Více
  0.5 C
  Czech
  Pondělí, 29 listopadu, 2021

  Poznejte Orkneje, jedno z nejlepších míst Velké Británie k pozorování magické severní záře

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Orkneje tvoří spolu s Shetlandami seskupení zvané Severní ostrovy. Skládají se z více než sedmdesáti ostrovů. Dvacet z nich je obydlených. Největším a současně hlavním městem je Kirkwall. Vychutnejte si takřka snovou krajinu Orknejí, nechte na sebe působit kouzlo starobylých zřícenin a kamenů, pohřebních mohyl i velkolepých romantických scenerií, obklopených zuřivým mořem. Orkneje jsou také považovány za jedno z nejlepších míst Velké Británie k pozorování magické Aurory Borealis neboli severní záře.

  Obydlené ostrovy Orknejí

  Největším ostrovem Orknejí je Mainland, na němž leží významná orknejská města Kirkwall a Stromness. Má úrodnější půdu, zřejmě i proto je také osídlen hustěji než ostatní ostrovy. Nalézá se tu řada pozůstatků neolitických, vikingských a piktských staveb.

  Ve starobylém Kirkwallu najdete také rybářský přístav a palírnu, zatímco kreativní Stromness nabízí množství dárkových obchůdků a uměleckých galerií mezi starými křivolakými ulicemi.

  Rozlehlá severní skupina Orknejských ostrovů se skládá ze středně velkých i poměrně malých ostrovů, trajektem propojených s Mainlandem. Patří sem Auskerry, Egilsay, Rousay, Gairsay, North Ronaldsay, Papa Stronsay, Papa Westray, Shapinsay a Eday. Mnohé se mohou pochlubit četnými zajímavostmi.

  Auskerry je například významnou hnízdní lokalitou mořských ptáků. Shapinsay je zase známý svou věží z doby železné v Burroughstonu, věží v Dishan, hradem Balfour, útesy a mořskými jeskyněmi. Na ostrově Papa Westray, známém též jako Papay, najdete významnou ptačí rezervaci, zřejmě nejstarší dochovaný dům na severu Evropy Knap of Howar a různé neolitické i vikingské pozůstatky.

  Jižní skupinu, obklopenou vodní plochou Scapa Flow, tvoří ostrovy Burray, Flotta, Graemsay, Hoy, Lamb Holm a South Ronaldsay. Největší z nich, Hoy, se chlubí nejvyššími mořskými útesy ve Spojeném království i dalšími superlativy.

  Nachází se tu i nejvyšší bod Orknejí Matello Towers, hrobka vytesaná do skály, a také nejsevernější přirozený les v Británii Old Man. V Burray sídlí Orknejské muzeum fosilií.

  Historické památky Orknejí

  Zřejmě nejvýraznějším historickým bohatstvím Orknejských ostrovů a velkým lákadlem pro turisty jsou zachovalé neolitické památky, jedny z nejstarších v Evropě, které poskytují představu o životě v této oblasti před 5000 lety. Takzvané „Srdce neolitických Orknejí“ se nachází na západě ostrova Mainland a je zapsané i na Seznamu světového dědictví UNESCO.

  Řadí se sem skupina památek skládající se z komorové hrobky Maes Howe, obřadních kamenných kruhů Standing Stones of Stenness a Ring of Brodgar, dále z velké kamenné osady Skara Brae a z dosud neprozkoumaných pohřebních i sídelních míst.

  Mystická příroda Orknejí

  Oceněné pláže, divoká zvěř a drsné útesy – co víc si přát? Dovolená na Orknejích možná neslibuje teplé slunečné počasí a exotický kraj plný stromů, ale má své vlastní jedinečné kouzlo, které uchvátí každého dobrodruha. Bílý písek a tyrkysové vody místních pláží vám navzdory chladnějšímu počasí připomenou krásu Karibiku.

  Každý rok se na ostrovech objevují desítky tisíc migrujících ptáků, ale u místních břehů můžete spatřit i delfíny, velryby či tuleně. Při potápění a ve skalních bazénech zahlédnete další druhy podmořských stvoření.

  Počasí na Orknejích

  Navzdory severní poloze je klima poměrně teplé a stabilní s průměrnou roční teplotou 8 °C (v zimě 4 °C, v létě 12 °C). Nejchladnějším měsícem tu bývá březen.

  Jaro začíná až v dubnu, ale příjemnější teploty lze očekávat teprve v polovině června. Vůbec nejpříjemnějším měsícem bývá obvykle září. Během léta a podzimu se na ostrovech vyskytují mlhy. Pro turisty bývají nejatraktivnější letní dny. Zimy jsou tu dlouhé.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Londýn

  Zažijte strašidelnou atmosféru hřbitova z Drákuly

  Londýn není jen Tower Bridge a Big Ben. Najdete tu například místo, které bylo inspirací pro Narnii. Objevte s námi méně známé lokality, které rozhodně stojí za návštěvu.
  Londýn

  Umělecké galerie, květinový trh či luxusní čajový salon. Vydejte se do Londýna

  Vychutnejte si atmosféru tohoto pulzujícího velkoměsta. Objevujte moderní i historické budovy, galerie i divadla. Poradíme vám, do kterých zajít.
  Londýn

  Objevte Londýn, město pulzující životem

  Londýn nabízí pro každého něco. Od trhů po muzea, v tomto městě se dá podnikat skoro vše, na co pomyslíte. Čím ale začít? Pomůžeme vám s výběrem.
  Chtěli byste si zalyžovat na ledovci? Ten Dachsteinský je od České republiky jen kousek

  Chtěli byste si zalyžovat na ledovci? Ten Dachsteinský je od České republiky jen kousek

  Jestli si chcete zalyžovat na ledovci, ten Dachsteinský je od České republiky nejblíže. Co do velikosti se sice nemůže s ostatními ledovcovými oblastmi příliš srovnávat, věřte ale, že má jiné přednosti.
  H. CH. Andersen

  Nové muzeum H. CH. Andersena vás vtáhne do pohádky

  Kdo by neznal Ošklivé káčátko? H. Ch. Andersena četlo mnoho generací. Inspiroval několik pohádek od Disneyho, například Malou mořskou vílu, Císařovy nové šaty nebo tolik oblíbený film Frozen. Nyní se můžete do jeho pohádek nechat vtáhnout v novém dánském muzeu.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 2

  Pláže, sluníčko a taverny. To je obrázek z oblíbené dovolenkové destinace Zakynthosu. Věděli jste ale, že tu najdete i krásné parky a skvělá muzea? Přečtěte si naše tipy, co podniknout na tomto řeckém ostrově.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama