Více
    11.9 C
    Czech
    Pondělí 29. dubna 2024

    Kostarika je na špici seznamu nejšťastnějších zemí světa. Čím to je?

    Kostarika si drží své místo na špici seznamu nejšťastnějších zemí světa. Malá země Střední Ameriky se v letech 2009, 2012 a 2016 umístila na nejvyšším místě v indexu Happy Planet.

    Co je modrá zóna

    Modrá zóna je místo, kde lidé žijí déle a zůstávají zdravější a šťastnější než kdekoli jinde na světě. Takovým místem je poloostrov Nicoya na tichomořském pobřeží Kostariky. Novinář Dan Buettner provedl pětileté vyšetřování těchto zvláštních míst, aby zjistil, proč zde lidé žijí mnohem déle, při zachování optimálního zdraví a štěstí. Zjistil, že ve všech modrých zónách vedou lidé podobný život a dal dohromady klíčové faktory štěstí.

    Rodina a komunita

    Rodina a komunita jsou na Kostarice velmi důležitou a nedílnou součástí každodenního života. Často žije několik generací v těsné blízkosti (jak je vidět na poloostrově Nicoya), ne-li ve stejném domě. Aktivně se účastní vzájemných životů. Sousedé se k sobě chovají spíše jako širší rodina. Mezi těmi, kteří žijí ve stejné komunitě, existuje velký pocit propojení. Právě toto spojení přispívá k celkovému štěstí a zdraví lidí žijících na Kostarice.

    Sluníčko a práce

    Zemědělství je hlavní složkou kostarické ekonomiky. Mnoho lidí tráví dny prací venku, ať už na poli, rybolovem, chováním dobytka či prasat a kuřat. Zůstat aktivní i ve stáří je klíčovou složkou pro udržení zdraví, síly a štěstí. Když je tělo aktivní, uvolňují se šťastné hormony. Trávení času venku také pomáhá zásobovat tělo vitamínem D, který hraje hlavní roli ve fyzickém i duševním zdraví. Nedostatek vitaminu D je spojen s osteoporózou, srdečními chorobami a depresemi.

    Dieta a smysl pro účel

    Rodiny a komunity, jako jsou ty na poloostrově Nicoya, obvykle jedí doma čerstvé farmářské pokrmy třikrát denně. Tradiční kostarická strava se skládá z domácích kukuřičných tortil, rýže, fazolí, zelného a mrkvového salátu a bílkovin, jako je kuřecí maso, vepřová kotleta, biftek nebo ryby. Jídlo pro celou rodinu připravují ženy.

    Žádná armáda

    Před 65 lety prezident Jose Figueres zrušil armádu v Kostarice. Doslova vzal kladivo na zeď kolem národního vojenského velitelství. Tato centrála byla později přeměněna na národní muzeum umění. Figueres oznámil, že finanční prostředky, které byly dříve vynaloženy na armádu, budou nyní přidělovány na vzdělávání, zdravotní péči a ochranu životního prostředí. I když je HDP Kostariky nižší než 8 000 USD, existuje jen málo lidí, kteří jsou nezaměstnaní, nevzdělaní, hladoví nebo bez domova. Ve skutečnosti má Kostarika gramotnost 97,8 %, průměrnou délku života 78,6 let a míru zaměstnanosti 91,5 %. I když neexistuje dokonalá země, Kostarika má své priority, pokud jde o péči o vlastní obyvatele.

    Poloostrov Nicoya je ukázkovým příkladem toho, že když jsou tyto složky přítomny, lidé mají tendenci vést zdravější, šťastnější a delší život než lidé žijící jinde. Malá míra materialismu má pozitivní dopad na index štěstí v zemi. V Kostarice je kladen důraz na rodinu a komunitu a na vedení aktivního a účelně naplněného životního stylu. Také skutečnost, že Kostarika je jednou z nejkrásnějších a nejrozmanitějších zemí světa, je skvělým bonusem.

    Sledujte nás na sítích

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.