Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Podzemní umělecké instalace v Kodani

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Některé současné avantgardní umění v Kodani najdete doslova pod zemí. Navštivte Cisternu, podzemní nádrž z 19. století přeměněnou na muzeum současného umění.

  Cisternerne je stará podzemní nádrž, která zásobovala pitnou vodou celou Kodaň od 50. let 19. století až do 30. let 20. století. Sloužila také nedalekému hradu Frederiksberg. Když byly cisterny v roce 1981 konečně vypuštěny a zakryty, byly deset let využívány jako výstavní prostor pro moderní sklářské umění. Pak se staly součástí muzea Frederiksbergu.

  Dnes Cisternerne, která leží pod pozemkem parku Søndermarken, funguje jako multimediální instalační prostor. Jediným náznakem jsou dvě tyčící se skleněné pyramidy, které označují jeho vstupní a výstupní body. Když sestoupíte do krápníkové jeskyně (jediné svého druhu v Dánsku), atmosféra se drasticky změní. Vzduch má obvykle 100% vlhkost, ale teplota nepřekročí chladných 8 stupňů Celsia.

  Působivé stalaktity a stalagmity se táhnou od podlahy a stropu, ale je to umění, které si lidé přicházejí do tohoto jedinečného prostoru prohlédnout.

  Muzeum Frederiksberg pověří každý rok umělce, aby vytvořili výstavu pro Cisternerne. Ti využívají neobvyklé prostředí jeskyně, spolu s její temnotou, vlhkostí, ozvěnou a akustikou k vytvoření stejně neobvyklého umění. Temná, vlhká spleť tunelů se ukázala jako vynikající, i když někdy strašidelná kulisa pro světelné a video instalace. Minulé instalace zahrnují například mechovou repliku japonské svatyně od Hiroshi Sambuichi.

  Než se sem vydáte

  Vstup do Cisternerne se nachází v Søndermarken hned naproti paláci Frederiksberg a kodaňské zoo. Je umístěn ve skleněné pyramidě. Vzhledem k tomu, že cisterny jsou přirozeně velmi vlhké, doporučujeme nepromokavé boty. Buďte také připraveni na pokles teploty v tunelech a pamatujte, že ve vodě je přítomen louh.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS