Více
  17.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Kaple lebek – tisíce kostí a lebek na stěnách i v podzemí polského kostela

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Stěny a strop této polské kaple zdobí tisíce lebek. Nachází se zde dalších 21 000 kosterních pozůstatků uložených v podzemní kryptě. Kdo a proč ji postavil?

  Ve skromně vypadajícím kostele sv. Bartoloměje (nazývaném také Kaplica Czaszek) jsou lebky a kosti více než 3 000 lidí, zdobící strop a stěny. Tato kostniční kaple se nachází v okrese Czermna v Kudowě, městě v polské Kladské župě v Dolním Slezsku. Lebky a kosti jsou uspořádané do různých vzorů – většinou ve stylu opakujících se zkřížených kostí. Dalších 21 000 koster je uloženo v kryptě kostela. Je to jediná památka tohoto druhu nacházející se v Polsku a jedna ze šesti takových v Evropě.

  Kdo vytvořil kapli lebek?

  Kosterní pozůstatky byly shromážděné českým knězem Václavem Tomáškem a J. Langerem, místním hrobařem. Této dvojici trvalo asi 18 let, od roku 1776 do roku 1794, aby shromáždili, vyčistili a uspořádali až 24 000 lidských koster. Těmi pak doslova obložili kostel. Zatímco většina koster je uložena v 16 stop hluboké kryptě pod kostelem, zbytek je vystaven v tom, co Tomášek považoval za „svatyni ticha“.

  Při vytváření tohoto obskurního díla měli dostatek zdrojů. Třicetiletá válka, sedmiletá válka a řada dalších potyček mezi katolíky, husity a protestanty, Poláky, Čechy a Němci, zanechaly v okolí množství masových hrobů. Přidala se epidemie cholery, která měla také velký počet obětí. Tomášek údajně nacházel masové hroby díky psům, kteří vyhrabávali kosti.

  Vystaveny jsou i lebky stavitelů

  Když odkryli a vyčistili tisíce koster, kněz a hrobař odložili nepoškozené lebky k vystavení v kostele. Dnes jsou zde stále k vidění. Je mezi nimi například lebka válečníka, starosty Czermny a jeho manželky, lebky s otvory po kulkách či lebka poškozená syfilisem. Kromě nich tu najdete i lebky samotných autorů díla. Lebky stavitelů kaple, včetně Tomáška, byly umístěny do středu budovy a na oltář v roce 1804. Nyní je pro ně kaple místem posledního odpočinku.

  Poklop do krypty pod kaplí lze otevřít a odhalit dalších 21 000 koster naskládaných těsně na sobě v podzemí. V kostele je záznam, který vysvětluje historii kaple, ale zatím je k dispozici pouze v polštině, češtině a němčině. Bohužel v kapli není nyní povoleno pořizovat fotografie interiéru.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  H. CH. Andersen

  Nové muzeum H. CH. Andersena vás vtáhne do pohádky

  Kdo by neznal Ošklivé káčátko? H. Ch. Andersena četlo mnoho generací. Inspiroval několik pohádek od Disneyho, například Malou mořskou vílu, Císařovy nové šaty nebo tolik oblíbený film Frozen. Nyní se můžete do jeho pohádek nechat vtáhnout v novém dánském muzeu.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 2

  Pláže, sluníčko a taverny. To je obrázek z oblíbené dovolenkové destinace Zakynthosu. Věděli jste ale, že tu najdete i krásné parky a skvělá muzea? Přečtěte si naše tipy, co podniknout na tomto řeckém ostrově.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 1

  Hledáte kulturu, krásnou přírodu, historii i bujarý noční život? Řecký ostrov Zakynthos vám to nabízí vše. Přečtěte si naše tipy, kam se vypravit a co zde podniknout.
  Grónsko

  Grónsko se poučilo od Islandu. K rozvoji turismu zaujalo opatrný přístup

  Grónsko je zatím pro mnohé cestovatele zemí neprobádanou. Díky pohádkové krajině, ledovcům a puncu dobrodružství tomu tak ale nebude navždy. K rozvoji turistického ruchu ovšem zvolilo pomalý přístup.
  Zakynthos

  Zakynthos plný turistů. Jak se vyhnout davům

  Zakhyntos je okouzlující řecký ostrov, velice oblíbený mezi cestovateli všech kategorií. Jak si ho užít, vychutnat si místní atmosféru a zároveň uniknout davům turistů?
  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Na území Slovinska se nachází přes osm tisíc jeskyní, přičemž zpřístupněno je asi dvacet z nich. Ty nejznámější najdeme v oblasti Kras na jihozápadě Slovinska.
  Reklama
  Reklama
  Reklama