Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Laponsko: Ochutnejte speciality nomádů za severním polárním kruhem

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Laponsko se rozprostírá na severu Evropy, převážně za polárním kruhem. Je domovem posledních evropských nomádů, Sámů. Divoká příroda a stáda sobů přitahují dobrodruhy. Jaká tradiční jídla v Laponsku ochutnat?

  Poronkäristys (restované sobí maso)

  Poronkäristys je finské národní jídlo připravované restováním sobího masa. Pokrm pochází z arktického Laponska, kde domorodí lidé zvaní Sámové pasou svá stáda sobů od nepaměti.

  Tenké plátky sobího masa se obvykle orestují na másle, s cibulí nebo bez ní. Pomalu se dusí v pivu nebo vývaru, dokud se nevytvoří jemná a šťavnatá struktura. Mezi nejčastější a tradiční přílohy pokrmu patří smetanová bramborová kaše a brusinkový džem, ale mohou být doplněny i těstovinami či rýží.

  Pokrm lze často nalézt v restauracích po celém Finsku, mražené maso můžete také zakoupit ve většině supermarketů. Sobí maso je nejen chutné, ale i velmi zdravé díky vysokému obsahu B-12, omega-3 a omega-6, což je možný důvod, proč se poronkäristys ve Finsku konzumuje po celý rok.

  Lappi

  Lappi je poloměkký finský sýr pojmenovaný podle provincie svého původu – Laponska. Tento sýr bez kůry se vyrábí z částečně odstředěného kravského mléka. Má hladkou, krémovou a pevnou texturu s mnoha malými otvory rozptýlenými po celém sýru.

  Lappi má jemnou, sladkou chuť a snadno taje. Doporučuje se používat do fondue a spárovat se sklenkou dezertního vína.

  Lapin Poron kuivaliha

  Lapin Poron kuivaliha je sušené sobí maso vyrobené ze svaloviny zvířat narozených, chovaných a poražených ve finské oblasti chovu sobů, kde se volně pasou na přírodních pastvinách. Filety, svrchní strana, plece, hřbet, boky a břicho soba se nasolí a částečně dozrávají, než se od února do dubna tradičně po dobu tří až šesti týdnů zavěšují na vzduch.

  Aby byly zachovány vlastnosti masa, je zásadní určit správný okamžik pro ukončení sušení vzduchem, k čemuž jsou vyžadovány specifické znalosti a dovednosti. Pokud je ponecháno příliš dlouho, maso zešedne a je bez chuti.

  Sušením na vzduchu je maso křehčí a má výraznější chuť. Textura Lapin Poron kuivaliha je jemnozrnná, hustá a má velmi vysoký obsah bílkovin. Má výrazné aroma sobího masa a mírně slanou chuť. Jeho barva se liší, od tmavě červené a hnědé až po téměř černou.

  Maso je uvnitř měkké a při žvýkání se snadno odděluje. Lapin Poron kuivaliha je vysoce kvalitní produkt, který milují místní i návštěvníci Laponska.

  Blodpalt

  Blodpalt, tradičně spojovaný se severními částmi Švédska a finským Laponskem, jsou výživné, tmavě hnědé knedlíky připravené z žitné nebo ječné mouky a zvířecí krve. Přestože byly tradičně vyráběny ze sobí krve, dnes se objevují v mnoha krajových odrůdách, které využívají krev různých zvířat, různé koření a příležitostně bramborovou kaši.

  Někdy se plní směsí restované cibule a na kostičky nakrájené slaniny a běžně se vaří v chutných masových vývarech. Blodpalt knedlíky se obvykle podávají jako příloha spolu s opečenou slaninou nebo vepřovým masem, máslem a brusinkovým džemem.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS