Více
  17.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Pandy v Číně – kde je můžete spatřit

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tyhle černobílé medvídky miluje každý. Když je vidíte poklidně žvýkat bambus, nejradši byste si je vzali místo plyšáka na spaní. A co teprve mláďata! Pandy jsou široce populární zvířecí symbol Číny. Sice je můžete vidět v několika evropských ZOO, ale v přirozeném prostředí je to přeci jen větší zážitek. Kde tedy nejlépe pozorovat pandy v Číně?

  Příběh pandy obrovské v Číně

  Milovníci pandy radujte se! Fanoušci nejrozkošnějšího druhu medvědů mají obrovský důvod k oslavám – důvod o rozloze zhruba 27 130 km čtverečních. Tak velký bude nový národní park Giant Panda, rozkládající se ve třech čínských provinciích S‘-čchuan, Gansu a Shaanxi.

  Spojením 30 nebo více skupin pand rozmístěných v těchto třech regionech by jednotná správa rozsáhlé chráněné oblasti mohla znamenat důslednější politiku ochrany a lepší podmínky pro populace pandy. Jejich počty dlouhodobě klesají v důsledku fragmentace stanovišť a pytláctví.

  Nicméně od roku 2004 zaznamenávají počty pandy obrovské vzestupný trend – z počtu 1 596 jedinců stouply na 1 864 o deset let později, přičemž současná populace se odhaduje na 2 060 včetně mláďat.

  Do zemětřesení v roce 2008, které zpustošilo většinu provincie S´-čchuan, sloužila jako centrum výzkumu pandy obrovské Národní přírodní rezervace Wolong. Zároveň byla centrem cestovního ruchu. Na ploše více než 2 000 čtverečních kilometrů stále slouží jako základna chovných a výzkumných programů, veřejnosti se však znovu otevřela až v roce 2016.

  A to v podobě nově vybudovaného centra Penshupeng Panda ve vesnici Gengda. S omezeným povědomím veřejnosti o novém centru a špatným dopravním spojením je to však zastávka spíše pro nezávislé cestovatele. Podobně i základna Dujiangyan Panda, která je veřejnosti přístupná od roku 2013.

  Ta se zaměřuje především na výzkum nemocí a slouží jako karanténní centrum pro pandy vracející se ze zahraničí. Navštěvuje ji málo zahraničních turistů i přes její polohu méně než 80 km od hlavního města Čcheng-tu.

  Kde vidět pandy obrovské

  Většina návštěvníků S´-čchuanu směřuje ke dvěma přístupnějším možnostem. Na okraji Čcheng-tu je výzkumná základna chovu pand obrovských zdaleka nejjednodušším místem pro jejich pozorování. Návštěvníci, kteří jsou ochotni zaplatit přemrštěné poplatky, se mohou dokonce krátce pomazlit s pandím mládětem.

  Výtěžek z turistického ruchu přispívá na ochranářské programy této neziskové organizace. Je to snadný půldenní výlet a díky zájmu, kterého se pandám v Číně dostává, také oblíbený výlet pro mnoho domácích i zahraničních turistů.

  Základna Bifengxia Panda poblíž města Ya´An byla založena v roce 2003. O pět let později, kdy sem byla přesunuta zvířata z poškozené rezervace Wolong, se významně rozšířila. Tato rezervace je sice vzdálenější, ale zato obklopena krajinou, která tvoří typické prostředí, ve kterém pandy žijí.

  Nyní je domovem přibližně 20 pand (se speciální sekcí určenou jen pro mláďata) a stala se oblíbenou alternativou základny Čcheng-tu pro cestovatele, kteří mají více času. Do 7,5 km dlouhého kaňonu uprostřed pralesa přijíždějí návštěvníci nejen kvůli pandám, ale i pro příležitost prozkoumat malebnou krajinu této oblasti.

  Pandy v národním parku Jiuzhaigou

  Mezi nejkrásnější místa v S´-čchuanu a snad v celé Číně patří národní park Jiuzhaigou. Nejen pandy, ale i barevná jezera a obří vodopády sem lákají mnoho návštěvníků. Ačkoli byl park při zemětřesení v roce 2017 těžce poškozen, v roce 2018 se znovu otevřel pro omezené skupiny návštěvníků.

  Maximální počet přihlášek je 2 000 denně. Park nabízí i příležitosti pro ekoturistiku, jako jsou například túry v divokém údolí Zharu.

  Další místa k pozorování pand obrovských

  Na okraji Himalájí západně od Čcheng-tu představuje národní park Mountain Sisters Wilder divočejší stránku s´-čchuánského pohoří. Tři horská údolí jsou obklopena vrcholy, jež dominují panoramatu krajiny. Planiny v údolí se mírně klikatí dolů alpskými loukami a modřínovými lesy. Spatříte tu pasoucí se jaky.

  Ačkoli to není nejlepší stanoviště pro pozorování pandy, v mnoha ohledech představuje místní scenérie obraz typické snové čínské krajiny. Skalnaté vrcholy hory Chua-šan, jedné z pěti posvátných taoistických hor v zemi a turistické stezky vysekané přímo do skály horských svahů, vypadají jako oživlý starodávný obraz.

  S trochou štěstí a správným hospodařením s přírodními zdroji bude možná nutné, aby budoucí malíři krajiny do těchto ikonických obrazů zahrnuli ještě několik pand.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Icukušima Japonsko

  Icukušima. Ikonická červená brána vznášející se v moři

  Svatyně Icukušima je jedním z ikonických obrázků Japonska, známých po celém světě. Přečtěte si naše tipy pro její návštěvu a nenechte si ujít žádnou z atrakcí ostrova Miyajima.
  Objevte krásu Ázerbajdžánu a jeho hlavního města Baku

  Chcete prožít tak trochu jinou dovolenou? Objevte krásu Ázerbajdžánu a jeho hlavního města Baku

  Na břehu Kaspického moře se rozkládá hlavní a největší město Ázerbajdžánu Baku, které je zároveň největším přístavem v zemi. Město je oproti zbytku země bohaté, neboť je významným nalezištěm ropy. Ostatně to nelze přehlédnout, na těžební věže narazíte v celém okolí. Mnohdy i tam, kde byste je možná nečekali, kupříkladu mezi domy na předměstí.
  Boracay

  Jak nadměrný turismus téměř zničil filipínský ráj na zemi

  Ostrov Boracay. Překrásné bílé pláže, palmy, tyrkysová voda, bohatý podmořský život. Když se o něm doslechl svět, každý tam chtěl strávit dovolenou snů. Jak se ostrov proměnil pod náporem turistů?
  Oman

  Omán: Vydejte se za poznáním jedné z opravdových perel východního cípu Arabského poloostrova

  Sultanát Omán je ideálním místem pro aktivní dovolenou. Na své si přijdou jak milovníci překrásných pláží s bílým pískem, vysoko tyčících se pohoří a nádherné přírody, tak i ti, jež upřednostňují poznávání zemí z hlediska zvyků místních obyvatel, tradic, historie, náboženství, kuchyně.
  Tibetský Nový rok Losar

  Tibetský Nový rok Losar

  Historicky byli Tibeťané převážně nomádi, kteří harmonicky koexistovali s drsným prostředím na Tibetské náhorní plošině. Chov zvířat a skromné zemědělství byly pro hluboce věřící Tibeťany dlouho jedinečným způsobem života. Když přišla nárazová sklizeň, oslavovali to tancem a zpěvem. Po čase se z toho stala tradice. Jak dnes slaví Nový rok - Losar?

  V Austrálii se nachází nejstarší observatoř na světě

  Starobylé domorodé naleziště Wurdi Youang bylo poprvé objeveno evropskými osadníky před dvě stě lety. Archeologové ho začali mapovat v roce 1977, ale až před pár lety začali pomalu tušit jeho skutečný účel. Mohlo by se jednat o nejstarší astronomickou observatoř na světě. Je tedy Austrálie kolébkou astronomie?
  Reklama
  Reklama
  Reklama