Mnoho Japonců přichází do tohoto lesa s úmyslem z něj už nevyjít. Na první pohled pohádkový les, porostlý mechem, přitahuje lidi, kteří chtějí skončit se životem. V Lese sebevrahů, jak se mu přezdívá, není neobvyklé narazit na tělo některého nešťastníka.
Na úpatí hory Fuji se rozkládá hustý, zelený les. Při pohledu shora připomínají stromy pohupující se ve větru moře, což dalo lesu Aokigahara druhé jméno. Jukai neboli Moře stromů. Půda pod ním je nerovná a posetá malými jeskyněmi, mechem porostlými kořeny rostoucími na vyschlé lávě, která zde kdysi tekla. Půda má vysoký obsah železa, které ruší signál GPS a mobilních telefonů.
Je to místo, kde se dá velmi snadno zabloudit. Návštěvníkům se důrazně doporučuje, aby se drželi na stezkách.
Existují však lidé, kteří do lesa vstupují s úmyslem už z něj nevyjít. Cedule u vstupů do lesa návštěvníkům připomínají, že jejich životy jsou cenné, a aby mysleli na své rodiny.
„V klidu si ještě jednou vzpomeňte na své rodiče, sourozence nebo děti,“ stojí na ceduli v japonštině. „Prosím, netrpte sami a nejprve jim podejte ruku.“ V dolní části cedulí je uvedeno číslo na linku pro sebevrahy.
Nejvyšší počet sebevražd ve vyspělém světě
Počet sebevražd v Japonsku patří k nejvyšším ve vyspělém světě. V celé zemi bylo jen v roce 2015 podle údajů ministerstva zdravotnictví, práce a sociálních věcí zhruba 24 000 sebevražd, uvádí CNN. Tato čísla nezahrnují pokusy o sebevraždu.
Les Aokigahara si získal pověst oblíbeného místa sebevrahů.
Aokigahara forest, Japan.
— SiJoker (@sijokermannn) May 20, 2020
Mainly known as suicide forest or the sea of trees. Also has a reputation as a home for the ghost of dead. pic.twitter.com/WiyuYE2HzR
Důvody k tomu mají kořeny ve folklóru a literární popkultuře. Místní legenda vypráví, že Aokigahara byl místem, kde lidé kdysi praktikovali ubasute: odvedli staršího nebo nemocného příbuzného do odlehlé oblasti a nechali ho tam zemřít. V románu Věž vln od Seichō Matsumota ze 60. let minulého století vystupuje krásná, láskou rozervaná hrdinka, která zde spáchá sebevraždu. Wataru Tsurumi v knize The Complete Manual of Suicide (Úplný návod k sebevraždě) označil les za ideální místo pro smrt.
Les sebevrahů, jak je také označován, je zjevně místem, které zaujme temnou stránku představivosti.
Strážci se snaží odradit od sebevraždy
Poté, co byl v roce 2004 zaznamenán vysoký počet sebevražd (celkem 108), přestali úředníci úmrtí zveřejňovat z obavy, aby nedošlo ke glorifikaci této praktiky. Prefektura Jamanaši, kde se les nachází, začala v roce 2009 najímat lidi, aby hlídali les a oslovovali každého, kdo by nevypadal jako běžný turista na výletě.
I když to v některých případech pomohlo odradit od sebevražd, stále se objevují zprávy o nálezech těl. Průvodce Toru Kurihara jednou objevil 36 těl během 37 dní, uvádí National Geographic.