Více
  17.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Pokud patříte mezi fanoušky občasného adrenalinu, máme pro vás tipy na tři nejlepší černé sjezdovky v Rakousku

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Občas je potřeba zažít i něco nebezpečného, aby bylo víc zážitků z dovolené, se kterými se můžete pochlubit známým. Pokud patříte mezi fanoušky občasného adrenalinu a zároveň to na lyžích opravdu umíte, rozhodně nezapomeňte navštívit některou z vyhlášených černých sjezdovek, které vám zajistí historku hodnou obdivu. Rakousko takovýchto příležitostí nabízí hned několik.

  Nejvíce těchto strmých kopců naleznete v jižní Americe, abyste si však mohli dobře zajezdit, tak dalekou cestu plánovat nemusíte. I v rámci Alp narazíte na plno sjezdovek, které budí ve většině návštěvníků opravdový respekt. Postupem času u velkého počtu lyžařů začal převládat spíše strach a do podobné jízdy se tak pustí jen málokdo, pokud tedy máte rádi lyžování na téměř prázdné sjezdovce, obrovská výhoda černých sjezdovek je na světě.

  Obecně je třeba říci, že názor na jednotlivé sjezdovky je velice subjektivní a každý si musí sám dle svých preferencí vybrat místo, které mu přijde nejvíce adrenalinové. Je to také tím, že existuje hned několik kritérií, podle kterých lze sjezdovku posuzovat- nejen sklon kopce, šířka či převýšení, ale také aktuální sněhová situace nebo počasí významně pozmění charakter kopce.

  Navíc středisko si může své svahy upravit dle vlastního uvážení. Zde tedy najdete přehled několika takových, které v našich očích uspěly podle výše zmíněných kritérií na výbornou.

  Zillertal – černá sjezdovka Harakiri

  Trefně pojmenovaná sjezdovka Harakiri v rakouském Zillertalu patří bez pochyby na špičku našeho žebříčku a to nejen díky výstižnému názvu. Právem si vysloužila pověst snad nejstrmější sjezdovky se sklonem až 78%. Tento přímý a přehledný úsek není dlouhý více než pár stovek metrů, ale i tak dokáže potrápit i ty nejlepší lyžaře.

  Trať se konkrétně nachází nad střediskem Mayrhofen jako součást vrcholu Knorren. Po tomto adrenalinovém prožitku můžete pak dále pokračovat v jízdě až do údolí Horbergtal.

  Obecně je celý Zillertal opravdovou chloubou Rakušanů- krom 650 kilometrů sjezdovek v tomto areálu naleznete moderní přepravní zařízení a skvěle udržované sjezdovky. I samotná trať Harakiri je neustále v péči zdejších pracovníků a pomocí rolb ji udržují v perfektním stavu.   

  Spittal an der Drau – černá sjezdovka Goldeck Talabfahrt

  Právě nad tímto městem leží sjezdovka Goldeck Talabfahrt, která se svažuje ze stejnojmenného vrcholu Goldeck. Měří 8,5 kilometru, čímž si vysloužila titul nejdelší černé sjezdovky celých Alp. Kombinace aktuálního převýšení spolu s opravdu strmým pádem z ní činí pořádný lyžařský oříšek.

  Navíc je poměrně úzká a leží na severu, ve stinné oblasti, což dost přispívá k její tvrdosti. Takto je terén tvořen od začátku až do konce, zároveň je značně nepřehledný. Přestože tedy máte chuť nabrat pořádnou rychlost, ostražitost je rozhodně na místě a určitě se vyplatí předvídat.

  Ještě v minulém roce by při cestě na toto místo bylo nutné využít skibus, který vás zavezl do města ke stanici staré visuté kabiny. Dnes můžete očekávat poněkud pohodlnější cestu moderní kabinovou lanovkou.

  Saalbach Hinterglemm  – černá sjezdovka Zwölferkogel Nord

  Hora Zwölferkogel je proslulá hned několika náročnými tratěmi, tou nejznámější je však rozhodně Zwölferkogel Nord. Tato sjezdovka, ležící severně od obce Lengau, se zprvu netváří být jakkoli nebezpečná- vede žlabem plným lesů a klesá pouze mírně.

  Trať je však postupně strmější a strmější, nejsložitější část má sklon blížící se k 100%. Jeden z takovýchto náročných sjezdů se nachází těsně před údolím a pokud se na něj zrovna necítíte, je možné jej objet.

  Aby i „nelyžař“ mohl mít představu o tom, jak asi takovýto svah vypadá, bude jistě dobré přiblížit vzhled černé sjezdovky v číslech. Pokud se bavíme o sklonu sjezdovky vyjádřeném v procentech, udáváme vlastně změnu vertikální vzdálenosti oproti té horizontální.

  Nejsnáze si tento tvar představíme pomocí stupňů, kdy 100% sklon odpovídá přesně 45 stupňům. Jen pro představu, na trati se sklonem 100% nabere lyžař rychlost až 100 kilometrů v hodině během pouhých osmi vteřin.

  Při představě podobné sjezdovky má člověk právem obavy, ale i adrenalin k životu neodmyslitelně patří a zážitek, který tímto získáte, za chvíli strachu rozhodně stojí!

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  H. CH. Andersen

  Nové muzeum H. CH. Andersena vás vtáhne do pohádky

  Kdo by neznal Ošklivé káčátko? H. Ch. Andersena četlo mnoho generací. Inspiroval několik pohádek od Disneyho, například Malou mořskou vílu, Císařovy nové šaty nebo tolik oblíbený film Frozen. Nyní se můžete do jeho pohádek nechat vtáhnout v novém dánském muzeu.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 2

  Pláže, sluníčko a taverny. To je obrázek z oblíbené dovolenkové destinace Zakynthosu. Věděli jste ale, že tu najdete i krásné parky a skvělá muzea? Přečtěte si naše tipy, co podniknout na tomto řeckém ostrově.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 1

  Hledáte kulturu, krásnou přírodu, historii i bujarý noční život? Řecký ostrov Zakynthos vám to nabízí vše. Přečtěte si naše tipy, kam se vypravit a co zde podniknout.
  Grónsko

  Grónsko se poučilo od Islandu. K rozvoji turismu zaujalo opatrný přístup

  Grónsko je zatím pro mnohé cestovatele zemí neprobádanou. Díky pohádkové krajině, ledovcům a puncu dobrodružství tomu tak ale nebude navždy. K rozvoji turistického ruchu ovšem zvolilo pomalý přístup.
  Zakynthos

  Zakynthos plný turistů. Jak se vyhnout davům

  Zakhyntos je okouzlující řecký ostrov, velice oblíbený mezi cestovateli všech kategorií. Jak si ho užít, vychutnat si místní atmosféru a zároveň uniknout davům turistů?
  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Na území Slovinska se nachází přes osm tisíc jeskyní, přičemž zpřístupněno je asi dvacet z nich. Ty nejznámější najdeme v oblasti Kras na jihozápadě Slovinska.
  Reklama
  Reklama
  Reklama