Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Nejkrásnější fjordy v Norsku

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Norské fjordy vznikly před tisíci lety díky ustupujícím ledovcům. Výsledky jsou dechberoucí. Podél pobřeží se jich nachází více než 1000. Které fjordy v Norsku jsou ty nejkrásnější?

  Hjørundfjord

  Tenhle fjord je trochu smolař. Je obklopen velkolepými horskými vrcholy Sunnmørsalpene, kterým je obvykle věnován veškerý zájem. Samotný fjord si ovšem také zaslouží být centrem pozornosti. Je obklopen svěžími lesy s malebnými vesničkami, které lemují jeho 35 kilometrů dlouhé pobřeží.

  Isfjord

  Stejně jako většina krajiny na Špicberkách vám tento fjord vyrazí dech. Díky teplému Golfskému proudu zůstává po většinu roku bez ledu. Má mnoho bočních ramen, neboť jeho rozloha je více než 100 km. Najdete tu ptačí rezervace, vesničky, a dokonce nejsevernější radiovou stanici na světě.

  Sognefjord

  Díky své velikosti je nazýván „králem fjordů“. Na 200 kilometrech je Sognefjord nejdelším norským fjordem a druhým nejdelším na světě. Na vnitřním konci se fjord setkává s největším kontinentálním ledovcem jménem Jostedalsbreen.

  Trollfjord

  Trollfjord v obci Vågan na Lofotách je sice malý, ale má komplikovanou historii. V roce 1890 došlo k bitvě mezi rybáři, kteří používali nové parní čluny, a těmi, kteří stále používali tradiční otevřené čluny. Bojovali o to, kdo získá kontrolu nad fjordem. Tento fjord je totiž tak úzký, že v něm není místo pro všechny…

  Hardangerfjord

  Pravděpodobně jste někdy slyšeli o místě zvaném Trolltunga, majestátním útesu ve tvaru trolího jazyka. Ale víte o Hardangerfjordu, třetím nejdelším fjordu na světě, který dominuje regionu? A co národní park Hardangervidda a čtyři vodopády v údolí Husedalen? Až budete mít příležitost, rozhodně těmto místům věnujte pozornost.

  Aurlandsfjord

  Aurlandsfjord, jedno z ramen Sognefjordu, začíná v malém městečku Flåm. Můžete zde podniknout jeden z nejmalebnějších výletů vlakem v celé Evropě. Rozhodně se zastavte také na vyhlídkové plošině Stegastein.

  Nærøyfjord

  Druhé rameno Sognefjordu je možná nejoblíbenější ze všech. Nærøyfjord je tak krásný, že byl prohlášen za místo světového dědictví UNESCO. Je 17 km dlouhý a jen 250 metrů široký, obklopený zasněženými horami a vodopády. Pohled, na který jen tak nezapomenete.

  Lysefjord

  Lysefjord je vskutku majestátní. Okolní vrcholy se zvedají do výše zhruba 3000 metrů. Spatříte tu jedinečné skalní útvary jako jsou Kjeragbolten, Preikestolen a Lyseboth. Nachází se zde nejdelší dřevěné schodiště na světě, po kterém můžete vyrazit na túru, abyste se nechali ohromit pohledem na okolní krajinu z ptačí perspektivy.

  Geirangerfjord

  To nejlepší na závěr. Sedm sester – sedm vodopádů, které padají z výšky 250 metrů do fjordu. Pak je tu Geiranger Skywalk v Dalsnibbě a Flydalsjuvet, dvě dechberoucí vyhlídky s panoramatickým výhledem na fjord. A samozřejmě Ørnevegen – Orlí cesta, strmý úsek silnice nahoře v horách, stoupající v serpentinách až do výše 620 metrů nad mořem.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS