Více
    21.3 C
    Czech
    Pondělí 29. dubna 2024

    Nový zákaz plastového odpadu v EU by mohl znamenat konec miniaturních toaletních potřeb v hotelových pokojích

    Nový zákaz EU týkající se plastového odpadu by mohl konečně zatočit s hotelovými mini toaletními potřebami a jednorázovými nádobami na potraviny. Informoval o tom server Euronews či One Green Planet.

    Evropská unie plánuje zakázat miniaturní hotelové toaletní potřeby a jednorázové nádoby na jídlo v boji proti rostoucí plastové krizi. Návrh je součástí Evropské zelené dohody, plánu pro celou EU dosáhnout do roku 2050 čisté nuly (uhlíkové neutrality), oddělit hospodářský růst od využívání zdrojů a podporovat oběhové hospodářství.

    Navrhovaná revize legislativy EU o obalových odpadech si klade za cíl, aby byly všechny obaly do roku 2030 znovu použitelné nebo recyklovatelné. Kromě toho je cílem návrhu také zbavit se nepotřebných obalů, podpořit recyklaci a zvýšit povědomí o správném používání a likvidaci biologicky rozložitelných plastů.

    Nový zákon by mohl zakázat určité formy zbytečných obalů. Včetně jednorázových obalů na potraviny a nápoje při konzumaci v restauracích a kavárnách, jednorázových obalů na ovoce a zeleninu a mini šampony a toaletní potřeby či další mini obaly v hotelech.

    Spotřebitelé by také dostali možnost opakovaně použitelných obalů v restauracích a kavárnách určité velikosti.

    V roce 2050 bude v oceánech více plastu než ryb

    Server Euronews uvádí, že v Evropě každý člověk ročně vyprodukuje téměř 180 kg obalového odpadu. Obaly jsou obrovským viníkem problému s plasty. Přibližně 40 procent plastů a 50 procent papíru vyprodukovaných v EU je určeno jako obalové materiály.

    Evropská komise varovala, že pokud nebudou přijata opatření proti plastům, může do roku 2030 vzrůst množství odpadu z plastových obalů o 46 procent.

    Celosvětově ročně vyrobíme 300 milionů tun plastů, z nichž 78 procent není znovu využito ani recyklováno. Každý rok se do oceánů dostane asi 8,8 milionu tun plastu. 700 mořských živočichů čelí vyhynutí kvůli hrozbě, kterou pro ně plast představuje ve formě zapletení, znečištění a požití. 50 procent mořských želv má v žaludku plast.

    Do roku 2050 bude mít 99 procent všech druhů mořských ptáků v žaludku plastový odpad. Podle studie Světového ekonomického fóra bude do roku 2025 na každé tři tuny ryb připadat jedna tuna plastu. Pokud vše půjde jako doposud, do roku 2050 bude v oceánu více plastu než ryb, uvádí server One Green Planet.

    Jaký dopad by mohly mít nové zákony EU o obalech

    Do roku 2030 by navrhovaná opatření snížila emise skleníkových plynů z obalů téměř o třetinu – což je snížení odpovídající ročním emisím Chorvatska. Spotřeba vody by se snížila o 1,1 milionu m3.

    Po počátečních investicích nutných k provedení přechodu se očekává, že ekonomický dopad bude rovněž pozitivní. Pokud by podniky přenesly úspory na spotřebitele, mohli by Evropané ušetřit v průměru téměř 100 EUR každý rok.

    Návrh zákonů o obalovém odpadu je v současné době projednáván Evropským parlamentem a Radou.

    Sledujte nás na sítích

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.