Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Jak prozkoumat Island jako místní? Vydejte se na okolní ostrovy

  Od tančících zelených světel až po „Pompeje severu“, islandské ostrovy jsou domovem úžasných scenérií a divoké zvěře. Přeskočte hlavní turistické památky a prozkoumejte místa, kam jezdí místní.

  Pokud jste nikdy nebyli na Islandu, Reykjavík je solidní začátek. Ale pokud jste připraveni na dobrodružství další úrovně v zemi ledu a ohně, měli byste zkusit menší ostrovy v okolí Islandu.

  Island je obklopen tisíci ostrovů. Je jich tolik, že ani místní neznají přesné číslo. „Je to jeden z divů Islandu, že nedokážete spočítat, kolik tu je ostrovů,“ říká Euronews Travel Lína Porarinsdóttir, vedoucí cestovního ruchu pro Visit Iceland. „Navštěvují je Islanďané i zahraniční turisté.“

  Většina z nich je neobydlená, ne však všechny. Stojí za návštěvu pro jejich drsnou krajinu, příjemnou atmosféru a jedinečný způsob života. Některé z ostrovů jsou otevřené pouze v létě, ale mnohé jsou přístupné po celý rok – a každé roční období nabízí jiné přírodní divy.

  Které ostrovy navštívit

  Na jihu Islandu najdete Vestmannaeyjar neboli Westmanské ostrovy. Skládají se z 18 sopečných ostrovů, z nichž nejzajímavější k návštěvě jsou Heimaey (největší ostrov v zemi) a Surtsey.

  Ostrovy jsou něco jako ‚Pompeje severu‘, přičemž na Heimaey se zachovaly zbytky domů plné popela, které zdevastovala sopečná erupce v roce 1973. Na rozdíl od Pompejí byli všichni včas evakuováni a nedošlo k žádným obětem.

  Další sopečná erupce mezi lety 1963 a 1967 ve skutečnosti zrodila Surtsey. Byl to první vulkanický ostrov, u kterého vědci kdy pozorovali na vlastní oči, jak se rodí.

  Chcete další důvod, proč se vypravit na ostrovy? Jsou domovem největší kolonie papuchalků na světě, která se odhaduje na více než 1 milion rozkošných ptáků.

  Žádná auta a geotermální koupaliště

  Když se přesuneme na západ, dalším ostrovem k návštěvě je Flatey. Jak název napovídá, Flatey je velmi plochý ostrov v zátoce Breiðafjörður, kde se nachází celkem asi 40 ostrovů. Flatey je zcela bez aut, což z něj dělá ráj pro divokou zvěř. Můžete se tu procházet, pozorovat ptáky a užívat si klid a pohodu. Z přístavu Stikkishólmur se sem dostanete trajektem za 1,5 hodiny.

  „Jsou tam dvě rodiny, které na ostrově žijí po celý rok. Návštěvníci se sem také mohou kdykoliv během roku vypravit,“ říká Porarinsdóttir.

  Na severu je Hrísey, ostrov ve fjordu Eyjafjörður, který byste si neměli nechat ujít. Nachází se na arktickém pobřeží, je to jen 15 minut jízdy lodí od vesnice Árskógsandur.

  Nejlepší způsob, jak prozkoumat Hrísey, je vydat se po mnoha turistických stezkách, které vás provedou úžasnou přírodou. Na ostrově žije jen asi 150 lidí v půvabné rybářské vesnici a je zde geotermální koupaliště s vířivkami, kde si můžete odpočinout po dni stráveném pěší turistikou.

  Grímsey, další ostrov na polárním kruhu, je zvláštní místo – v létě slunce nikdy nezapadá, zatímco v zimě nikdy nevychází. Mezi květnem a červencem je nejlepší čas vidět na ostrově mnoho papuchalků a mořských ptáků. Na Grímsey se dostanete trajektem z Dalvíku.

  Sledujte nás na sítích

  1 komentář

  1. Děkuji za pěkný článek, nicméně bych chtěl apelovat na větší pečlivost při ověřování informací. Například správný opis jmen (þórarinsdóttir, Stykkishólmur, Árskógssandur).
   Z Vestmannských ostrovů je běžně přístupný pouze Heimaey. Na Surtsey byste se mohli podívat jen v případě, že jste geologové se zvláštním povolením.

  Comments are closed.