Více
  10.5 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Kaple lebek – tisíce kostí a lebek na stěnách i v podzemí polského kostela

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Stěny a strop této polské kaple zdobí tisíce lebek. Nachází se zde dalších 21 000 kosterních pozůstatků uložených v podzemní kryptě. Kdo a proč ji postavil?

  Ve skromně vypadajícím kostele sv. Bartoloměje (nazývaném také Kaplica Czaszek) jsou lebky a kosti více než 3 000 lidí, zdobící strop a stěny. Tato kostniční kaple se nachází v okrese Czermna v Kudowě, městě v polské Kladské župě v Dolním Slezsku. Lebky a kosti jsou uspořádané do různých vzorů – většinou ve stylu opakujících se zkřížených kostí. Dalších 21 000 koster je uloženo v kryptě kostela. Je to jediná památka tohoto druhu nacházející se v Polsku a jedna ze šesti takových v Evropě.

  Kdo vytvořil kapli lebek?

  Kosterní pozůstatky byly shromážděné českým knězem Václavem Tomáškem a J. Langerem, místním hrobařem. Této dvojici trvalo asi 18 let, od roku 1776 do roku 1794, aby shromáždili, vyčistili a uspořádali až 24 000 lidských koster. Těmi pak doslova obložili kostel. Zatímco většina koster je uložena v 16 stop hluboké kryptě pod kostelem, zbytek je vystaven v tom, co Tomášek považoval za „svatyni ticha“.

  Při vytváření tohoto obskurního díla měli dostatek zdrojů. Třicetiletá válka, sedmiletá válka a řada dalších potyček mezi katolíky, husity a protestanty, Poláky, Čechy a Němci, zanechaly v okolí množství masových hrobů. Přidala se epidemie cholery, která měla také velký počet obětí. Tomášek údajně nacházel masové hroby díky psům, kteří vyhrabávali kosti.

  Vystaveny jsou i lebky stavitelů

  Když odkryli a vyčistili tisíce koster, kněz a hrobař odložili nepoškozené lebky k vystavení v kostele. Dnes jsou zde stále k vidění. Je mezi nimi například lebka válečníka, starosty Czermny a jeho manželky, lebky s otvory po kulkách či lebka poškozená syfilisem. Kromě nich tu najdete i lebky samotných autorů díla. Lebky stavitelů kaple, včetně Tomáška, byly umístěny do středu budovy a na oltář v roce 1804. Nyní je pro ně kaple místem posledního odpočinku.

  Poklop do krypty pod kaplí lze otevřít a odhalit dalších 21 000 koster naskládaných těsně na sobě v podzemí. V kostele je záznam, který vysvětluje historii kaple, ale zatím je k dispozici pouze v polštině, češtině a němčině. Bohužel v kapli není nyní povoleno pořizovat fotografie interiéru.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS