Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Muzeum psychiatrie, průmyslu smrti

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Fascinující pohled do nejhoršího z psychiatrie i do ideologie, která má pocit, že „to nejhorší“ je jen špičkou konspiračního ledovce.

  V kalifornském Los Angeles se nachází velmi neobvyklé muzeum. Jeho exponáty mohou slabší povahy dost vyděsit. Celá expozice je zároveň ukázkou hluboce nepříznivého pohledu Scientologické církve na psychiatrii.

  Název muzea „Psychiatrie: Průmysl smrti“ vám okamžitě napoví, kdo za projektem stojí. Ačkoli je CCHR i muzeum oficiálně provozováno „Občanskou komisí pro lidská práva“, je plně financováno Scientologickou církví, která má o psychiatrii skutečně velmi nízké mínění.

  Psychiatrie jako forma zneužívání

  Mezi základní přesvědčení Scientologické církve patří myšlenka, že všechny problémy jsou duchovní povahy a že lidé jsou „nesmrtelné duchovní bytosti“ nebo „thetanové“, kteří zapomněli na svou pravou a dokonalou povahu. V tomto rámci je psychiatrie vnímána jako forma zneužívání.

  Sám L. Ron Hubbard, zakladatel scientologie, měl silný osobní odpor a nedůvěru k psychiatrii a začlenil ji do své písemné práce. Psychiatry považoval za „antisociální nepřátele lidí“ navzdory (nebo možná právě proto) některým důkazům, že Hubbard ve 40. letech 20. století vyhledával psychiatrickou péči a užíval předepsané uklidňující prostředky.

  Členové církve často podepisují dlouhé smlouvy, které obsahují klauzuli uvádějící, že odmítají psychiatrickou péči „bez ohledu na to, co může mým jménem tvrdit jakýkoli psychiatr, lékař, určený člen státu nebo rodinný příslušník“.

  Svědectví o děsivých praktikách psychiatrie z dob minulých

  Samozřejmě to není tak, že by scientologové neměli argumenty. Muzeum Psychiatry: An Industry of Death ukazuje mnoho z nejhorších praktik v oblasti duševního zdraví v průběhu věků. Elektrošoková terapie, lobotomie, svěrací kazajky, léčebny pro duševně choré, nadměrné užívání psychiatrických léků a obecně špatné zacházení s duševně nemocnými jsou v celém muzeu na předních místech. Tvoří tak spravedlivou kritiku dnes již nepoužívaných praktik psychiatrie.

  Ideologicky muzeum vychází z přesvědčení, že neexistují žádné lékařské důkazy, že psychiatrie je věda nebo že je jakkoli užitečná. Podle přesvědčení scientologů je přímo zodpovědná za největší zvěrstva naší doby, jako je např. první světová válka, nástup Hitlera a druhá světová válka, balkánské války a 11. září. To vše je zobrazeno na velkoplošných poutačích, infografikách a velkoplošných plazmových obrazovkách.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS