Více
  10.5 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Bhútán se znovu otevírá. Výrazně však zvyšuje turistickou daň

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Bhútán se od září znovu otevře pro mezinárodní turisty, poprvé od začátku pandemie před více než dvěma lety. Malé himalájské království se snaží oživit svou ekonomiku. Výrazně také zdraží denní turistická taxa.

  Země s malebnými přírodními krásami a starodávnou buddhistickou kulturou leží vklíněná mezi Čínu a Indii. V březnu 2020, kdy byl zjištěn první případ covid-19 v zemi, podnikla okamžitě rázné kroky. Úplně zakázala turismus, který byl do té doby hlavním zdrojem jejích příjmů.

  CNN uvádí, že konstituční monarchie s méně než 800 000 lidmi hlásila méně než 60 000 infekcí a pouze 21 úmrtí. Nicméně ekonomika ve výši 3 miliard dolarů se v posledních dvou fiskálních letech snížila, což uvrhlo více lidí do chudoby.

  Turistická rada Bhútánu (TCB) uvedla, že turistům bude povolen vstup od 23. září. Bude jim však účtován poplatek za udržitelný rozvoj ve výši 200 USD za turistu a noc, oproti 65 USD účtovaným poslední tři desetiletí. Úředníci uvedli, že nový poplatek má kompenzovat uhlíkovou stopu turistů.

  „Covid-19 nám umožnil reset. Přehodnotili jsme, jak lze sektor nejlépe strukturovat a provozovat… a přitom udržet nízkou uhlíkovou stopu,“ uvedl v prohlášení Tandi Dorji, předseda TCB a ministr zahraničí země.

  Nově si budete moci sami sestavit itinerář

  Úřady uvedly, že Bhútán revidoval standardy pro poskytovatele služeb, jako jsou hotely, průvodci, touroperátoři a řidiči.

  Cestovní ruch zaměstnává 50 000 lidí a během tří let před pandemií přispíval v přímých devizách ročně v průměru asi 84 miliony dolarů.

  Bhútán se poprvé otevřel pro turisty v roce 1974, kdy ho navštívilo 300 návštěvníků. Jejich počet v roce 2019 vyletěl na 315 600, což je o 15,1 % více než o rok dříve, ukazují údaje TCB.

  Touroperátoři uvedli, že návštěvníci si budou moci svobodně vybrat své vlastní operátory a plánovat itineráře, zatímco dříve si mohli vybrat pouze z balíčků nabízených jejich operátory.

  Sangay Phuntso, který provozuje společnost Always Bhutan Travel v hlavním městě Thimphu, řekl, že poplatky mohou sice odradit některé návštěvníky, nikoliv však ty bohaté. „Ti, kteří mohou utrácet, jsou vítáni,“ řekl Phuntso. „Jsme nadšení.“

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS