Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Norské Lofoty. Dechberoucí scenérie za severním polárním kruhem

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Souostroví Lofoty ležící severně od polárního kruhu v rozbouřených vodách Norského moře je málo známým rájem panenské, nespoutané přírody, malých rybářských vesniček a majestátních hor.

  Lofoty jsou dosažitelné vlakem, autobusem, trajektem nebo letadlem. Perfektní destinace pro ty, kteří hledají čerstvý mořský vzduch, starou kulturu a zcela nevšední přírodní scenérie.

  Překvapivě teplé klima

  Klima Lofot je překvapivě mírné na svou severní polohu, s průměrnými zimními a letními teplotami -1 °C a 12 °C. Norsko se nachází na stejné zeměpisné šířce jako Sibiř a Grónsko, ale díky vlivu Golfského proudu je podstatně teplejší. Geografická poloha Lofot z nich dělá perfektní místo, kde můžete zažít nejen polární záři od září do dubna, ale také půlnoční slunce kolem června a července. Nezapomeňte si v létě vzít masku na oči, protože neustálé světlo může způsobit problémy se spánkem.

  Ostrovy Lofoty jsou v Norsku známé pro svou úžasnou scenérii. Hodí se k průzkumu, ať už pěšky, na kajaku nebo při potápění do hlubin fjordů. Velká síť turistických stezek v horách nabízí nádherné výhledy a příležitosti pro všechny úrovně turistických zážitků, zatímco o něco blíže Zemi se můžete zúčastnit jízdy na kajaku.

  Tyto prohlídky jsou skvělým způsobem, jak poznat některé z nejcennějších obyvatel Lofot: prosperující orli mořské, které lze téměř každý den zahlédnout na lovu kořisti. Pokud budete mít štěstí, můžete také spatřit hejno kosatek. Na ostrovech se nacházejí jedny z nejsevernějších míst pro surfování na světě, které se počítají mezi nejlepší v Norsku.

  Rybářské vesničky jako z pohlednic

  Není překvapením, že vzhledem ke své poloze a vzkvétající divoké zvěři mají ostrovy dlouhou a hrdou rybářskou historii. Mnoho starých rybářských vesnic je dodnes obýváno a jednou ze specialit této oblasti jsou jejich „rorbu“, okouzlující staré rybářské sruby, z nichž některé byly přeměněny na malé penziony. Pokud hledáte autentický zážitek z Lofot, třešničkou na (rybím) dortu by měl být tørrfisk, norské jídlo sestávající z tresky sušené na vzduchu. Tento způsob sušení pochází minimálně z 12. století.

  Ještě starodávnější, autentický zážitek najdete v Lofotr Viking Museum. Na konci osmdesátých let archeologové vykopali to, co se ukázalo jako největší vikingská budova, jaká kdy byla v Norsku nalezena. Jedná se o 83 metrů vysoké náčelnické sídlo staré více než tisíc let. K úplné rekonstrukci sálu, co by kamenem dohodil od původního, přibyla rekonstruovaná kovárna, lodě a další stavby oživené rekonstrukcí a hostinami, kterých se můžete zúčastnit.

  Přestože jsou Lofoty odlehlé, existuje překvapivé množství způsobů, jak se na ně dostat. Ze všech velkých norských měst se létá přímo na letiště Bodø, letiště Harstad/Narvik, letiště Svolvær, letiště Leknes a letiště Røst. Trajekt Hurtigruten vozí cestující po západním pobřeží Norska. K dispozici jsou také autobusy a vlaky, které vás dopraví ze Stockholmu. Veřejná doprava na ostrovech jezdí převážně jen po hlavní silnici E10. Pokud je vaším cílem místo „mimo vyšlapané cesty“, půjčte si raději auto, nebo vyrazte se skupinou a průvodcem.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS