Více
  8.6 C
  Czech
  Pátek 23. února 2024

  Neexistující ubytování a falešní instruktoři: Na jaké podvody si při plánování lyžařské dovolené dát pozor

  Zatímco většina lyžařských dovolených znamená útulné chaty a zábavu na čerstvém sněhu, každou zimu jsou někteří lidé znovu a znovu napáleni podvodníky. Na co si dát pozor?

  Podvodníci čekají jen na to, až střediska začnou otevírat své sjezdovky, rekreanti najímat vybavení, rezervovat lekce a vybírat si ubytování. Některé podvody znamenají ztrátu peněz, jiné však mohou znamenat i ohrožení vaší bezpečnosti, varuje server Euronews.

  Falešné ubytování

  Nejčastějším podvodem je pronájem ubytování, tvrdí Sébastien Mérignagues, ředitel společnosti Avoriaz 1800 v Haute-Savoie.

  „Je to bohužel velmi rozšířený problém a vyskytuje se ve všech lyžařských střediscích,“ říká. Podvodníci znovu použijí fotografie a popisy nemovitosti ze stávajícího inzerátu nebo kombinují obrázky a informace ze dvou inzerátů a umístí je online.

  Skutečné ubytování, které si cestovatel rezervuje, se pak ukáže jako úplně jiná nemovitost nebo vůbec neexistuje. „Většinou dostanou klienti potvrzení o zaplacení zálohy a pak vše zmizí,“ říká Mérinargues. „Zločinci používají skryté IP adresy a operují ze zahraničí, což jim podvod usnadňuje.“

  Jak být opatrný při rezervaci ubytování

  V Châtel, letovisku v rozsáhlé lyžařské oblasti Portes du Soleil, radnice zřídila systém identifikace ubytování, kdy každé nemovitosti přiděluje 13místné číslo. Pronajímatelé se musí na platformě zaregistrovat před inzercí svého ubytování.

  „Jakmile si majitel chce podat inzerát, je požádán o toto identifikační číslo. Pokud zadá falešné, dostaneme oznámení,“ vysvětluje Tiffany Vulliez na radnici Châtel. V Avoriaz byl zaveden podobný systém. „Před třemi lety došlo k prudkému nárůstu těchto druhů podvodů,“ říká Mérinargues.

  Můžete také zvážit rezervaci přes agenturu.

  Proč se mít na pozoru před příliš „výhodnými“ cenami

  Dalším preventivním opatřením je nenechat se zlákat velmi výhodnými nabídkami. „Vždy se mějte na pozoru před cenami abnormálně nižšími, než jsou ceny na trhu,“ říká Mérinargues. „Navíc, pokud majitel požaduje zálohu, nebo dokonce celou cenu pronájmu převodem, měli byste být opatrní.“

  Pozor na falešné lyžařské instruktory

  Dalším běžným podvodem jsou lidé vydávající se za lyžařské instruktory a nabízející své služby online. Reklamy chválí odbornost instruktora a nabízejí dvě nebo tři falešné recenze. V některých případech požadují platbu předem. Při příjezdu pak není instruktor nikde k zastižení.

  Také se může stát, že si nevědomky rezervujete a absolvujete několik hodin lekcí s instruktorem, který není kvalifikovaný. „Tyto kurzy vede někdo, kdo nezískal státní povolení k výkonu praxe. Poškozuje to profesi,“ varuje Jean-Marc Simon, generální ředitel Národní unie francouzských lyžařských instruktorů (SNMSF).

  Tento druh podvodu může mít vážné následky. „Je to nebezpečné. Lyžování se provozuje ve specifickém prostředí, které není bez rizika a které vyžaduje kvalifikaci,“ zdůrazňuje. „Pokud dojde k nehodě, za kterou jsou odpovědné, mohou se oběti během odvolání ocitnout bez prostředků na získání náhrady škody a odškodnění.“

  Pro větší bezpečnost si rezervujte kvalifikovaného instruktora přes společnost nebo školu, která nabízí záruky „pokud jde o personál, pojištění, profesionalitu a transparentnost“. Myslete na to, že nenechat se při rezervaci zimních sportů napálit je důležité nejen kvůli vaší peněžence, ale i bezpečnosti.

  Sledujte nás na sítích