Chrámy v Abu Simel, Pyramidy v Gíze, Velká Sfinga… O těch slyšel snad každý. V Egyptě ovšem najdeme i méně známá, ale stejně krásná starověká místa. Vydejte se je prozkoumat.
Nekropole v Sakkáře, na předměstí Káhiry
Sakkára se nachází asi třicet kilometrů od Káhiry a je největší a nejstarší egyptskou nekropolí. V komplexu zapsaném na seznamu světového dědictví UNESCO se nachází pozoruhodná Džoserova stupňovitá pyramida, kterou před pěti tisíciletími postavil architekt-ministr Imhotep. Tato velkolepá budova je lemována několika pavilony, chrámy, nádvořími a galeriemi postavenými po dobu více než 40 století.
Dahshur, neobvyklé pyramidy pár kilometrů od Sakkáry
Tato lokalita je otevřena veřejnosti od roku 1996 a má menší publicitu než její soused Sakkára. Stojí však za to ji navštívit. Asi čtyřicet kilometrů od Káhiry zde stojí celkem pět pyramid, z nichž dvě můžete prozkoumat. Červená pyramida je 99 metrů vysoká a je tak třetí nejvyšší v Egyptě. Kosočtverečná pyramida je nejpozoruhodnější pro svou siluetu ve tvaru diamantu – kvůli plánům, které se v polovině stavby změnily – a její dvě bohatě zdobené pohřební komory.
Chrámový komplex Dendera, jeden z nejzachovalejších v Egyptě
Několik desítek kilometrů jižně od Luxoru je chrám zasvěcený bohyni plodnosti Hathor v Denderě mistrovským dílem pozdně egyptské architektury. Většina komplexu byla postavena za vlády Ptolemaia IX v 1. století před naším letopočtem, ale mnoho prvků pochází z pozdější římské éry. Včetně Mammisi z Trajanu, kaple zasvěcené božskému narození císaře, téměř o dvě století později. Dnes je chrám jednou z nejlépe zachovaných starověkých staveb v Egyptě.
At least 2000 years old, The Dendera Temple Complex (temple of Hathor) is covered with inscriptions and paintings, located near Dendera Egypt. pic.twitter.com/eCThSs8fw1
— Roxanne Ardary 🌺 (@RoxanneA) March 16, 2024
Svatyně Abydos, málo známý poklad středního Egypta
Svatyně Abydos ve středním Egyptě je považována za jedno z hlavních poutních míst ve starověkém Egyptě. Obsahuje pozůstatky ze všech faraonských období, včetně pohřebního komplexu, několika chrámů a ruin poslední pyramidy postavené faraonem, pyramidy Ahmose I. Stavbou v nejlépe zachovalém stavu je chrám Seti I. obsahující reliéfy s neuvěřitelně zachovalými barvami.
Chrám Sobek a Haroeris, překvapivý dvojitý chrám v Kom Ombo
Místo Kom Ombo, postavené mezi Luxorem a Asuánem za vlády faraona Ramsese II., je jediným náboženským komplexem v Egyptě zasvěceným dvěma různým božstvům. Jižní polovina chrámu je zasvěcena krokodýlímu bohu Sobekovi, zatímco severní polovina je zasvěcena Haroeris, bohu se sokolí hlavou (jiná verze Hora). Poměrně zachovalý a velmi impozantní komplex je obklopen nádherným palmovým hájem, který nabízí úchvatný výhled na údolí Nilu a město Kom Ombo.