Více
  -0.3 C
  Czech
  Neděle, 23 ledna, 2022

  10 věcí, které byste měli vědět před návštěvou Havany

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kubánské hlavní město je fascinující místo, kde se dá snadno strávit týden. Co byste měli vědět, než vyrazíte do Havany?

  Kuba je stále komunistická země

  Kubánská vláda zůstává stejná jako ta, která svrhla diktátora Fulgencia Batistu v roce 1959. Fidel Castro může být mrtvý, ale jeho bratr Raul zůstává u moci. Navzdory nedávným ekonomickým reformám, které umožňují určité druhy soukromého podnikání, je Kuba stále komunistickou zemí.

  Možná přijde změna

  Tyto ekonomické reformy umožnily explozi podnikání, od taxíků přes restaurace až po módní návrháře. Někteří politologové se domnívají, že další reformy mohou přijít, až rezignuje vůdce Raul Castro.

  Existují dvě měny

  Na ostrově existují dvě oficiální měny. První je kubánské peso (CUP), ve kterém jsou placeni státní zaměstnanci. Druhým je kubánské konvertibilní peso (CUC), které používají turisté a místní obyvatelé, kteří k němu mají přístup. Ujistěte se, že jste se seznámili s mincemi a bankovkami, abyste nebyli ošizeni! Jedna CUC má hodnotu kolem 25 CUP.

  Lepší je bydlet u místních, než v hotelu

  Skvělá věc na Kubě je, že hlavní možností ubytování je druh B&B známý jako „casa particular“. Ti, kteří mají doma volnou místnost a splňují určité standardy stanovené vládou, ji mohou pronajmout cestovatelům. Takové ubytování je skvělým způsobem, jak poznat místní obyvatele.

  Neexistuje reklama

  Jedna věc, která vás asi šokuje, je naprostý nedostatek vizuální reklamy na Kubě. Možná občas zahlédnete vládní billboard, ale i v Havaně je to vzácnost. Ve skutečnosti je to docela osvěžující, oproti bombardování reklamami ve většině jiných zemí.

  USA uvalily na Kubu obchodní embargo na desítky let

  Od roku 1958 existuje v určité podobě americké embargo na Kubu a bylo rozšířeno na téměř veškerý dovoz v roce 1962. To způsobilo, že Kuba byla izolována od globálních trhů a odkázána na samostatné dohody s hlavními spojenci jako je Rusko nebo Venezuela.

  Světově známé značky tu nehledejte

  Kvůli omezení obchodu neuvidíte na Kubě mnoho známých značek. Pivo Heineken a příležitostná plechovka Coca Coly je asi vše. Jinak si budete muset zvyknout jíst a pít místní věci, jako je pivo Cristal.

  Vše, co potřebujete, si dovezte s sebou

  Většinou když někam cestujete, počítáte s tím, že co si zapomenete sbalit, koupíte na místě. To neplatí na Kubě, kde je těžké sehnat věci každodenní potřeby, jako jsou zubní pasty a šampony. Proto balte s rozmyslem.

  Ano, lidé stále řídí auta z 50. let

  Pokud jste si mysleli, že ty fotky jsou pořízené pouze pro pohlednice, jste na omylu. Obchodní embargo znamená, že získání nových automobilů je v Havaně neuvěřitelně obtížné a většina vozidel je stará a pouze opravená. Uvidíte americká auta z 50. let, sovětská auta ze 70. a 80. let a jen pár moderních automobilů dovezených v posledních letech.

  Nenechte si ujít Malecon

  Na mapě to vypadá jako rušná silnice obrácená k moři, ale Malecon je pro obyvatele Havany neuvěřitelně důležitý. Každou noc v týdnu je přeplněn rybáři, randícími páry a skupinami přátel, kteří se shromažďují, aby sdíleli láhev rumu u moře. Nenechte si ujít jedno z nejlepších míst na Kubě, kde můžete pozorovat místní život.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Semana Santa Guatemala

  Semana Santa – jak probíhá svatý týden v Guatemale

  Španělská tradice Semana Santa (Svatý týden) dorazila se Španěly do Guatemaly v roce 1524. Téměř o 500 let později se v Guatemale konají jedny z nejpropracovanějších oslav na světě.

  Jednu z nejlepších čokolád na světě najdete v Ekvádoru

  Hořkosladká neřest, ale i radost. Jedna z nejpopulárnějších sladkostí na světě – čokoláda. Ne nadarmo zní vědecké jméno kakaovníku Theobroma cacao, čili jídlo bohů. Jednu z těch nejlepších čokolád si můžete dát v Ekvádoru.
  Rio de Janeiro

  São Paulo vs. Rio De Janeiro. Umělecká scéna a noční život

  Tito dva odvěcí rivalové, São Paulo a Rio De Janeiro, svádí neustálý boj o přízeň turistů, dobrodruhů i batůžkářů. Podle čeho se rozhodnout? Poradíme vám.
  São Paulo vs. Rio De Janeiro

  São Paulo vs. Rio De Janeiro. Kde se lépe najíte a kam za památkami

  Chystáte se do Brazílie a přemýšlíte, zda letět do São Paula, nejbohatšího města Latinské Ameriky, nebo raději Rio de Janeira? Přeci jen se říká, že je to jedno z nejhezčích měst na světě... Srovnali jsme pro vás tyto dvě metropole.
  North Yungas

  Silnice smrti – North Yungas Road v Bolívii

  Z důvodu velmi nebezpečných podmínek pro řízení, získala silnice Yungas v Bolívii přezdívku „Silnice smrti“ a je uvedena na několika seznamech nejnebezpečnějších cest planety.
  Copacabana

  Copacabana. Čtvrť, jejíž jméno zná celý svět

  Nesmrtelný název: Copacabana. Tam se zrodily rytmy bossa novy spolu s inspirací pro milion a jeden noční klub po celém světě. Je to jedna z nejznámějších čtvrtí Rio de Janeira.
  Reklama
  Reklama
  Reklama