Více
  21 C
  Czech
  Čtvrtek, 11 srpna, 2022

  Sauna – jedno slovo, které vystihuje celé Finsko

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pokud chcete porozumět Finsku a jeho obyvatelům, seznámení se saunou je dobrým začátkem. Sauna je tak velkou součástí finské kultury, jako nic jiného. Po staletí byla místem pro fyzickou a duševní očistu. Pro Finy je pravidelné saunování nutnost. Sauna je ve Finsku životní styl – batolata se do ní poprvé podívají ve věku pouhých několika měsíců a od té doby jsou tam pravidelně.

  Fakta o finských saunách

  Sdílení sauny s někým jiným je o propojování a slouží k diskusi o skutečných problémech. V sauně se jen nekonverzuje. Ve Finsku se zásadní rozhodnutí přijímají v saunách, nikoli v zasedacích místnostech.

  Finsko nikdy neexistovalo bez sauny. Říká se, že ve Finsku je dostatek saun, aby se do nich vešlo všech 5,4 milionu Finů současně. Je to pravda, protože odhady uvádějí počet saun někde mezi dvěma a třemi miliony. K dispozici jsou v apartmánech, na chatách, ve veřejných plaveckých bazénech, tělocvičnách, hotelích, na lodích. Finské ambasády v zahraničí si nechávají vybudovat sauny a jedna je dokonce ve Finském parlamentu v Helsinkách. Nejoblíbenější ale jsou ty v přírodě.

  Sauna je jediné finské slovo, které bylo převzato do jiných jazyků a mezinárodně uznáno. Toto slovo dokonale reprezentuje Finsko, jeho obyvatele a kulturu. Sauna může mít jakoukoliv podobu – od 10 minutového posezení v parní lázni až po společenskou akci trvající několik hodin. Tak tomu bývá hlavně na chatách, kde si Finové roztopí saunu a prostě do ní vlezou, kdykoliv se jim chce. Stejně jako si jdou mezitím zaplavat do jezera, zahrát nějakou hru nebo něco ugrilovat.

  V zimně poskytují mrazivé severské teploty sauně další rozměr. Po zahřátí ve vytopené místnosti je oblíbené ponoření do ledového jezera, díry vysekané v ledu nebo válení se ve sněhu. Kromě toho, že se jedná o zábavu, je to také zdravé pro krevní oběh.

  Historie sauny

  Většina saun je dnes soukromá, ale ve větších městech zůstávají i veřejné. Bývaly populární mezi dělníky, kteří neměli vlastní sauny a shromažďovali se zde po práci, aby si poseděli. Finové aktivně nevyhledávají kontakt s cizími lidmi, ale sauny byly vždy výjimkou – tam jsou si všichni rovni, a i cizinci často navazují nečekaně hluboké konverzace mezi sebou.

  Ještě před několika desítkami let byla sauna vstupní i výstupní branou do a z tohoto světa. Ženy rodily v saunách a po smrti člověka tam bylo jeho tělo naposledy umyto. Říct, že sauna je součástí finské kultury, je podceňováním – sauna je ztělesněním samotného Finska.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ