Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Skrytá pláž v kráteru po bombě

  Bezpečné útočiště pro romantiku poskytuje pláž zamilovaných, schovaná pod povrchem ostrova Islas Marietas v Mexiku.

  V povrchu svěže zeleného ostrova se otevírá díra, která zeje k nebi. Není to však brána do pekla, jak by si někteří mohli myslet. Uvnitř najdete tajnou pláž s dostatkem stínu i slunce a křišťálově čistou vodu.

  Playa del Amor, běžně známá jako Skrytá pláž, je rysem jednoho z ostrovů Marieta, který se nachází asi 22 námořních mil západně od Puerto Vallarta v Mexiku, u ústí Banderas Bay. Vypadá jako z fantasy románu: široká písečná jeskyně s modrými vodami Pacifiku, které se řítí dovnitř. Marieta Islands je skupina neobydlených ostrovů vytvořených podvodními erupcemi sopek. Jsou to přírodní zázraky. Ale bylo to něco jiného než vulkanická činnost, co vyneslo tuto skrytou a utajenou pláž na světlo.

  Vojenské testy na neobydlených ostrovech

  Říká se, že díra, která vytvořila Skrytou pláž, byla výsledkem úmyslných bombových útoků. Ostrovy Marieta byly vždy zcela neobydlené, což z nich dělá ideální místa pro vojenské testování mexickou vládou. Počínaje počátkem 20. století byly zbraně a dělostřelectvo testovány na ostrovech Marieta, v bezpečné vzdálenosti od mexických občanů, ale ne tak bezpečné pro topografii Mariety. Testovací bomby jsou známou příčinou mnoha jeskyní a skalních útvarů na ostrově, možná včetně této krásné Skryté pláže.

  V 60. letech vedl vědec Jacques Cousteau protest proti škodlivé lidské činnosti na ostrovech. V roce 2005 byly ostrovy konečně jmenovány národním parkem, Parque Nacional Islas Marietas, díky čemuž je koupání, jízda na kajaku, opalování a další formy rekreace jedinými aktivitami, které jsou na ostrově povoleny. Zároveň je v okolí ostrovů také zakázáno rybařit.

  Později byl park označen jako biosférická rezervace UNESCO MAB. Rozsáhlé vojenské testy poškodily flóru a faunu na ostrově na celá následující desetiletí, ale mnoho let míru obnovilo nedotčené vody a mořský život v okolí ostrovů.

  Jak se dostat na Skrytou pláž

  Skrytá pláž je zvenčí neviditelná a je přístupná pouze dlouhým vodním tunelem, který spojuje pláž s Tichým oceánem. Nad vodní hladinou je přibližně šest stop prostoru, takže návštěvníci se mohou na pláž dostat tak, že sem doplavou nebo dojedou na kajaku. Ostrovy zůstávají neobydlené, ale jsou často navštěvovány turisty. Přijíždějí si užívat rozmanité přírody, podvodního světa a jedinečného tropického ráje Playa del Amor.

  Ostrovy jsou vzdálené hodinu plavby lodí severozápadně od pobřeží Puerto Vallarta v Mexiku. Existuje dostatek cestovních kanceláří, které poskytují jednodenní výlety na Skrytou pláž. Je ovšem nutné si výlet rezervovat předem.

  Sledujte nás na sítích