Více
  26.3 C
  Czech
  Sobota 22. června 2024

  Průvodce po korejské demilitarizované zóně, nejnebezpečnější hranici na světě

  Návštěva této destinace je znervózňující zážitek, na který jen tak nezapomenete. Pokud tedy máte touhu prozkoumat to, co je často považováno za jednu z nejnebezpečnějších hranic na světě, a nahlédnout do jedné z nejuzavřenějších zemí planety, čtěte dále.

  Demilitarizovaná zóna neboli DMZ je 250 kilometrů dlouhý a čtyři kilometry široký úsek země, který slouží jako nárazníková zóna mezi Korejskou lidově demokratickou republikou (Severní Korea) a Korejskou republikou (Jižní Korea).

  Vyberte si, co vás zajímá

  Kvůli omezenému přístupu civilistů může nevojenský personál navštívit DMZ pouze na prohlídce. V důsledku toho existuje mnoho typů zájezdů, od celodenních návštěv a výletů pouze do JSA (Joint Security Area, Společná bezpečnostní oblast) po výlety do přírody a prohlídky vedené severokorejskými přeběhlíky. Abyste se rozhodli, která je pro vás nejlepší, měli byste se nejprve rozhodnout, které atrakce DMZ byste chtěli navštívit.

  Společná bezpečnostní oblast (JSA)

  Nachází se v Panmunjom a je nejbližším místem, kam se turista může dostat k Severní Koreji. Často je to místo, které si návštěvníci nejvíce spojují s korejskou hranicí. Zde máte možnost fyzicky stát v Severní Koreji, nemluvě o pořízení fotografie pro důkaz.

  Oblast okupovaná jihokorejskou a americkou armádou je obecně klidná, ne-li trochu děsivá. Návštěvníci dostanou asi deset minut na to, aby sledovali střetnutí severokorejských a jihokorejských vojáků na obou stranách fyzické hranice. Poté jsou převezeni do konferenční místnosti vojenské komise pro příměří, která se rozprostírá na demarkační linii.

  Historické artefakty, dokumenty a propagandistické materiály si můžete prohlédnout v severokorejském muzeu, které je také místem, kde byla podepsána korejská dohoda o příměří. Pokud chcete nějaký suvenýr, místní obchod prodává severokorejské předměty, jako jsou známky, peníze a alkohol.

  Observatoř sjednocení Odusan

  Observatoř Odusan Unification Observatory poskytuje turistům příležitost získat bližší pohled na každodenní severokorejský život. V běžný den mohou návštěvníci zahlédnout vesničana rybařícího na řece Han, ale to je obvykle maximum vzrušení, které na druhé straně hranice uvidíte.

  Imjingak

  Ačkoli Imjingak neboli Most svobody v současné době spojuje obě Koreje, masivní barikáda blokuje vstup do spojovacího bodu nad řekou. Pokud by byly obě strany někdy znovu spojeny, byl by použit jako hraniční přechod mezi těmito dvěma zeměmi.

  Infiltrační tunely

  V době, kdy Sever a Jih vedly mírová jednání, začala Severní Korea hloubit podzemní tunely, aby pronikla ke svým jižním sousedům. Tunely nebyly nikdy dokončeny a objeveny byly v 70. a 80. letech. Třetí tunel agrese dosahuje nejblíže k Soulu – pouhých 44 kilometrů – a měl kapacitu přesunout asi 30 000 vojáků a dělostřelectva za hodinu.

  Observatoř Dora

  Observatoř Dora nabízí výhledy z věže na Kijong-dong, falešné severokorejské město. Kijong-dong, postavený v 50. letech 20. století, aby lákal Jihokorejce k přesunu na sever od hranice, vypadá jako každé jiné město. S barevně vymalovanými domy, školami, a dokonce i nemocnicí. Z vizuálních pozorování z jihu se soudí, že od svého postavení zůstalo neobydlené i kvůli neúplným budovám bez oken.

  Nedaleko observatoře je nádraží Dorasan. Vlakové nádraží má dokončenou vlakovou trať, která vede až do Pchjongjangu. Přestože Sever spolupracoval na jeho dokončení, nikdy nebylo použito. Doufá se, že až budou Koreje sjednoceny, bude linka použita ke spojení obou národů.

  Důležité informace o prohlídkách DMZ

  Většina zájezdů do DMZ vyžaduje rezervaci alespoň tři až pět dní předem.

  Pokud navštívíte JSA, musíte podepsat prohlášení o souhlasu, že cestovní kancelář nemůže být zodpovědná za nehodu, zranění nebo…smrt. Jakkoli to zní děsivě, návštěvníci se mohou utěšovat vědomím, že tyto prohlídky se již léta konají denně (s výjimkou pandemie covid-19) a na hranicích budete mít vojenský doprovod.

  Pro prohlídky DMZ si musíte přinést svůj pas, který bude zkontrolován na začátku prohlídky a znovu armádním personálem při příjezdu do JSA.

  Vojenská politika vyžaduje, aby všichni účastníci zájezdu předváděli „úhledný a reprezentativní vzhled“. Jinými slovy to znamená žádné roztrhané džíny, sportovní oblečení, žabky nebo oblečení s provokativním vzezřením. Tato pravidla jsou přísně vynucována, protože je známo, že severokorejští vojáci fotografují pro použití ve falešné propagandě, aby ukázali, že jiné země jsou příliš chudé na to, aby si mohly dovolit vhodné oblečení.

  Pokud by napětí na hranicích vzrostlo, zájezdy mohou být nečekaně zrušeny.

  Účast na prohlídce DMZ vám umožní získat hlubší pohled do humanitární krize, o které se mnoho nemluví. Navíc oficiálně vstoupíte do Severní Koreje.

  Váš průvodce vás bude informovat, kdy a kde je povoleno fotografovat. Pokud by vás přistihli na zakázaných místech, možná budete muset odevzdat svůj film, paměťovou kartu nebo dokonce fotoaparát.

  Ačkoli je DMZ ve skutečnosti turistická atrakce, není to zábavní park a návštěvníci by to měli mít na paměti (a respektovat). Zejména uvnitř JSA budou turisté stát jen pár metrů od ozbrojených severokorejských vojáků. Řiďte se pokyny touroperátorů a vojenského personálu na místě.

  Sledujte nás na sítích

  Tato nádherná pláž v portugalském Algarve je jednou z nejkrásnějších na světě

  V Algarve, slunném portugalském ráji, se nachází mnoho míst, která by se klidně mohla nazývat nejkrásnějšími. Favoritem mezi plážemi je však jednoznačně Praia da Marinha, pláž poblíž měst Lagoa a Carvoeiro.

  Olympijské hry v Paříži 2024: 5 ikonických pařížských památek, které budou hostit sportovní události

  Už zanedlouho bude v centru vší pozornosti Paříž, která bude hostit letní olympijské a paralympijské hry. Plavání v Seině a volejbal pod Eiffelovou věží! Hry se budou konat na nejprestižnějších místech hlavního města. Zde je jejich přehled.

  Tato nádherná pláž v portugalském Algarve je jednou z nejkrásnějších na světě

  V Algarve, slunném portugalském ráji, se nachází mnoho míst, která by se klidně mohla nazývat nejkrásnějšími. Favoritem mezi plážemi je však jednoznačně Praia da Marinha, pláž poblíž měst Lagoa a Carvoeiro.

  Olympijské hry v Paříži 2024: 5 ikonických pařížských památek, které budou hostit sportovní události

  Už zanedlouho bude v centru vší pozornosti Paříž, která bude hostit letní olympijské a paralympijské hry. Plavání v Seině a volejbal pod Eiffelovou věží! Hry se budou konat na nejprestižnějších místech hlavního města. Zde je jejich přehled.