Více
  13.2 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Chcete vidět legendárního komodského draka? Nově kvůli turistické dani zaplatíte 18x víc

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Indonésie následuje mnoho jiných zemí a zavádí turistickou daň, aby ochránila své přírodní bohatství na ostrovech Komodo. Nově tak za návštěvu komodských draků zaplatíte 250 USD (téměř 6 tisíc CZK). Informovalo o tom CNN.

  Stovky indonéských pracovníků v oblasti cestovního ruchu před dvěma týdny stávkovalo kvůli zavedení turistické daně na ostrovech Komodo. Vláda na tomto kroku trvá, neboť je v zájmu zachování přírodního prostředí jednoho z největších ještěrů na světě.

  Podle informací CNN poplatek za přístup na dva z hlavních ostrovů národního parku Komodo přes noc stoupl 18krát na 3,75 milionu rupií (252 dolarů) od 1. srpna 2022. To je skok, který podle místních pracovníků odstraší turisty a oni přijdou o příjmy.

  Indonésie je domovem asi 3 300 vzácných varanů komodských, kteří mohou dorůst až do délky 3 metrů a dokážou zabít velkou kořist jediným jedovatým kousnutím.

  Může to být sebevražda turistického ruchu

  „Krok vlády mezi námi vyvolal nejistotu,“ říká Leo Embo, turistický průvodce, který patří k jednomu z 24 místních sdružení pracovníků v oblasti turismu, které v současnosti stávkují kvůli cenám vstupenek. „Rozhodli jsme se jít do stávky, i když to pro nás znamená ztráty… Tohle může být i sebevražda,“ dodává.

  KompasTV v úterý ukázala záběry ze střetu mezi policií a demonstranty. Místní média informovala o desítkách zatčených a ministr cestovního ruchu Sandiaga Uno v pondělí vyzval pracovníky, aby vedli jednání s vládou.

  Nedotčené ostrovy v indonéské provincii Nusa Tenggara jsou na seznamu světového dědictví UNESCO a v roce 2019, před vypuknutím pandemie, přilákaly téměř 222 000 návštěvníků.

  Kontroverzní „Jurský park“

  Roční čísla se v následujících letech snížila na zhruba čtvrtinu a decimují podniky závislé na cestovním ruchu. Indonésie již dříve čelila sporům o snahy generovat příjmy z obřích ještěrů. Nejznámější je asi obrázek draka stojícího proti stavebnímu vozidlu, který vyvolal pobouření, když se v roce 2020 stal virálním na sociálních sítích. Mnohamilionový projekt v duchu „Jurského parku“ je součástí vládních plánů na podporu cestovního ruchu v národním parku Komodo. Výstavba této atrakce vyvolala otázky o dopadu na ochranu komodských varanů.

  Ostrov Komodo je jednou z rostoucího počtu destinací po celém světě, které uvalují „turistickou daň“ jako ochranu proti nadměrné turistice. Středoasijské království Bhútán zvýšilo svůj denní poplatek za návštěvu z 65 USD na 200 USD, přičemž jako faktor uvedlo ztrátu příjmů související s pandemií.

  Mezitím Benátky plánují zavést vstupní poplatek 10 EUR, což z nich udělá první město na světě, které bude vyžadovat zaplacení vstupného. Nové schéma zpoplatnění vstoupí v platnost 16. ledna 2023.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS