Více
  19.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Průvodce po Stockholmském souostroví

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  S více než 30 000 ostrovy sahajícími daleko do Baltského moře nabízí stockholmské souostroví vše od rušného nočního života po vzdálenou samotu. Skvělý systém trajektového spojení dává návštěvníkům příležitost k průzkumu. Některé ostrovy překypují životem, na jiných najdete pouze neobydlenou divočinu.

  Právo veřejného užívání

  Kempovat můžete skoro na jakémkoli místě. Jediné, co musíte respektovat, je soukromý majetek. Jinak vám švédské „právo veřejného užívání“ umožňuje postavit si stan na jednu noc v podstatě kdekoliv. Musíte být 150 metrů daleko od domů a mimo zemědělskou půdu. Pokud byste chtěli zůstat déle, je potřeba mít souhlas majitele pozemku. Švédi vás obecně docela rádi nechají zůstat, pokud nikoho neobtěžujete. Je to skvělý způsob, jak ušetřit peníze a setkat se s místními obyvateli.

  Ostrov Sandhamn

  Nejvíce okouzlujícím ostrovem je pravděpodobně Sandhamn. Technicky vzato, Sandhamn je název hlavního města na ostrově, který se ve skutečnosti nazývá Sandön (Písečný ostrov), ale každý jej nazývá Sandhamn. Cesta trajektem trvá něco málo přes dvě hodiny.

  Jakmile tam budete, můžete si půjčit kola, kajak nebo si jít zaplavat. Ostrov je také domovem Švédského královského jachtařského klubu, takže na seznam aktivit klidně přidejte projížďku na jachtě. Na ostrově existuje spousta malých chatek k pronájmu, ubytovny i možnost kempování.

  Ostrov Möja

  Tento rustikální ostrov se nachází tři hodiny jízdy trajektem ze Stockholmu. Pobyt na něm je o návratu k přírodě: můžete sbírat bobule, jezdit na kole, na mořském kajaku či provozovat turistiku. Místní obyvatelstvo je tvořeno rybáři, řemeslníky a těmi, kdo provozují místní obchody, restaurace a ubytování. Möja je domovem jedné z nejslavnějších švédských rybích restaurací, Wikström’s Fisk, která má zaslouženou pověst a podává nejčerstvější úlovky v okolí. Oslavy letního slunovratu jsou zde legendární. Nenechte si ujít návštěvu historického dřevěného kostela u přístaviště trajektů.

  Ostrov Grinda

  Jen jednu hodinu trajektem z centra Stockholmu, leží ostrov Grinda. Osídlen je již od středověku a je známý díky Grinda Wärdshus, nádhernému secesnímu sídlu postavenému v roce 1906 Henrym Santessonem. Tento muž byl prvním ředitelem Nobelovy nadace. Dnes je z budovy hostinec a ubytování. Části ostrova jsou přírodní rezervací a koupání je jednou z hlavních aktivit. Pokud rádi kempujete, vezměte si s sebou stan. Můžete přenocovat přímo u moře a rezervace není třeba.

  Ostrov Utö

  Jedná se o nejjižnější ostrov souostroví. Můžete si vzít trajekt ze Strömkajanu a po třech hodinách plavby ohromující scenérií se ocitnete na tomto kouzelném ostrůvku. Prohlédněte si starý mlýn (Utö kvarn) postavený v roce 1791, malou hornickou vesnici Gruvbryggan a pláže na jižní straně ostrova.

  Chcete-li se vydat na jednodenní výlet, vydejte se do půvabného Vaxholmu nebo Fjäderholmarna. Samotná pevnost Vaxholm na ostrově jen tři minuty jízdy lodí od hlavního města stojí za výlet. Můžete strávit celý den zkoumáním této mohutné stavby, která je v podstatě obrovským muzeem. Fjäderholmarna, pouhých 20 minut lodí od Stockholmu, je vlastně čtyřmi ostrovy s prosperující uměleckou komunitou a dvěma velmi oblíbenými restauracemi Fjäderholmarnas Krog a Rökeriet. Těší se vynikající poloze v přístavu.

  Pro prozkoumání Stockholmského souostroví prostě naskočte na kterýkoli trajekt a vydejte se na cestu. Můžete navštívit bližší či vzdálenější ostrovy, podniknout jednodenní výlet, nebo strávit několik dní přeskakováním z ostrova na ostrov. Ať už si vyberete kterýkoliv, nebudete litovat. V létě se můžete neomezeně koupat i kempovat, v zimě je zas Stockholmské souostroví místem, kde můžete vyzkoušet severské bruslení na zamrzlém Baltském moři.

  Opravdoví dobrodruzi si mohou v létě přivézt nebo zapůjčit mořský kajak a vydat se objevovat některé z tisíců malých neobydlených ostrůvků. Koho by nelákalo strávit den či noc na vlastním opuštěném ostrově?

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  H. CH. Andersen

  Nové muzeum H. CH. Andersena vás vtáhne do pohádky

  Kdo by neznal Ošklivé káčátko? H. Ch. Andersena četlo mnoho generací. Inspiroval několik pohádek od Disneyho, například Malou mořskou vílu, Císařovy nové šaty nebo tolik oblíbený film Frozen. Nyní se můžete do jeho pohádek nechat vtáhnout v novém dánském muzeu.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 2

  Pláže, sluníčko a taverny. To je obrázek z oblíbené dovolenkové destinace Zakynthosu. Věděli jste ale, že tu najdete i krásné parky a skvělá muzea? Přečtěte si naše tipy, co podniknout na tomto řeckém ostrově.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 1

  Hledáte kulturu, krásnou přírodu, historii i bujarý noční život? Řecký ostrov Zakynthos vám to nabízí vše. Přečtěte si naše tipy, kam se vypravit a co zde podniknout.
  Grónsko

  Grónsko se poučilo od Islandu. K rozvoji turismu zaujalo opatrný přístup

  Grónsko je zatím pro mnohé cestovatele zemí neprobádanou. Díky pohádkové krajině, ledovcům a puncu dobrodružství tomu tak ale nebude navždy. K rozvoji turistického ruchu ovšem zvolilo pomalý přístup.
  Zakynthos

  Zakynthos plný turistů. Jak se vyhnout davům

  Zakhyntos je okouzlující řecký ostrov, velice oblíbený mezi cestovateli všech kategorií. Jak si ho užít, vychutnat si místní atmosféru a zároveň uniknout davům turistů?
  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Na území Slovinska se nachází přes osm tisíc jeskyní, přičemž zpřístupněno je asi dvacet z nich. Ty nejznámější najdeme v oblasti Kras na jihozápadě Slovinska.
  Reklama
  Reklama
  Reklama