Více
  17.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Nejzdravější evropské kuchyně

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Přemýšleli jste někdy, kde žijí nejzdravější lidé v Evropě? Nebo která evropská země má nejlepší statistiky, pokud jde o nemoci související s potravinami a stravováním? Studie nevládní organizace Oxfam odhalila překvapení: mezi nejzdravější evropské kuchyně patří například ta ve Švýcarsku – zemi čokolády, nebo Itálii – zemi pizzy.

  Portugalsko

  Nejslavnější portugalské jídlo proslulé v zahraničí je pastel de nata (koláček se žloutkovým krémem), který nepatří zrovna mezi zdravé potraviny. Nicméně portugalská kuchyně se ve skutečnosti skládá z jednoduchých místních pokrmů orientovaných na mořské plody. Představte si měkkýše dušené na páře s rýží, nebo bacalhau – národní pokrm z tresky, který se podává ve stovkách lahodných variací.

  Itálie

  Italská sacharidová jídlo mohou přispět k vyvážené stravě, zvláště jsou-li konzumována tak, jak to dělají Italové. Menu se zde skládá ze dvou chodů: primo (obvykle malé množství těstovin) a secondo (jednoduchá kombinace bílkovin a zeleniny). Pokud jde o dochucování, olivový olej se svými zdravými mononenasycenými mastnými kyselinami je základem italského jídelníčku.

  Irsko

  Díky stále oblíbenějšímu stylu Paleo je dnes napodobování základních stravovacích návyků našich předků považováno za zdravé. Potraviny v Irsku zůstaly věrné svým tradičním kořenům. Produkce z místních farem se promění v sezónní, nerafinovaná a výživná jídla, jako je dušené maso nebo smetanová bramborová kaše s masem a kapustou. Skvělý zdroj vitamínů B, vitaminu E, železa, vápníku, kyseliny listové a hořčíku.

  Rakousko

  Dny nabité dobrodružstvím na kolech, při pěší turistice, lyžování a dalších sportech, pro které je tato země tak vyhledávanou lokalitou – to je dovolená v Rakousku. Po takové aktivitě vás dostatečně zasytí místní sendviče, kořeněná klobása či aromatický guláš se spoustou zeleniny. Na rohu každé vídeňské ulice najdete kavárnu. Rakouská závislost na kávě může mít ve skutečnosti zdravotní výhody. Káva je plná antioxidantů a může pomoci v boji proti závažným nemocem.

  Švédsko

  Když se řekne švédská kuchyně, okamžitě vás napadnou masové kuličky s bramborovou kaší. Toto národní jídlo stejně jako mnoho dalších švédských jídel se neobejde bez brusinek. Červené bobule obsahují kvercetin a proantokyanidin, o nichž se předpokládá, že mají protizánětlivé vlastnosti.

  Dánsko

  Díky svým kořenům v tradičních evropských stylech vaření je dánská kuchyně nejen velmi zdravá, ale také mimořádně dostupná. Kyselé okurky, sendviče smørrebrød, solené ryby z Baltského moře a nakládané sledě jsou základem místního jídelníčku. Země má pověst kreativity a nejlépe se to asi odráží na světoznámé kulinářské scéně v Kadani. 

  Švýcarsko

  Je proslulé svými sýry, špičkovými čokoládami a haute gastronomií na místech, jako je St Moritz a Curych. Přesto je také na seznamu nejzdravějších evropských kuchyní. Pohankové těstoviny, cereální müsli, uzené klobásy, zemitý guláš a alpské mléčné pokrmy – každý tento skvost propaguje rozmanitost chutí a přísad švýcarské kuchyně.

  Francie

  Francie je skutečnou mekkou kulinářství. Croissant, Roquefort a foie gras zná snad celý svět. A to nemluvíme o všech těch špičkových vínech z Burgundska a Bordeaux či křupavých bagetkách od místních pekařů. Francie si stojí dobře i co se týká zdravého stravování, mimo jiné díky své posedlosti organickými produkty a čerstvostí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  H. CH. Andersen

  Nové muzeum H. CH. Andersena vás vtáhne do pohádky

  Kdo by neznal Ošklivé káčátko? H. Ch. Andersena četlo mnoho generací. Inspiroval několik pohádek od Disneyho, například Malou mořskou vílu, Císařovy nové šaty nebo tolik oblíbený film Frozen. Nyní se můžete do jeho pohádek nechat vtáhnout v novém dánském muzeu.
  Reynisfjara Hra o trůny

  Ocitněte se na vlastní kůži ve Hře o trůny. Tady se seriál točil – část 1

  Jistě si pamatuje ty nádherné lokace z kultovního seriálu Hra o trůny. Věděli jste, že některé z nich můžete celkem snadno navštívit i ve skutečnosti? Vydejte se s námi do Vysokých zahrad nebo za Zeď.
  Pomalé cestování destinace

  Rádi cestujete pomalu? Tyto destinace jsou pro vás ideální – část 2

  Chcete si užívat procházky v přírodě, ubytovat se u místních obyvatel, poznávat kulturu vzdálených zemí a nikam nespěchat? Pak je pro vás pomalý styl cestování ten pravý. A my vám poradíme, které destinace jsou pro něj jako stvořené.
  Pomalé cestování destinace

  Rádi cestujete pomalu? Tyto destinace jsou pro vás ideální – část 1

  Nevyhovují vám hektické itineráře a odškrtávání památek ze seznamu? Pokud raději nasáváte atmosféru nového místa a seznamujete se s místními obyvateli, tyto destinace jsou pro vás ty pravé.
  Noční obloha

  Chystáte se pozorovat hvězdy? Na co nezapomenout

  Nejednoho cestovatele už oslnila krása noční oblohy. Na světě jsou místa, kde vám miliony hvězd vyrazí dech. Přečtěte si, co nezapomenout sbalit do batohu, než se vydáte na noční dobrodružství.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 2

  Pláže, sluníčko a taverny. To je obrázek z oblíbené dovolenkové destinace Zakynthosu. Věděli jste ale, že tu najdete i krásné parky a skvělá muzea? Přečtěte si naše tipy, co podniknout na tomto řeckém ostrově.
  Reklama
  Reklama
  Reklama