Více
  28.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Na co se zaměří post-pandemické Řecko?

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Počty přijíždějících turistů se snížily o 70%. Některé části Řecka tak přehodnocují svůj kdysi rušný turistický průmysl. V budoucnosti se plánují zaměřit na udržitelný cestovní ruch.

  Více než čtvrtina HDP Řecka pochází z cestovního ruchu a vidina ztráty těchto příjmů v důsledku pandemie byla pro mnohé děsivá.

  „Byla to volba mezi smrtí hladem nebo smrtí koronavirem,“ řekl pro National Geographic majitel restaurace v Athénách George Koukoulas.

  Počet turistů v Řecku za poslední desetiletí neustále stoupal a v roce 2018 dosáhl rekordních 33 milionů. Do konce této turistické sezóny Řecko očekává pokles počtu návštěvníků o 70 procent. Nejvíce zasaženy budou ostrovy jako Santorini, Mykonos a Rhodos, které jsou závislé na masové turistice.

  Pandemie a následná pomalá turistická sezóna byly pro Řecko příležitostí k přehodnocení svého cestovního ruchu. Jak by mohl být udržitelnější a méně poháněn masovým konzumem.

  Počet turistů v roce 2018 dosáhl rekordních 33 milionů.

  Podle Michaela Ermogenise, který stojí za kampaní Save Oia, která propaguje zodpovědnější cestování na Santorini, existuje několik aspektů, nad kterými se během této krátké přestávky od obvyklých davů zamyslet.

  „Jedním z nich je degradace přírodního prostředí, a druhým je [následná] degradace zážitků, které mají turisté,“ dodal pro National Geographic.

  Počet turistů přicházejících na Santorini byl tak obrovský, že se mnozí obávali, že infrastruktura a ekosystém ostrova to nebudou v delším horizontu zvládat.

  „To jsou věci, které se budou muset změnit, pokud se Řecko bude i nadále spoléhat na cestovní ruch jako na jeden ze svých dvou nebo tří největších zdrojů příjmů,“ říká Ermogenis.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ