Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Nejlepší národní parky ve Vietnamu

  Národní parky pokrývají krajinu Vietnamu od vznešených hor na severu až po ostrůvky s bílým pískem na jihu. Vápencové vrcholy padají do meandrujících řek a hadovité jeskyně se stáčejí do hustého baldachýnu džungle.

  Národní park Phong Nha-Kẻ Bàng

  Phong Nha-Kẻ Bàng, snad nejpřirozenější a nejzachovalejší oblast v celém Vietnamu, je domovem jedněch z největších jeskyní na světě. Park, který sdílí hranici s přírodní rezervací Hin Namno v Laosu, se rozkládá na ploše téměř 900 km čtverečních. Je často zastávkou pro ty, kteří jedou po Ho Či Minově dálnici. Giboni a makakové se potulují po lesích, přesto jsou to právě rozlehlé krasové jeskynní systémy, díky kterým se Phong Nha dostalo na seznam světového dědictví UNESCO. Stovky kilometrů podzemních labyrintů se rozkládají pod vápencovými obry tyčícími se k nebi.

  Národní park Phú Quốc

  Drahokam uhnízděný v severozápadním rohu nejoblíbenějšího a nejrozvinutějšího ostrova ve Vietnamu, Phú Quốc, je domovem více než 1000 druhů rostlin a 200 druhů zvířat. V celém parku najdete vzácné lesy, kde se stromy dipterokarp šplhají do výšky přes 30 m. Pěší turistika a kempování jsou snadno dostupné z vesnice Gành Dầu.

  Národní park Núi Chúa

  Núi Chúa se nachází na východním okraji Annamitských hor s výhledem na jeden z nejčistších a nejlépe zachovalých úseků pobřeží Východního moře. Region, stejně jako většina Vietnamu, je nejčastěji navštěvován na motorkách. Vede zde jedna z nejkrásnějších pobřežních silnic v zemi. V parku se potulují medvědi a primáti, zatímco netopýři a ptáci létají vysoko nad vašimi hlavami. Pobřeží je obzvláště důležité, protože je domovem hnízdišť řady ohrožených druhů želv.

  Národní park Cát Tiên

  Národní park Cát Tiên se nachází nejblíže k Ho Či Minovu městu a je často přehlíženým klenotem. Nížinné lesy jsou největší a nejvýznamnější v zemi. Žijí tu giboni, jeleni a divoká prasata. Naučné stezky jsou rozsáhlé, dobře udržované a většinu z nich lze absolvovat bez průvodce a na kole. Díky vynikající rozmanitosti ubytování, od kempů po bungalovy u řeky, je park skvělým místem pro únik z betonového šílenství Saigonu.

  Národní park Cát Bà

  Cát Bà plovoucí v moři vápencových vrcholků slouží jako ústřední bod ikonického zálivu Hạ Long Bay. Měla by to být zastávka na jakékoli severní exkurzi. Velká část regionu připomíná scény z Jurského parku. Najdete tu řadu krásných treků střední obtížnosti. Cát Bà je také domovem většiny zbývajících langurů bělohlavých na světě.

  Národní park Ba Bể

  Národní park Ba Bể je domovem řady etnických menšin, včetně Tayů, Daoů a Hmongů, a nabízí cestovatelům možnost zažít život v tradičních rodinách. Tyčící se vápencové hory skrývají dramatické vodopády, jejichž vody končí v jezeře Ba Bể, největším ve Vietnamu. Trekking v regionu je vynikající a lze ho zajistit ve většině ubytování v soukromí nebo penzionech.

  Národní park Yok Đôn

  Yok Đôn, největší ze všech národních parků ve Vietnamu, je také domovem některých z posledních zbývajících divokých slonů a leopardů v zemi. V průběhu let však pytláctví a nelegální těžba dřeva zdecimovaly jejich populaci. Šance, že nějakého uvidíte, tak klesly téměř na nulu. Přesto si park zachovává dojem místa pro dobrodruhy, mimo všechny vyšlapané cesty.

  Národní park Cúc Phương

  Cúc Phương je jedním z nejdostupnějších parků, které Vietnam může nabídnout. Leží jen něco málo přes 100 km od Hanoje. Region lze prozkoumat pěšky, na motorce nebo na kole. S průvodcem můžete navštívit vesnice místních etnik.

  Národní park Côn Đảo

  V zemi, která zažívá rychlý růst a popularitu, není žádným skutečným překvapením, že nedotčené přírodní oblasti každým dnem ubývají. Národní park Côn Đảo zůstává odlehlou oblastí. Na toto neposkvrněné zelené souostroví, které se nachází 80 km od pobřeží, se dostanete trajektem nebo letadlem z Ho Či Minova města. Leží na hlavním ostrově Côn Sơn a zahrnuje některé z nejvíce nedotčených korálových útesů a pláží s bílým pískem v zemi. Podél pobřeží hnízdí ohrožené mořské želvy, zatímco podivný a přátelský dugong, bratranec kapustňáka, se povaluje v čistých vodách parku.

  Sledujte nás na sítích