Více
  18.2 C
  Czech
  Pátek, 12 srpna, 2022

  Rychlý průvodce po Vratislavi

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Sice nepatří mezi top tipy na víkendovou destinaci, ale právě v tom spočívá její kouzlo. Je nenápadná, ale krásná, s okouzlující architekturou, uměním a spoustou kaváren. Seznamte se s Vratislaví.

  Kdysi německé město Breslau je nyní největší v západním Polsku a hlavní město provincie Dolní Slezsko. Obdivujte působivé Panorama bitvy u Racławic a prozkoumejte historickou čtvrť Ostrów Tumski.

  Panorama Racławicka

  Panoráma bitvy u Racławic, které se tyčí do výšky 15 m táhne se napříč 114 m, vás svou velikostí překvapí. Je to dechberoucí umělecké dílo z 19. století, jehož panoramatickou velkolepost umocňuje umístění v kulaté budově s vlastním vyhrazeným pokojem. Bylo namalováno v letech 1893 až 1894, připomíná sté výročí povstání proti Rusku a zobrazuje polské historické postavy. Extra detaily maximalizují zážitek – speciální osvětlení a umělý terén před vlastním plátnem. Výsledkem je ponoření do obrazu, jako byste sami byli součástí konfliktu.

  Tržiště

  Pochází z počátku 13. století, ale toto středověké tržiště není žádnou nóbl památkou. Zůstává jedním z nejživějších míst ve městě a je jedním z největších tržišť v Evropě. Gotická Staroměstská radnice vypadá jako z perníku (byla postavena v různých fázích mezi 13. a 16. stoletím). Na náměstí si můžete dát skvělé jídlo: Jděte na vepřové, husí nebo hovězí maso v osvědčené restauraci Restauracja Pod Fredrą.

  Památník anonymního kolemjdoucího

  Jednou z nejpozoruhodnějších památek ve městě je socha Jerzyho Kaliny z roku 1977 známá jako „Passage“. 14dílný „Pomník anonymního kolemjdoucího“ dominuje křižovatce ul. Piłsudskiego a ul. Świdnicka v centru Vratislavi. Je to pozoruhodné veřejné umělecké dílo. Zahrnuje realistické mosazné modely, které sestupují do chodníku a znovu stoupají na protějším. Někteří říkají, že představuje způsob, jakým stanné právo v 80. letech 20. století zahnalo lidi ve strachu do podzemí, přičemž chodci, kteří se objevili, představují znovuobjevení občanů, když bylo stanné právo v roce 1983 zrušeno.

  Ostróv Tumski

  Ostrów Tumski je nejstarší částí města, pochází z 10. století a architektonicky se vyvíjel v pozdějších dobách. Původní zahrada je dnes nepřehlédnutelnou atrakcí pro své výrazné historické budovy, významné památky, sochy, zahrady a okouzlující mosty. Nenechte si ujít gotickou katedrálu sv. Jana Křtitele, přestavěnou po druhé světové válce a věž kostela svatého Kříže.

  Katedrála svatého Jana Křtitele

  Pokud ve Vratislavi uvidíte pouze jedno náboženské architektonické mistrovské dílo, ať je to toto. Katedrála svatého Jana Křtitele je nejvýznamnější a podle mnohých i historicky nejcennější památku ve městě. Je to první zděná budova v Polsku se středověkým původem ve 13. století, která se tyčí na zbytcích dřívějšího kostela, který byl postaven v 10. století. Její překrásné symetrické věže umožňují zdatnému a odolnému návštěvníkovi panoramatický výhled na město. Mezi další zajímavosti patří oltářní obraz, namalovaný v Lublinu v roce 1522 a zobrazující spící Pannu Marii a největší varhany v Polsku, postavené v roce 1913 (až do 2. světové války byly největší na světě).

  Multimediální fontána Wrocław

  Chcete-li si zpestřit večer, zamiřte do parku Szczytnicki na Wrocławskou Fontannu Multimedialnou. Byla vytvořena v roce 2009 na oslavu 20. výročí demokratických voleb. Tajemství jejích performativních schopností spočívá ve 300 vodních tryskách a 800 světlech, které vytvářejí nádherné obrazy, gejzíry, vodní mlhy a spurty, to vše doplněné hudbou (od klasiky po Madonnu).

  Vratislavští trpaslíci

  Vratislavští trpaslíci nebo skřeti, známí místně jako krasnale, jsou všude po městě. Jsou jich stovky a stále přibývají. Jedná se o malé bronzové sochy různých postav z pohádek a legend, díky nimž si turisté ve Vratislavi spokojeně cvakají svými chytrými telefony a fotoaparáty. Tato podivná malá zjevení mají svůj původ v antikomunistickém a antiautoritářském hnutí z 80. let minulého století, nazvaném Oranžová alternativa, jež začalo ve Vratislavi. Původně graffiti, ve 3D se objevují od roku 2005.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ