Více
  4.1 C
  Czech
  Neděle 21. dubna 2024

  Pyramidy v Gíze: Kompletní průvodce pro návštěvníky

  Pyramidy v Gíze spolu se Sfingou a hrstkou menších hrobek tvoří jednu z nejznámějších památek na světě. Pokud máte v plánu navštívit Egypt, pak jsou tyto pyramidy s největší pravděpodobností na vrcholu vašeho seznamu.

  Zajímavosti o pyramidách

  Pyramidy v Gíze byly postaveny před téměř 5 000 lety, na začátku lidské zaznamenané historie. Velká pyramida v Gíze, známá také jako Chufuova pyramida nebo Cheopsova pyramida, je nejstarší ze tří hlavních pyramid na náhorní plošině v Gíze. Byla postavena kolem roku 2570 před naším letopočtem a je nejstarším ze sedmi divů starověkého světa. Ve skutečnosti je to jediný starověký div, který zůstal z velké části nedotčený.

  Po 3 800 let byla Velká pyramida nejvyšší budovou světa, dokud nebyla v roce 1311 v Anglii postavena Lincolnova katedrála. Když lidé mluví o „pyramidách v Gíze“, obvykle mají na mysli tři velké pyramidy, které se nacházejí v komplexu v Gíze. Mezi tyto tři pyramidy patří Velká pyramida a její dva sousedé, Rachefova pyramida a Menkaureova pyramida.

  Pyramidy byly postaveny jako hrobky pro egyptské faraony. Uvnitř Velké pyramidy je „Králova komnata“, kde se nachází sarkofág. Celkem se na plošině v Gíze nachází devět pyramid, Velká sfinga a sbírka menších hrobek.

  Kolik času potřebujete na návštěvu pyramid

  Naplánujte si, že v pyramidách v Gíze strávíte minimálně tři hodiny. To vám poskytne dostatek času na to, abyste zašli do jedné z pyramid, navštívili Panoramatický vyhlídkový bod a vyfotografovali se se Sfingou.

  Skvělý způsob, jak strávit jeden den v Káhiře, je navštívit jak pyramidový komplex v Gíze, tak Egyptské muzeum.

  Nejlepší denní doba pro návštěvu pyramid

  Nejlepší denní doba pro návštěvu plošiny v Gíze závisí na ročním období, kdy vyrazíte do Egypta. Pokud navštívíte zemi v prosinci a lednu, je běžné, že ráno je u pyramid mlhavo. Mlžný opar se obvykle vytratí mezi 10:00 a polednem.

  Vzhledem k možnosti zatažené oblohy v dopoledních hodinách je nejlepší čas na návštěvu v zimních měsících poledne a odpoledne. Pokud raději vyrazíte ráno, kdy jsou pyramidy méně zaplněné, budete si muset držet palce, aby byla jasná obloha.

  Pokud navštívíte Egypt mezi únorem a listopadem, ranní opar je nepravděpodobný. Mezi březnem a říjnem počítejte s vysokými teplotami. Náhorní plošinu v Gíze doporučujeme navštívit ráno, abyste se vyhnuli horku a davům lidí.

  Pátek a sobota bývají přeplněnější než ostatní dny v týdnu. Školy jsou zavřené a mnoho Egypťanů navštěvuje pyramidy v Gíze během této doby.

  Co si vzít na sebe

  Neexistují žádná omezení ohledně toho, co si obléknout pro návštěvu pyramid. V zásadě si vezměte pohodlné oblečení a pevnou vycházkovou obuv. Egypt je konzervativní země, proto doporučujeme mít zakrytá ramena a nenosit příliš krátké šortky.

  Jak se dostanete do pyramidového komplexu

  Taxíkem: V Káhiře existují tři typy taxíků. Staré černobílé taxíky nemají měřidlo ani klimatizaci. Modernější bílé taxíky mají klimatizaci a taxametr. Jen se ujistěte, že ho váš řidič zapnul. Nejdražší jsou žluté taxíky. Lze je domluvit předem telefonicky.

  Uber: Žádné smlouvání, žádné starosti s tím, že řidič zapne taxametr. Pokud máte v telefonu aplikaci Uber a připojení na internet, je to skvělý způsob, jak se pohybovat po Káhiře a Gíze.

  Se skupinovou prohlídkou: Existuje mnoho společností, které nabízejí prohlídky pyramid v Gíze. Některé z nich mohou zahrnovat také Egyptské muzeum nebo Sakkáru a Dahšúr.

  Se soukromým průvodcem a řidičem: Pokud se chcete zbavit potíží s obcházením komplexu, kupováním lístků atd., zvažte soukromou prohlídku.

  Je také možné cestovat autobusem, mikrobusem a metrem, ale pro většinu turistů jsou výše uvedené možnosti nejpohodlnější a nejjednodušší. Obzvláště pokud jste v Káhiře a Gíze poprvé.

  Jak se po komplexu pohybovat

  Pyramidy v Gíze mají dva vchody. Jeden je poblíž Velké pyramidy v Gíze, nedaleko od hotelu Marriott Mena House. Dolů z kopce od pyramid je druhý vchod, který je poblíž Velké sfingy.

  Je úplně jedno, který vchod použijete. Pokud však vstoupíte vchodem u Sfingy, čeká vás cesta do kopce k pyramidám a poté k Panoramic Point.

  Náhorní plošinu v Gíze můžete obejít pěšky, ale počítejte s tím, že se něco nachodíte. Od Sfingy k Panoramic Point jsou to téměř 3 km chůze, jedním směrem do kopce. Navíc přidáte ještě více kroků procházkou kolem Velké pyramidy a dalšími odbočkami.

  Pokud jste zde s průvodcem a soukromým řidičem, váš řidič vás bude vozit po celém komplexu. Tím vám odpadne spousta chůze a ušetříte čas. Pokud jste se sem dostali taxíkem nebo Uberem, můžete zaplatit svému řidiči, aby vás po komplexu vozil. Další možností je jet na koni nebo kočárem. Vyskytly se ovšem určité kontroverze ohledně zacházení s místními koňmi a jejich přepracovanosti.

  Sledujte nás na sítích

  Od Dolomit po Sicílii: Nejlepší gurmánská místa v neprobádané Itálii

  Ať už milujete slané pochoutky, jako jsou arancini či čerstvé těstoviny, nebo máte raději sladkosti, méně prozkoumané italské destinace nabízejí nečekané kulinářské zážitky. Kam se za nimi vydat?

  Největší evropské destinace pro „konopnou turistiku“

  Konopí je ve skutečnosti v řadě evropských zemí legální. Většinou je však k dispozici pouze pro lékařské použití nebo je dekriminalizováno pro osobní potřebu. Které země jsou známé pro tzv. „konopnou turistiku“?

  Od Dolomit po Sicílii: Nejlepší gurmánská místa v neprobádané Itálii

  Ať už milujete slané pochoutky, jako jsou arancini či čerstvé těstoviny, nebo máte raději sladkosti, méně prozkoumané italské destinace nabízejí nečekané kulinářské zážitky. Kam se za nimi vydat?

  Největší evropské destinace pro „konopnou turistiku“

  Konopí je ve skutečnosti v řadě evropských zemí legální. Většinou je však k dispozici pouze pro lékařské použití nebo je dekriminalizováno pro osobní potřebu. Které země jsou známé pro tzv. „konopnou turistiku“?