Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Muzeum Stasi, obávané tajné policie

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V bývalém sídle německé Stasi se nyní nachází muzeum věnované její historii. Podívejte se zblízka na operace jedné z nejobávanějších tajných policií 20. století.

  Stasi byla nechvalně známá tajná policie NDR. Považovala se za „štít a meč strany“ a vedla skrytou válku proti domnělým nepřátelům státu. Právě z této budovy řídil šéf Stasi Erich Mielke jednu z nejobávanějších tajných policejních složek, jaké kdy svět poznal.

  Odhaduje se, že jeden z deseti východních Němců pracoval jako informátor pro Stasi. Muzeum ukazuje mnoho z bizarních způsobů, kterými totalitní režim špehoval své občany. Mikrofony ukryté v kostelních zpěvnících, náramkové hodinky s drátěnými kohoutky, které vám vyběhly z rukávu.

  Jedna z metod zahrnovala dokonce použití čichacích psů. Tato metoda zahrnovala skrytí bavlněných čtverců pod sedáky. Poté, co podezřelý opustil své sedadlo, byl bavlněný čtverec odstraněn a umístěn do vzduchotěsné nádoby. Psi pak mohli být používáni ke sledování této osoby na základě pachu, který po sobě zanechala.

  Psychické deptání jako zbraň tajné policie

  Ve 3. patře je zvláštní část muzea věnovaná technice Stasi nazývané „Zersetzung“ (koroze). Jedná se o metodu východoněmecké tajné policie, kterou se vypořádává s problematickými politickými disidenty – například ničením jejich manželství podvržením pornografických materiálů do jejich domovů, vypouštění pneumatik na autě apod. Cílem bylo jejich oběti zdeptat.

  Muzeum také zdůrazňuje orwellovské vymývání mozků, ke kterému docházelo na školní úrovni. Místo vystřihovacích panenek s módním oblečením měly děti NDR vystřihovací panenky s plynovými maskami a AK-47. Flash karty používané k výuce abecedy s obrázky vybraných zámků, snímání otisků prstů a sledování kamerou.

  Prohlédněte si obraz v čele konferenční místnosti, zobrazující stavbu Berlínské zdi v roce 1961. Byl vytvořen stejným umělcem (bohužel jménem Dr. Frankenstein) zodpovědným za sérii abstraktních politických obrazů zdobících zdi nedaleké Magdalenenstrasse.

  Dnes podivné metody, které Stasi používala, kolísají mezi zábavnými a vyloženě strašidelnými. Ale pro obyčejné lidi žijící za železnou oponou byli nelítostnou, vševidoucí silou, při jejíž zmínce běhal mráz po zádech.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS