Některá evropská města a letoviska kvůli počtu turistů doslova praskají ve švech. Nejde jen o Paříž, Benátky nebo Barcelonu. Nová data ukazují, že i menší a donedávna nenápadné destinace zažívají nepřiměřený nárůst návštěvníků. Nejsou to pouze davy lidí – roste i nájemné, kolabuje doprava a místní infrastruktura nestíhá.
Podle zprávy Which? je nejpřetíženější destinací Evropy řecký ostrov Zakynthos. Na jednoho obyvatele zde připadá neuvěřitelných 150 turistů. Místní varují, že se ostrov mění. A není to k lepšímu. „Rostou nájmy, v létě je tu pořád dopravní zácpa a služby nestíhají,“ uvedl jeden z obyvatel.
This Greek island is overwhelmed by 150 tourists per resident https://t.co/paz5fuSd2t
— Euronews Travel (@euronewstravel) May 15, 2025
Druhé místo připadá chorvatské Istrii, kde se počet návštěvníků na tisíc obyvatel vyšplhal přes 133 tisíc. Tedy 133 turistů na obyvatele. Region je stále označován za „nejlépe střežené tajemství“ Chorvatska, ale realita tomu přestává odpovídat. Na třetí příčce se umístil Kanárský ostrov Fuerteventura s poměrem 119 ku 1. A to navzdory protestům místních obyvatel.
Problémem není jen počet lidí, ale i jejich chování
Co se týče hustoty turistů na kilometr čtvereční, drží rekord Paříž – s více než 418 tisíci návštěvníky na kilometr výrazně předstihla druhé Athény (88 tisíc) i třetí Kodaň (64 tisíc). Kdo chce klid, měl by zprávy zamířit například do bulharského Tărgovište nebo polského Rybniku, kde se počet turistů drží velmi nízko.
Zajímavé je, že problémem není jen počet lidí, ale i chování turistů. Jak připomíná profesor Richard Butler, v některých městech nejsou stížnosti na přelidnění běžné, protože tam s turismem počítají od začátku – jako třeba v Las Vegas. Zato místa, která se do turistické mapy dostala nedávno, často nemají kapacity na to, aby nápor zvládla.
Zpráva ukazuje, že overtourismus není jen o selfie tyčích a přeplněných plážích. Mění život místních, zatěžuje přírodu a v extrémních případech může z ráje udělat past.