Více
  0.5 C
  Czech
  Pondělí, 29 listopadu, 2021

  Navštivte nejstarší gruzínské jeskynní město

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V Gruzii se nachází několik tajuplných jeskynních měst. Nejstarším z nich je Uplistsikhe. Některé jeho stavby pocházejí dokonce z doby železné. Navštivte ho s námi.

  Ve skutečnosti je Uplistsikhe jednou z nejstarších městských osad jakéhokoli druhu v regionu. Má své zvláštní kouzlo, pravděpodobně proto, že ho obývali všední lidé, obchodníci z Hedvábné stezky, nejen královské rodiny nebo mniši.

  Čím je Uplistsikhe výjimečné?

  Kromě toho, že je Uplistsikhe nejstarším jeskynním městem v Gruzii, je historický významné z několika dalších důvodů. Pro netrénované oko vypadá Uplistsikhe jako měsíční krajina podivně tvarovaných skal a zaoblených otvorů. Ale technika a řemeslná zručnost nutná k vybudování celého komplexu by neměla být podceňována. Architekti zodpovědní za jeho vybudování kombinovali techniky a formy nalezené jak v Anatolii, tak v Íránu, v pohanských i křesťanských tradicích.

  Stejně jako Vardzia má Uplistsikhe strategickou polohu na břehu řeky. Skládá se z několika stovek (přesný počet není znám) komor a místností vyhloubených z relativně ploché čelní stěny skály. Hlavní centrální část komplexu se rozprostírá na 8 hektarech a je propojena s horní a dolní úrovní tunely a schody.

  Když se blížíte k hlavnímu vchodu, okamžitě máte pocit, jako byste šli po hlavní ulici. Ve skutečnosti to opravdu byla hlavní dopravní tepna Uplistsikhe. Uličky a schodiště se větví a vedou k různým jeskyním využívaným jako obytné místnosti, společné prostory a obřadní síně.

  Bývalé významné obchodní město

  Po celé mírně svažité zemi můžete spatřit řadu malých i větších otvorů, kde kdysi stály sloupy pro markýzy a střešní konstrukce. Když bylo v roce 645 n. l. dobyto Tbilisi, křesťanští králové z Kartli se přestěhovali do komplexu a toto místo se stalo důležitou zastávkou na obchodní trase Hedvábné stezky Evropa-Asie. Uplistsikhe muselo být v dobách své největší slávy živým obchodním městem.

  Nejstarší stavby byly datovány do 1. století našeho letopočtu, ale archeologové nyní vědí, že lidé obývali toto místo již od 2. tisíciletí před naším letopočtem. Po mongolské invazi ve 13. století bylo Uplistsikhe jako kulturní a politické centrum regionu zastíněno Mcchetou a později Tbilisi.

  Základní informace pro návštěvu Uplistsikhe

  Nachází se v centrální gruzínské oblasti Shida Kartli, zhruba 80 km západně od Tbilisi. Město Gori leží pouhých 15 km východně a je ideálním výchozím místem pro návštěvu jeskynního komplexu. Doporučujeme si vyhradit alespoň jeden celý den na prohlídku.

  Otevírací doba

  Uplistsikhe je otevřeno 7 dní v týdnu, včetně pondělí a svátků. Otevírací doba pro letní a zimní měsíce je různá.

  15. března – 15. dubna: od 10 do 18 hodin

  16. dubna – 30. září: od 10 do 19 hodin

  1. října – 1. listopadu: od 10 do 18 hodin

  15. listopadu – 15. března: od 10 do 17 hodin

  Na rozdíl od Vardzie nemá Uplistsikhe formálně značenou pěší stezku. Vstupní body jsou dva (po schodišti nebo tunelem) a jakmile jste uvnitř, můžete se pohybovat, jak chcete.

  Přístupnost

  Návštěva Uplistsikhe zahrnuje trochu chůze do kopce a několik strmých schodišť. Z toho důvodu není přístupné pro vozíčkáře a nemusí být vhodné pro ty, kdo mají problémy s chůzí. Schodiště mají ochranná zábradlí, ale dávejte si pozor, pokud jste na návštěvě s dětmi, protože na některých místech není dostatečné.

  Vhodné oblečení

  Budete se pohybovat po nerovném terénu a kluzkých skalách, tak je dobré mít vhodnou sportovní obuv. Pro Uplistsikhe neexistuje přísný kód oblékání, ale pokud jste zde v létě, měli byste se chránit před sluncem.

  Pro vstup do kostela uvnitř komplexu musí mít muži dlouhé kalhoty a ženy dlouhou sukni. U vchodu je možné si půjčit zavinovací sukni. Ženy si také musí uvnitř kostela zakrýt vlasy.

  Tipy na návštěvu Uplistsikhe

  Návštěva v pozdních odpoledních hodinách: prohlídkové skupiny obvykle město navštěvují dopoledne a odpoledne je oblast mnohem tišší.

  Přineste si dostatek pitné vody: u vchodu jsou obchody a stánky, pokud si potřebujete koupit vodu či občerstvení.

  Nenechte si ujít výhledy: jednou z nejlepších věcí na návštěvě Uplistsikhe je panoramatický výhled na povodí řeky Mtkvari, který získáte z vrcholů vyšších skal.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Srí Lanka buddhistické chrámy

  Srí Lanka. Země pohádkových buddhistických chrámů

  Vydejte se na Srí Lanku a objevujte její kulturu a historii prostřednictvím dech beroucích buddhistických chrámů. Které jsou ty nejkouzelnější, jejichž návštěvu byste si neměli nechat ujít?
  Indie

  Navštivte krásy Indie – část 2

  Indie láká svou barevností, rozmanitostí chutí i vůní. Na poznání celé země byste potřebovali možná více než jeden život. Která místa si vybrat k návštěvě?
  Indie

  Navštivte krásy Indie – část 1

  Indie je obrovská. Nabízí nepřeberné množství míst k objevování i zážitků. Navštivte jeskyně, pouště i ostrovy a poznávejte geografickou i kulturní rozmanitost Indie.
  Mrtvé moře

  Vznášejte se na hladině Mrtvého moře

  Mrtvé moře je oblíbenou turistickou destinací při návštěvě Izraele či Jordánska. Je tak slané, že není možné se v něm potopit. Co byste měli vědět před jeho návštěvou?
  Poznejte tajuplnou Arménii

  Poznejte tajuplnou Arménii. Místo, kde podle Bible přistála Noemova Archa

  Arménskou republiku najdeme v jihozápadní Asii v pásmu Kavkaz a zároveň v pohoří Ararat, kde podle Bible přistála Noemova Archa. Ta je zároveň národním symbolem Arménie. V roce 301 byla první zemí na světě, která za své náboženství přijala křesťanství. Po mnoha letech válčení a genocidy ze strany Turků, se v roce 1991 pro rozpadu SSSR stala nezávislým státem.
  Jeskyně Ajanta

  Jeskyně Ajanta, výlet do starověké Indie

  Tento komplex skalních chrámů je jednou z vrcholných památek staroindické kultury. Podívejte se s námi do hor západní Indie a budete mít pocit, jako byste cestovali časem.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama