Areál pyramid v Gíze má projít zásadní proměnou. Kromě ekologické dopravy a nového vstupu má rekonstrukce vyřešit i dlouhodobé problémy s chaosem, přetížením a agresivními prodejci.
Pyramidy v Gíze každý rok přilákají miliony návštěvníků. Mnozí si ale kromě historického zážitku odvezou i nepříjemné dojmy – zmatek u vstupu, hustý provoz, hlučné autobusy nebo nátlak prodejců nabízejících výlety na koních a velbloudech. Egyptská vláda se rozhodla situaci řešit rozsáhlou modernizací celého areálu. Práce vede společnost, která areál provozuje a hotovo má být do února 2025.
Celý projekt má vyjít na více než 1,5 miliardy egyptských liber (45 milionů eur). Nejviditelnější změnou je nový hlavní vstup, přesunutý z problematického prostoru u hotelu Marriott Mena House na jih k dálnici směrem na Fajjúm. Zde zaparkujete na parkovišti pro více než 1 200 osobních aut a 200 autobusů. Návštěvníky dále rozvezou elektrické autobusy, které zastavují na sedmi místech v areálu, pokaždé s výkladem a nabídkou občerstvení.
Egypt’s €45 million plan to improve visitor experience at Pyramids https://t.co/Y2LzfzcqdH
— Euronews Travel (@euronewstravel) April 24, 2025
Provozovatelům projížděk se plány nelíbí
Změny ale narazily i na odpor. Přesun stánků a stání pro zvířata vyvolal protesty některých provozovatelů projížděk. Tvrdí, že nová místa jsou příliš vzdálená od turistického proudu a ohrozí jejich obživu. Nespokojenost zaznívá i od některých turistů, kteří si stěžují na nedostatek vozidel a čekání v horku. Společnost Orascom reagovala prohlášením, že po areálu jezdí 45 elektrických autobusů s intervalem pěti minut.
Součástí přestavby je rovněž zavedení elektronických vstupenek a otevření nového návštěvnického centra. To nabídne expozici replik starověkých nástrojů, přiblíží život stavitelů pyramid a představí příběhy panovníků Chufua, Rachefa a Menkaurea. Projekt si klade za cíl i podporu místních výrobců – suvenýry dovezené z ciziny by měly nahradit autentické egyptské produkty.
Lepší zacházení pro velbloudy?
Významnou kapitolou je také zlepšení podmínek pro zvířata. Předseda OPE Amr Gazarin zdůraznil, že nový systém počítá s přísnější regulací a lepší péčí – se stínem, vodou a veterinární kontrolou. „Chceme chránit turisty, ale také zvířata a lidi, kteří na nich závisí,“ uvedl. Organizace PETA už dříve zveřejnila otřesná svědectví o týrání koní a velbloudů v oblasti, a nové opatření vnímá jako krok správným směrem.
Podle UNESCO trpěla oblast pyramid nadměrným hlukem, znečištěním i neřízeným provozem, což ohrožovalo samotnou památku. Gízská plošina se tak díky investici stává nejen přívětivější pro turisty, ale i lépe chráněným symbolem egyptského dědictví. Výsledkem má být vyšší lepší zážitek i větší zájem návštěvníků – a to nejen ze zahraničí.