná. Hang Son Doong je největší jeskyní na světě

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Největší jeskyně na světě Hang Son Doong se nachází v centrální části Vietnamu a je stará 3 miliony let. Skrytá uprostřed džungle a těžko dostupná, byla objevena teprve nedávno. Vidělo ji méně lidí, než stanulo na vrcholku Everestu a výprava za jejím poznáním je neopakovatelným zážitkem.

  Představte si vodu kapající z otvoru ve stropě 100 metrů nad vaší hlavou. Shora začíná pronikat paprsek slunečního světla a pomalu se plazí po stěně vápencového útesu. Od stěn se odráží pronikavé volání ptáků a opic makaků. Kdybyste tu narazili na dinosaura, ani by vás to nejspíš nepřekvapilo.

  Objev největší jeskyně na světě

  Hang Son Doong se nachází v srdci národního parku Phong Nha-Ke Bang ve vietnamské provincii Quang Binh. Je jedním z nejlákavějších cílů jihovýchodní Asie. Údajně tuto jeskyni spatřilo méně lidí, než kolik jich stálo na vrcholku Mount Everestu. Jeskyně byla objevena teprve v roce 1990 místním farmářem, který hledal úkryt v džungli před přicházející bouří.

  Svůj nález oznámil Britské asociaci pro výzkum jeskyní (BCRA), která se nacházela v Phong Nha. Bohužel se ale při návratu domů ztratil a přesné umístění jeskyně zůstalo tajemstvím na dalších 18 let.

  V roce 2008 na vchod znovu narazil a následující rok se vrátil již v doprovodu výzkumníků z BCRA. Zahájili průzkum jeskyně a v roce 2010 určili, že je největší jeskyní, jaká kdy byla objevena. Tato zpráva nadchla celý jeskyňářský svět.

  Expedice do Hang Son Doong

  Hlavní jeskyně je dlouhá více než pět kilometrů a dosahuje výšky 200 metrů. V roce 2013 byla poprvé otevřena pro veřejnost, exkluzivní pětidenní expedici vedla společnost Oxalis. Omezení prohlídek pouze na jednoho operátora chrání jeskyni před masivním turismem. Povoleno je pouze 10 účastníků na expedici. Prohlídky probíhají jednou týdně od února do srpna.

  Ekosystém uvnitř Hang Son Doong je jedinečný a má dokonce svůj vlastní systém počasí. Největší nalezený stalagmit je 80 metrů vysoký. V jeskyni roste vegetace a v tmavých částech se daří mikroskopickým organismům.

  Cesta do jeskyně není pro slabé povahy. Čekají vás dva dny náročného putování džunglí a brodění řek, než se dostanete ke vchodu. Uvnitř budete muset slaňovat, šplhat, plazit se a plavat podzemními řekami, abyste se dostali na konec jeskyně. Je to opravdové dobrodružství, ovšem fyzicky velmi náročné. Ke každé expedici se připojují dva odborníci na speleologii, tři místní průvodci, dva kuchaři, dva strážci parku a 20 nosičů. Díky tomu je o bezpečnost a určitý komfort návštěvníků dobře postaráno.

  Jak se tam dostat

  Společnost Oxalis Adventure se sídlem v národním parku Phong Nha-Ke Bang ve Vietnamu je oficiálním a jediným operátorem na světě, který smí provádět prohlídky této jeskyně. Práva jí udělila vietnamská vláda od roku 2013 až do současnosti.

  Tato společnost byla vybrána díky své profesionalitě, bezpečnosti a důrazu na ochranu životního prostředí. Expedice vás díky své výjimečnosti vyjde na nemalou částku – 3000 USD.

  Cena zahrnuje ubytování před a po treku, poplatky za vstup do národního parku, průvodce, tým bezpečnostních asistentů, veškeré jídlo a vybavení pro kempování.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reynisfjara Hra o trůny

  Ocitněte se na vlastní kůži ve Hře o trůny. Tady se seriál točil – část 1

  Jistě si pamatuje ty nádherné lokace z kultovního seriálu Hra o trůny. Věděli jste, že některé z nich můžete celkem snadno navštívit i ve skutečnosti? Vydejte se s námi do Vysokých zahrad nebo za Zeď.
  Icukušima Japonsko

  Icukušima. Ikonická červená brána vznášející se v moři

  Svatyně Icukušima je jedním z ikonických obrázků Japonska, známých po celém světě. Přečtěte si naše tipy pro její návštěvu a nenechte si ujít žádnou z atrakcí ostrova Miyajima.
  Pomalé cestování destinace

  Rádi cestujete pomalu? Tyto destinace jsou pro vás ideální – část 2

  Chcete si užívat procházky v přírodě, ubytovat se u místních obyvatel, poznávat kulturu vzdálených zemí a nikam nespěchat? Pak je pro vás pomalý styl cestování ten pravý. A my vám poradíme, které destinace jsou pro něj jako stvořené.
  Pomalé cestování destinace

  Rádi cestujete pomalu? Tyto destinace jsou pro vás ideální – část 1

  Nevyhovují vám hektické itineráře a odškrtávání památek ze seznamu? Pokud raději nasáváte atmosféru nového místa a seznamujete se s místními obyvateli, tyto destinace jsou pro vás ty pravé.
  Noční obloha

  Chystáte se pozorovat hvězdy? Na co nezapomenout

  Nejednoho cestovatele už oslnila krása noční oblohy. Na světě jsou místa, kde vám miliony hvězd vyrazí dech. Přečtěte si, co nezapomenout sbalit do batohu, než se vydáte na noční dobrodružství.
  Cestování

  Skupinové versus soukromé zájezdy. Obojí má svá pro a proti

  Chcete vyrazit na dovolenou se svými nejbližšími, nebo raději poznáváte nové lidi a navazujete přátelství? Vyberte si ten správný typ zájezdu.
  Reklama
  Reklama
  Reklama