Více
  18.2 C
  Czech
  Čtvrtek, 26 května, 2022

  Očkovací pasy jsou nevyhnutelné, říká ředitel letiště v Dubaji

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Takzvané covidové pasy jsou jediná cesta, jak opět nastartovat masový turismus. Jiná alternativa není, řekl v rozhovoru pro BBC generální ředitel Mezinárodního letiště v Dubaji Paul Griffiths. Ten řídí jedno z nejvytíženějších mezinárodních letišť na světě.

  Svět se stále neshodl v otázce, zdali tzv. covidové pasy nebudou vytvářet dvě kategorie občanů a nebudou-li diskriminováni ti, kteří se z různých důvodů očkovat nemohou nebo nechtějí. „Podle mě neexistuje jiná alternativa,“ řekl ale Griffiths BBC, který také uvedl, že myšlenku vakcinačních pasů „stoprocentně podporuje„.

  Problém nejsou vakcinační pasy a diskriminace. Potřebujeme rozjet globální a všem dostupný vakcinační program,“ řekl ředitel dubajského letiště v rozhovoru.

  Své obavy z možného selektování občanů ale už vyslovila nejen Světová rada cestování a cestovního ruchu (WTTC), ale i Světová zdravotnická organizace (WHO). Obě nadnárodní organizace už varovaly před vytvořením „společnosti dvou úrovní“. Takové obavy vyjádřil například už v dubnu Mike Ryan z WHO. Poukázal na etické problémy, které myšlenku covidových pasů obestírají. „Neměli bychom je zvažovat, zvláště ve světě, kde jsou vakcíny distribuovány tak nerovným způsobem,“ řekl Ryan.

  „Svět bez mobility už dlouho nevydrží“

  Letecký průmysl zoufale hledá cestu ven z krize, která jej postihla kvůli koronavirové pandemii. Mezinárodní letiště v Dubaji bylo i v roce 2020 nejvytíženějším letištěm na světě (toto prvenství drží už sedmým rokem), ale i tak nyní jen paběrkuje. V roce 2019 jím prošlo rekordních 86,3 milionů lidí, za loňský rok to bylo už jen 25,8 milionů. A byť se, zejména v roce pandemie, jedná o obrovské číslo, propad cestujících byl sedmdesátiprocentní. Letiště muselo zavřít několik terminálů a propustit šest tisíc zaměstnanců z celkových 8500.

  Griffiths řekl, že je potřeba, aby počty turistů začaly opět stoupat. „Musíme se vydat cestou rizikového managementu, nikoliv cestou vyhýbání se riziku,“ uvedl. „Nemyslím si zkrátka, že by svět dlouho vydržel bez mobility, jak ekonomicky, tak sociálně. Chápu ale, že všechny státy na světě teď budou opatrné. To poslední, co by chtěli politici vidět, je další rozpuk epidemie v jejich zemi,“ dodal.

  Systémů, jak kontrolovat bezpečnost pasažérů, bude zřejmě víc. Své vlastní covidové pasy vyvíjí paralelně jak Evropská unie, tak G20, či International Air Transport Association (IATA), mezinárodní organizace sdružující letecké dopravce. Griffiths uvedl, že i když systémů bude víc, pasažéři se nebudou muset bát dlouhých front. Řekl také, že bezpečí a čistota je na dubajském letišti udržována téměř až na nemocniční úrovni. Povinné je nošení ochrany dýchacích cest i rozestupy, stejně jako bezkontaktní odbavování. Na to, že všichni pasažéři opatření bezezbytku dodržují, dohlíží 6000 kamer. „Je na jednotlivých zemích a leteckých společnostech, jaké podmínky si nastaví a jak je budou dodržovat. Ale pokud bude všechno fungovat, tak očkovací pasy budou velmi jednoduchý prostředek k cestování po celém světě,“ řekl Griffiths.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ